Jak czyścić rolety zewnętrzne. Poradnik

Jak czyścić rolety zewnętrzne. Poradnik

Rolety zewnętrzne zabezpieczają okna przed warunkami atmosferycznymi, wpływają pozytywnie na bilans energetyczny budynku i utrudniają włamanie się do domu. Jednak aby rolety zewnętrzne właściwie spełniały swoje funkcje, a ich użytkowanie nie sprawiało problemów, należy o nie odpowiednio zadbać.

rolety zewnętrznePielęgnacja rolet zewnętrznych nie jest specjalnie kłopotliwa i możemy ją przeprowadzać we własnym zakresie. Kluczową czynnością przy konserwowaniu rolet zewnętrznych jest utrzymanie ich w czystości. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale przedłuży żywotność rolet.

Zobacz: Rolety zewnętrzne wygodne w użytkowaniu

Czyszczenie rolet zewnętrznych z kurzu i pyłu

Dla rolet zewnętrznych szczególnie niebezpieczny jest kurz i drobinki pyłu, osadzające się na pancerzu. Kurz i pył podczas zwijania i rozwijania rolety, przyczyniają się do niszczenia jej powierzchni. Dlatego, by rolety długo i prawidłowo funkcjonowały, trzeba je regularnie myć. Do mycia lakierowanych powierzchni i elementów z tworzyw sztucznych możemy użyć wody z płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy, żeby używać miękkiej szmatki, która nie porysuje lakieru. Nie używajmy też proszku do czyszczenia, środków żrących, ostrych szczotek, skrobaczek itp., bo to również grozi zarysowaniem powierzchni. Elementy z tworzyw sztucznych, po umyciu warto przetrzeć również środkiem antystatycznym, który ograniczy przyciąganie kurzu.

Czyszczenie rolet z troską o detale

Paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety również czyścimy wodą z płynem lub proszkiem do prania. Jeśli są silnie zabrudzone, można delikatnie wyczyścić je szczoteczką do rąk. Lepiej jednak czyścić paski i linki systematycznie, nie dopuszczając do poważnych zabrudzeń.
W przypadku rolet zewnętrznych warto też poświęcić uwagę uszczelkom listwy dolnej. Należy je czyścić i smarować preparatami konserwującymi gumę (np. do opon samochodowych, czy uszczelek drzwiowych). Zapewni to ochronę gumowych elementów przed utlenianiem i poprawi elastyczność uszczelek. Przed zimą warto też zastosować preparaty chroniące przez zamarzaniem.

Przeczytaj: Jakie rolety zewnętrzne wybrać, by dobrze chroniły dom

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: cwproducts.com.au

Polecamy Ci również

Zobacz także