Izolacja akustyczna okien

Izolacja akustyczna okien
Izolacja akustyczna to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu, a wartością przez nas akceptowaną.

Mieszkanie w centrum miasta ma mnóstwo zalet m.in.: łatwy i szybki dostęp do kin, teatrów czy muzeów. Mnóstwo kawiarenek i knajp oraz dyskotek. Stosunkowo krótki dojazd do pracy. Mieszkanie w dużym mieście ma też swoje minusy np. duży hałas. Jednak i na to jest rozwiązanie, a mianowicie odpowiedni dobór okien o odpowiedniej izolacji akustycznej.

W celu właściwego wyboru okien musimy poznać natężenie niechcianych dźwięków i nauczyć się obliczać pożądany poziom izolacji akustycznej przegrody (okna). Aby to poznać musimy zlecić specjalistyczne badania, ponieważ dobre oszacowanie poziomu hałasu pozwoli nam dobrać takie okna jakie potrzebujemy i które zredukują poziom hałasu w mieszkaniu. Można założyć, że poziom hałasu jaki dochodzi z ulicy nie przekracza 90 dB. Kiedy znamy już natężenie hałasu z ulicy, trzeba zdecydować jaki jest poziom akceptowalny przez nas w pomieszczeniach. W ciągu dnia nie powinien on przekraczać 40dB, a w nocy 30dB.

Dowiedz się: Jak reklamować wadliwe okna? Zwróć uwagę na gwarancję.

Poziom pożądanej przez nas izolacji akustycznej to różnica pomiędzy zewnętrznym poziomem hałasu, a wartością przez nas akceptowaną. Do tego należy jeszcze doliczyć tzw. poprawkę obiektowo-montażową, która może się wahać od 2dB do 9dB. Przy założeniu, że hałas z ulicy oscyluje w granicach 75dB, odjęciu od tej wartości pożądanego przez nas hałasu w pomieszczeniu na średnim poziomie 35dB i dodaniu uśrednionej poprawki montażowej na poziomie 5dB otrzymujemy pożądany przez nas poziom izolacji akustycznej okna wynoszący 45dB.

 Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także