Jak czyścić rolety wewnętrzne i żaluzje okienne

0
żaluzje okienne

W prasie, telewizji i Internecie znajdziemy mnóstwo porad, jak skutecznie i szybko posprzątać mieszkanie, umyć okna i sprawić, aby nasz dom lśnił czystością. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak czyścić różnego rodzaju osłony okienne.


żaluzje okienneNiezależnie od rodzaju naszych osłon okiennych, przed przystąpieniem do czyszczenia warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są tylko pokryte warstwą kurzu, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką. Jeżeli jednak na ich powierzchni widać plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać.

Jak i czym czyścić rolety i żaluzje wewnętrzne

Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także właściwe środki chemiczne. Przydadzą nam się takie rzeczy, jak:

  • płyn do mycia, 
  • bawełniane i flanelowe ściereczki, 
  • szmatki do ścierania do kurzu, 
  • gąbka,
  • środek nabłyszczający. 

Do czyszczenia żaluzji możemy wykorzystać specjalną szczoteczkę. Jest ona złożona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co umożliwia jednoczesne odkurzanie kilku pasm, znacznie ułatwiając tę żmudną czynność. Możemy także użyć specjalnej końcówki do odkurzacza lub przyrządu do czyszczenia żaluzji.

Wszelkie czynności rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. Inaczej podczas czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Sposób czyszczenia uzależniony jest od materiału, z którego wykonane są nasze żaluzje czy rolety.

Czyszczenie żaluzji okiennych


Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych  – czyścimy je letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed rozpoczęciem mycia warto przetrzeć każde pióro osobno ściereczką do kurzu. Po pozbyciu się wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. Wystarczy przetrzeć zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wytrzeć do sucha. Jeśli żaluzje są silnie zabrudzone, można je "wykąpać" w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Przecieramy je gąbką nasączoną roztworem, a potem dokładnie osuszamy. Mycie żaluzji w wannie nie jest niczym trudnym, problematyczne może być natomiast ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).

żaluzje drewniane

Żaluzje aluminiowe – odkurzamy je i polerujemy flanelową szmatką (Uwaga! Aluminium ulega zmatowieniu pod wpływem wilgoci).

PolecamyRolety zaciemniające do okien dachowych

Żaluzje drewniane – najlepiej jest czyścić je na sucho za pomocą ściereczki oraz środka nabłyszczającego (na przykład Pronto). Jeśli natomiast na żaluzjach znajduje się gruba warstwa od dawna nieusuwanego kurzu, przetarcie na sucho nie wystarczy. Wtedy do wyczyszczenia żaluzji drewnianych trzeba użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Zaczynamy od przetarcia każdego pióra żaluzji wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można ostrożnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych i przetrzeć suchą szmatką. Jeśli mamy taką możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej, ale także dokładniej.

mata bambusowa na oknoŻaluzje bambusowe mają lamele wykonane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po powierzchownym odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.

Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Czyścimy je na sucho, ściśle trzymając się zaleceń producenta.

Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować popękanie materiału i w konsekwencji zniszczenie żaluzji. Eksperci zalecają odkurzanie z użyciem końcówki do odkurzacza z włosiem.

Plisy powstają z tkaniny trwale splisowanej termicznie. Mimo dość subtelnego wyglądu, są wytrzymałe i stosunkowo łatwe do uprania. Plisy zdejmujemy z ramy okiennej i namaczamy przez 15 minut w dużej ilości letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń bądź proszku do prania. Następnie falistymi ruchami poruszamy materiałem tak, aby detergent dotarł do wszystkich załamań i zakamarków. Po wyjęciu plisy z kąpieli, płuczemy obficie z pomocą prysznica (niezbyt silnym strumieniem), maksymalnie składamy i w takiej formie pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Po tym czasie czyste plisy możemy już zamontować na oknie.

Przeczytaj: Zasady czyszczenia rolet materiałowych

plisy - plaster mioduPlisy „plaster miodu” (honeycomb) posiadają specjalną strukturę, która nadaje im wyjątkowe cechy: dobre parametry cieplne, sporą sztywność i izolację akustyczną. Dodatkowo "plaster miodu" umożliwia umieszczenie mechanizmów sznurkowych i prowadnic wewnątrz plis. Możemy je czyścic tak samo, jak tradycyjne plisy.

Czym i jak czyścić rolety wewnętrzne


Rolety oraz żaluzje wykonane z tkanin nie nadają się do prania na mokro. Materiał, z którego zrobione są wszelkie osłony okienne, są zazwyczaj wzbogacone o specjalną apreturę, dzięki której materiał w mniejszym stopniu ulega zabrudzeniom, nie płowieje w słońcu, nie wchłania wilgoci i nie deformuje się. Dzięki temu możemy czyścić rolety wilgotną szmatką oraz wycierać zabrudzenia gumką do ścierania. Musimy przy tym jednak zachować sporą ostrożność, by nie zniszczyć apretury i nie pozostawić na rolecie plam i odbarwień. Lekko zmoczoną roletę przecieramy suchą, czystą szmatką i pozostawiamy rozwiniętą dopóki całkowicie nie wyschnie. Rolet nie wolno prasować - możemy w ten sposób uszkodzić (nadtopić) apreturę.

Rolety rzymskie – są łatwe w czyszczeniu ze względu na prostą konstrukcję, która umożliwia ich szybki demontaż. Materiał możemy nawet uprać w pralce (program do tkanin delikatnych, bez wirowania). Trzeba jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego proszku do prania, zalecanego przez producenta w zależności od rodzaju tkaniny. Suszymy w postaci rozłożonej.

rolety duolightRolety Duolight (dzień-noc) – wykonanie ze specjalnego materiału w ułożone naprzemiennie pasy przezroczyste i nie przepuszczające światła umożliwia pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem światła w dzień. Tkaniny tego rodzaju w żadnym wypadku nie można prać w pralkach w domu ani też prać chemicznie w pralniach ze względu na możliwość odbarwienia materiału. Rolety Duolight możemy natomiast odkurzaćodkurzaczem (końcówką szczotkową). Dla odświeżenia warto je delikatnie przetrzeć lekko wilgotną (z niezbyt gorącą wodą) szmatką, ale bez detergentów, ponieważ mogą one powodować odbarwienia.

Maty bambusowe – wszystkie mogą być czyszczone na mokro po uprzednim odkurzeniu – zarówno maty typu roll-up (nawijane od dołu na wałek, będący jednocześnie obciążnikiem maty), jak i maty zwijane systemem rzymskim.

Verticale, czyli żaluzje pionowe, czyścimy podobnie, jak żaluzje poziome, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Listki z PVC należy czyścić na mokro. Drewniane czyścimy tak samo, jak żaluzje poziome, zaś verticale z tkaniny (jeśli jest to zgodne z zaleceniami producenta) można nawet uprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i niską temperaturę bez wirowania. Suszymy w pozycji rozłożonej.

verticale

Verticale Strings, czyli sznurkowe odkurzamy ściereczką z mikrofibry. Jeżeli verticale strings są mocno zabrudzone, możemy czyścić je na mokro (o ile producent nie zalecił innej metody konserwacji).

Zobacz również: Przewodnik po roletach wewnętrznych

czyszczenie żaluzjiŻaluzje panelowe (panel track) – wykonane są z pasów o szerokości 60-100 cm poruszających się po wielotorowej szynie. W zależności od zastosowanego w nich materiału (tkanina, wovenpaper, strings, tkaniny Laser Cut) będziemy czyścić je w różny sposób. Ruchome elementy (panele) są łatwe do demontażu, wyczyszczenia i zawieszenia z powrotem.

Sunshield to żaluzja służąca do zasłaniania okien czy świetlików o nietypowych kształtach. Lamele wykonywane są z drewna lub aluminium. Listki z aluminium wymagają czyszczenia na sucho.

Winter Meeting System wykorzystywany jest do zaciemniania ogrodów zimowych lub podobnych szklanych konstrukcji. Jest wariantem rolety rzymskiej umieszczonej w prowadnicach. Sposób czyszczenia zależny jest od zastosowanej tkaniny – w pralni chemicznej lub ręcznie na mokro. Pamiętajmy o dokładnym umyciu parapetu, framug,  klamek i innych małych detali służących do obsługi systemu zaciemnień (sznureczki, koraliki i inne) - dzięki temu nasze okna będą pięknie wyglądały.

Uwaga! Zanim przystąpimy do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych, powinniśmy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się ich trzymać. Nie rozpoczynajmy prac, jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia osłon w wyniku niewłaściwego działania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Dormax Design

Zdjęcia: Dormax Design, Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także