Instalacja solarna prawidłowo zamontowana

Kolektory słoneczne stają się obecnie synonimem nowoczesności i energooszczędności. Aby jednak uzyskać korzystny bilans wykorzystania energii słonecznej, ważny jest prawidłowy dobór systemu solarnego.

kolektory słoneczne

Kryteria doboru kolektorów
Nie ma jednej uniwersalnej zasady doboru tych urządzeń. Wymaga to specjalistycznej wiedzy i  fachowych obliczeń, dlatego nie zaleca się dokonywania wyboru na własną rękę. Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem kolektorów lub polecanym dystrybutorem, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.
Pierwszym krokiem przy doborze kolektorów jest sprecyzowanie, czy urządzenia te chcemy wykorzystać tylko do ogrzewania wody użytkowej (i jest to rozwiązanie najczęściej spotykane), czy mają wspomagać również centralne ogrzewanie.
Podstawowe pytanie zadawane przy projektowaniu instalacji solarnej dotyczy wielkości powierzchni kolektorów. Ogólnie przyjmuje się, że przy ilości promieniowania słonecznego w naszym kraju optymalnie dobrana pod względem ekonomicznym instalacja solarna służąca do podgrzewania wody użytkowej powinna mieć powierzchnię kolektora od 1 do 1,5 m² na jedną osobę i pokrywać 60-70% całego zapotrzebowania. Standardowo przyjmuje się, że 1 m² wystarczy do ogrzania 50 litrów wody. Natomiast powierzchnia kolektorów wspomagających instalację centralnego ogrzewania powinna mieć od 0,3 do 0,5 m² powierzchni kolektora na 1 m² powierzchni użytkowej domu i pokrywać 20-30% zapotrzebowania. Dane te dotyczą domów nowo wzniesionych, z odpowiednią izolacją termiczną.

Warto wiedzieć, że efektywność instalacji z wykorzystaniem kolektorów słonecznych nie jest wprost proporcjonalna do wielkości ich powierzchni. Zamontowanie zbyt dużej ilości kolektorów podwyższa koszty instalacji i prowadzi do jej przewymiarowania, zwłaszcza w okresie letnim - produkowana jest za duża ilość energii, której nie da się nawet zmagazynować i wykorzystać.

montaż kolektorówkolektory idealnie wpisują się w materiał pokryciowy

Zbiorniki akumulacyjne
Aby energia cieplna wyprodukowana przez kolektory była efektywnie wykorzystana w systemie grzewczym, musi być zakumulowana. Do tego celu służą zasobniki (zbiorniki) wodne. Ważny jest odpowiedni dobór jego pojemności, co wiąże się z oszacowaniem  dobowego zapotrzebowania na ciepłą wodę w gospodarstwie domowym. Trzeba zatem wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje użytkowników. Uwzględnia się między innymi liczbę domowników, ilość łazienek w domu, także to, czy są one wyposażone w wanny czy prysznice. Standardowo przyjmuje się, że jedna osoba zużywa dziennie około 50 litrów ciepłej wody. Warto też doliczyć pewną rezerwę, którą będzie można wykorzystać w momentach większego poboru wody, np. wówczas, gdy przyjmujemy gości. Zaleca się więc, aby zbiorniki były większe o 25-35%  od przeciętnego dobowego zużycia. I tak np. czteroosobowa rodzina zużywająca dziennie około 200 l, powinna zaopatrzyć się w zbiornik o pojemności co najmniej 250 l.

Trzeba również pamiętać, że po zachodzie słońca kolektory już nie pracują i nie jest możliwe, aby następnego dnia rano szybko nagrzały wodę. Pojemność zasobnika powinna być zatem tak dobrana, aby ilość wody nagrzanej w ciągu dnia wystarczyła przynajmniej do połowy dnia kolejnego. Najczęściej produkowane są zbiorniki o pojemności 200, 300 i 400 l. Ważne jest, aby zbiornik był dobrze izolowany.

Orientacja kolektorów
Przed zakupem kolektorów warto dowiedzieć się, jakie są możliwości instalacji kolektorów na dachu. Trzeba też sprawdzić zorientowanie dachu według stron świata oraz kąt nachylenia jego połaci. Wszystkie te czynniki mają bowiem znaczący wpływ na efektywność działania instalacji solarnej.
Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy połać dachu, na której chcemy zainstalować kolektory, skierowana jest na południe (dopuszczalne odchylenie wynosi 25%). Natomiast ekspozycja kolektorów w kierunku zachodnim lub wschodnim zmniejsza ich efektywność nawet do 27%. Ważny jest również kąt nachylenia połaci dachu. Najlepiej, aby zawierał się w przedziale 30-60º, choć idealną sytuacją jest, gdy promienie słoneczne tworzą z płaszczyzną kolektorów kąt 90º.

Warianty posadowienia i zasady montażu
Najbardziej estetycznym i efektywnym rozwiązaniem jest montaż kolektorów w połaci dachu. Najlepiej o instalacji solarnej pomyśleć w trakcie projektowania czy budowy domu, kiedy na dachu nie ma jeszcze pokrycia. Jednak zdjęcie fragmentu pokrycia, np. dachówki i zamocowanie w tym miejscu kolektorów jest również możliwe.Montaż tego typu kolektorów odbywa się na tych samych zasadach co instalacja okien do poddaszy, w związku z czym może być wykonany przez wykwalifikowaną ekipę dekarską. Jest on na tyle prosty, że nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

kolektory słoneczne montowane w połaci dachupróżniowy kolektor rurowy zamontowany na elewacji budynku

Kolektory montuje się na łatach, bez ingerencji w konstrukcję samego dachu. Przygotowanie miejsca pod kolektor polega na odpowiednim rozmieszczeniu łat montażowych. Całkowitą szczelność połączeń zapewnia użycie standardowych kołnierzy uszczelniających. Wszystkie przewody, mocowania i łączenia ukryte są pod dachem i pozostają niewidoczne z zewnątrz - kolektor wygląda prawie jak okno połaciowe. Ma to znaczący wpływ na estetykę całego budynku.

kolektor na specjalnych stelażachkolektor do dachu płaskiego

Kolektory umieszcza się też na stelażach montowanych tuż nad dachem, a także na stelażach przestrzennych korygujących kąt nachylenia połaci, jeśli połać dachu nie ma odpowiedniego nachylenia w stronę słońca.

Jeszcze inną możliwością jest montaż kolektorów na elewacji budynku, balkonie, tarasie czy na gruncie. Rozwiązania te powinny jednak harmonizować z architekturą budynku i wpisywać się w jego otoczenie.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: De Dietrich, Junkers, Velux, Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także