Inteligentne bramy wjazdowe, garażowe i drzwi wejściowe

Sterowanie bramą przez smarfon
Nowoczesne, inteligentne bramy wjazdowe i garażowe są już na wyciągnięcie ręki.

Sterowane pilotem, kartą identyfikacyjną, wbudowanym w samochodzie nadajnikiem a nawet zabezpieczone liniami papilarnymi. Oto nowoczesne, inteligentne bramy wjazdowe i garażowe. Do niedawna oglądane jedynie na targach nowości budowlanych jako prototypy, dziś są już na wyciągnięcie ręki. 85% ludzi wprawdzie nadal wybiera tradycyjne rozwiązania, ale 15% chce ułatwiać sobie codziennie życie i nie boi się innowacji. Jakie możliwości dają inteligentne technologie budowlane w zakresie drzwi wejściowych, bram garażowych i wjazdowych?

Drzwi wejściowe i garażowe to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji budynku z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania. Z jednej strony chcemy by nasz dom był bezpieczny a jego drzwi czy bramy chroniły domowników i mienie przed intruzami. Z drugiej, chcemy mieszkać wygodnie. Jak połączyć te obie potrzeby? Rozwiązaniem są inteligentne technologie wykorzystywane w montażu drzwi wejściowych oraz bram wjazdowych i garażowych.

Jak „inteligentnie” wchodzić do domu?

Otwieranie bramy pilotem, kodem PIN czy może skanowanym odciskiem linii papilarnych? Możliwości jest kilka a każda ma nieco inne funkcjonalności.

Bez marznięcia i moknięcia – bramy na pilota

Najpopularniejszy i najczęściej spotykany typ otwierania bram – dość rzadko wykorzystywany w przypadku drzwi wejściowych. Zasada działania jest prosta – pilot przekazuje sygnał radiowy do odbiornika i dzięki temu brama lub drzwi do garażu zostają otwarte. Nie trzeba zatem wysiadać z samochodu, by wprowadzić auto na podjazd czy do garażu. Pilot sterujący ma najczęściej formę niewielkiego nadajnika zamkniętego w stylowej osłonie, który można zawiesić jako breloczek przy kluczach. Otwieranie bramy w ten sposób jest dziecinnie proste. Bez wychodzenia z samochodu, otwierania okna (co doceniamy zwłaszcza zimą bądź podczas deszczu) czy konieczności pamiętania o zabraniu ze sobą nadajnika (jeśli mamy kluczyki do auta, to posiadamy również pilot do bramy). Producenci inteligentnych systemów bram wjazdowych i garażowych prześcigają się we wzornictwie i stylistyce, piloty są zatem gustownie i starannie wykonane. Ciekawą alternatywą są nadajniki kilkukanałowe, które pozwalają spiąć w jednym urządzeniu kilka systemów – np. możliwość otwarcia drugiej bramy przy podwójnym garażu, włączenia oświetlenia na zewnątrz budynku czy podgrzewania podjazdu.

Dowiedz się też: Jak działają inteligentne okna i akcesoria okienne

Pilot ukryty w samochodzie

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą bądź nie mogą nosić pilota przy sobie, jest wbudowanie go na stałe w pojazd (np. w miejsce zapalniczki). Przy wyborze takiej opcji, nie trzeba pamiętać o dodatkowym breloczku – klucz do bramy mamy zawsze, kiedy mamy samochód (a w innych sytuacjach nie jest przecież potrzebny). Dla niektórych użytkowników wadą takiego rozwiązania może być jednak fakt konieczności demontażu pilota w przypadku zmiany pojazdu, oraz ryzyko związane z utratą pojazdu (i nadaniem tym samym dostępu do domu niepowołanym osobom). Z tego też powodu, producenci tego typu rozwiązań maskują je niebanalną stylistyką i aranżacją, która tworzy z wbudowanego pilota ciekawy element dekoracyjny pojazdu.

Smartfon kluczem do domu

Telefon od dawna nie służy już tylko do dzwonienia. Dzięki użytkowym aplikacjom, może stać się centrum zarządzania domem. Sterowanie bramą garażową za pomocą smartfona polega na wykorzystaniu aplikacji mobilnej, która najczęściej poza samym zamykaniem i otwieraniem bramy umożliwia sprawdzenie stanu jej zamknięcia, zaprogramowanie czasu samoczynnego zamykania się bramy czy nawet jej otwarcie, kiedy jesteśmy kilkaset kilometrów od domu (np. po to, by wpuścić do domu sąsiada, który podlewa kwiaty). Wykorzystanie smartfona w inteligentnych systemach zarządzania dostępem sprawdza się idealnie w domach jednorodzinnych.

Wejście do biura na PIN

Inny systemem to czytnik stacjonarny i karta zbliżeniowa bądź tag RFID. Takie rozwiązania są często wykorzystywane w biurach, budynkach użyteczności publicznej czy na podziemnych parkingach obiektów wielorodzinnych. W tego typu systemach, by otworzyć bramę czy drzwi wejściowe należy zbliżyć kartę do czujnika. Tego typu systemy służą przede wszystkim kontroli dostępu wtedy, kiedy jest wielu użytkowników bramy bądź drzwi. Wykorzystywane są również tam, gdzie np. istnieje konieczność otwarcia dwóch bram (np. wjazdowej i garażowej – w takich sytuacjach po otwarciu bramy wjazdowej, automatycznie otwiera się również brama garażowa) oraz miejscach, gdzie nie ma możliwości montażu przewodów. Alternatywą dla karty zbliżeniowej jest kod PIN, wstukiwany przed wjazdem za pomocą umieszczonej na zewnątrz bramy klawiatury. Choć konieczność pamiętania dodatkowego kodu może wydawać się niektórym użytkownikom uciążliwa, jest to sposób bardzo bezpieczny i znajdujący zastosowanie tam, gdzie dochodzi do częstej rotacji użytkowników garażu czy drzwi wejściowych. Kod, może być ustalany indywidualnie dla każdego użytkownika.

100% bezpieczeństwa – linie papilarne kluczem do domu

Najnowszym i znajdującym szerokie uznanie rozwiązaniem, jest wykorzystanie biometrii w automatyce bram garażowych czy zamków drzwi wejściowych. Mówiąc wprost, brama lub drzwi wejściowe otwierane jest za pomocą odcisku palca. Systemy pozwalają na zaprogramowanie od kilku do kilkuset odcisków palca (dlatego mogą być wykorzystywane również w zakładach przemysłowych czy biurowcach). Najwięcej zwolenników ma jednak biometria w prywatnym, domowym użytku. Daje największe bezpieczeństwo (klucza w zasadzie nie da się zgubić ani ukraść) a jednocześnie zapewnia ogromny komfort użytkownikowi. Skaner linii papilarnych może być zamontowany np. przy drzwiach wejściowych lub na słupku przed bramą (i wewnątrz garażu by otwierać go od środka) i wykorzystywany również do tego, by umożliwiać dostęp pieszych w bramach skrzydłowych, uchylnych czy otwieranych w bok.
Inteligentne wejście do domu – zarówno w postaci drzwi jak i bramy garażowej i wjazdowej to następny – zaraz po oknach – ważny w kolejności element, który należy wziąć pod uwagę i zaprojektować budując inteligentny, wygodny i nowoczesny dom.

Dowiedz się więcej na www.velset.pl

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Grzegorz Kurek Prezes Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także