Energooszczędność okna

Podczas podejmowania decyzji o kupnie okien energooszczędnych kierujemy się przede wszystkim chęcią zmniejszenia rachunków za ogrzewanie domu. Na co należy zwrócić uwagę, kupując okna energooszczędne?


Decydującym o energooszczędności okna czynnikiem jest jego izolacyjność określana współczynnikiem U. Nawet w przypadku najlepszych okien jest ona i tak dużo gorsza, niż izolacyjność ściany, która zgodnie z wymogami powinna mieć współczynnik U<0,25 W/(m²·K).
Aktualnie, według wymagań technicznych standardowe okno powinno mieć  współczynnik U=1,3 (w pomieszczeniach ogrzewanych). O oknie energooszczędnym można mówić wówczas, gdy współczynnik U wynosi od 0,85 do 1,00 W/(m²·K). Okna, których U wynosi 0,8 W/(m²·K) są stosowane jedynie w budownictwie pasywnym. Ich użytkowanie wymaga bowiem zainstalowania dodatkowej mechanicznej wentylacji.

Co decyduje o energooszczędności okna?

Bardzo ważny wpływ na termikę okna ma grubość jego ramy. Im rama jest grubsza, tym okno staje się cieplejsze. Typowe okna drewniane mają przeważnie ramę grubości 68 mm, podczas kiedy możliwe jest zastosowanie ramy grubości ponad 100 mm. Szersza rama daje możliwość zamontowania w oknie zespolonego trzyszybowego pakietu szyb. Znacznie poprawia to termikę okna i podnosi jego parametry.
W oknie z trzyszybowym pakietem zespolonym, wypełnionym w środku argonem współczynnik U dla szyby może wynieść nawet 0,6 W/(m²·K). Pamiętajmy jednak, że jest to współczynnik jedynie samej szyby, a nie całego okna. Przepuszczalność termiczna szyby zawsze jest niższa niż przepuszczalność termiczna całego okna. W bardzo sprytny sposób wykorzystują to niektórzy sprzedawcy okien. Podając nam współczynnik U dla szyby, a nie dla całego okna - po prostu wprowadzają nas w błąd. Zwracajmy zatem na to uwagę podczas wybierania okien do domu.
Na energooszczędność okna ma wpływ jednak nie tylko jego konstrukcja i zastosowane do produkcji materiały. Bardzo istotny jest też montaż okna.

Ważna ramka dystansowa

Jest to niewielki element konstrukcyjny okna, który ma wpływ na jego izolacyjność na krawędziach. Zastosowanie ramki dystansowej pozwala na pozostawienie wolnej przestrzeni między szybami, którą następnie wypełnia się gazem szlachetnym (w przypadku okna energooszczędnego zawsze powinien być to argon). Ramka dystansowa w standardowych oknach przeważnie wykonana jest z aluminium. W oknach energooszczędnych ramka dystansowa wykonana jest ze stali szlachetnej lub materiału izolacyjnego - jest to tzw. ciepła ramka.

Okna, a rozsądna oszczędność?

Energooszczędne okna są droższe od okien standardowych. Jeśli nie stać nas na zakup tego typu okien do całego domu (choć tak byłoby najkorzystniej), zamontujmy je przynajmniej tam, gdzie przyniosą nam rzeczywiste oszczędności. Z całą pewnością będą to miejsca, które są szczególnie narażone na ubytki ciepła, tj. duże przeszklenia, północna strona elewacji budynku.
W miejscach takich, jak garaż, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze - okna mogą mieć nieco gorsze parametry. W pomieszczeniach tych i tak nie utrzymuje się zbyt wysokiej temperatury
w sezonie grzewczym.
Dobrze jeśli pozostałe okna miałyby współczynnik przenikania ciepła U w granicach 1,00 W/(m²·K). Takie zaprojektowanie i rozplanowanie stolarki okiennej jest najbardziej optymalne. Osiągniemy bowiem bardzo dobre parametry termiczne budynku, oszczędzając jednocześnie na inwestycji
w okna.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Paweł Wiśniewski

Zdjęcia: fololia, OknoPlus, Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także