Jak dbać o drewniane okna i drzwi?

Agnieszka Żal

Agnieszka Żal, Stolbud Włoszczowa

W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że konserwacja okien i drzwi drewnianych to skomplikowane i pracochłonne działanie.

Faktycznie w przypadku starych okien nie jest to czynność łatwa. Jednak produkowane dzisiaj okna i drzwi są wykonane z wykorokna drewnianezystaniem najnowszych technologii, z najwyższej jakości materiałów. Ich konserwacja jest łatwa i zapewnia trwałość i piękny wygląd przez lata.

Konserwacja okien drewnianych
Na wstępie należy zaznaczyć, że nowoczesne okna drewniane są fabrycznie zabezpieczane przed działaniem zewnętrznych czynników - promieni słonecznych, wiatru, deszczu. Zwykle powłoka lakiernicza powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, jednak wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na dom.
Dlatego też stan powłoki lakierniczej należy sprawdzać przynajmniej dwa razy do roku, po zimie i jesienią. Szczególną uwagę należy zwrócić na zewnętrzne powierzchnie ram okiennych.

Czyszczenieokna ze szprosami
Pierwszym krokiem na drodze do trwałych i pięknych okien jest  ich czyszczenie dwa, trzy razy w roku. Do czyszczenia można stosować domowe środki np. delikatny płyn do mycia naczyń. Trzeba jednak uważać. Nie należy używać agresywnych środków czyszczących, opartych na rozpuszczalnikach, środków alkalicznych oraz rysujących powierzchnie. Preparat do mycia  nie może naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram, tj. nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i penetrujących powierzchnie. Taki środek powinien mieć doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające ale nie powinien zawierać barwników, które mogłyby zmienić kolor. Stosowanie środków myjących zawierających substancje ścierne, czy też związki chemiczne naruszające powierzchnię, powoduje zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikroporów, a wnikający tam brud jest nie do usunięcia.
Do czyszczenia ram nie należy używać środków do mycia szyb, ponieważ mogą one zawierać substancje negatywnie oddziałujące na powłoki lakiernicze, co w konsekwencji może spowodować ich uszkodzenie (pomimo zastosowania kilku warstw lakieru). Warto zatem po umyciu szyb usunąć pozostałości detergentu z ram okiennych, przemyć wodą i wytrzeć do sucha.

Pielęgnacja
Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja. Na umyte okna należy nanieść miękką ściereczką specjalne mleczko przeznaczone do tego celu. Przy nakładaniu mleczka należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia ramy nie była rozgrzana, dlatego słoneczny dzień nie jest najodpowiedniejszym czasem na tego typu zabieg. Najlepsza temperatura do przeprowadzenia zabiegu to 10-25ºC.

Naprawa
W wyniku użytkowania okien pojawiają się na nich niewielkie uszkodzenia. Ich naprawa to trzeci krok do zapewnienia trwałości drewnianych okien. Zadrapania i otarcia zewnętrznej powierzchni ram są łatwe do naprawienia. Uszkodzone miejsca należy przeszlifować drobnym papierem ściernym. Następnie ramę należy dokładnie odkurzyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką i nanieść dwie warstwy takiego samego preparatu, jakim okna były fabrycznie malowane. W zależności od typu okien będzie to lakier lub kryjąca farba, należy przy tym zaznaczyć, że malować powinno się jedynie miejsca, w których powłoka była uszkodzona  dodaje specjalistka ze Stolbud Włoszczowa. Obecnie ze względu na ochronę środowiska producenci używają farb wodorozcieńczalnych, które nie są odporne na czynniki chemiczne. Posiadają jednak niezaprzeczalną zaletę, w bardzo łatwy sposób można je uzupełniać i nie łuszczą się tak jak dawniej stosowane farby chemoutwardzalne i olejne.
Po pewnym czasie może pojawić się konieczność pomalowania ram i ościeżnic. Powierzchnię, którą chcemy pomalować należy uprzednio przeszlifować i odkurzyć. Idealne warunki do malowania to temperatura pomiędzy 10-24ºC i wilgotność powietrza nie większa niż 85%. Farby wodorozcieńczalne są  bardzo wydajne. Jeden litr farby wodnej wystarcza na renowację nawet 12 m² okien.

Dbamy o okucia
Elementami okna są także okucia. Chcąc zapewnić ich bezproblemowe działanie należy je co pół roku smarować specjalnym preparatem, przeznaczonym do ich oliwienia. Preparat zapobiegnie suchemu tarciu i ochroni przed korozją. Alternatywą jest biały smar maszynowy lub wazelina. Unikajmy domowych sposobów jak smarowanie masłem czy olejem spożywczym. Okuć nie należy także smarować gęstymi smarami przemysłowymi. Do konserwacji można użyć smaru w sprayu, smaru grafitowego lub inne neutralne środki nie zawierające silikonów, jak np. oliwka do maszyn do szycia. Konsekwencją zastosowania nieodpowiednich preparatów może być zacinanie się elementów okucia oraz rozpuszczanie użytych przez producenta smarów.

drzwi drewnianeKonserwacja drewnianych drzwi
O drewniane drzwi dba się w podobny sposób jak o drewniane okna. Należy je regularnie czyścić. Drzwi wewnętrzne w mniejszym stopniu narażone są na czynniki atmosferyczne, ale w trakcie ich użytkowania mogą pojawić się na nich uszkodzenia mechaniczne.
Podobnie jak w przypadku okien drzwi należy regularnie czyścić i unikać przy tym środków, które mogą spowodować odbarwienia bądź zniszczyć warstwę lakieru lub farby. Pielęgnujemy je mleczkiem czy pastą do drewnianych powierzchni. Regularne stosowanie tych środków sprawi, że drzwi będą służyć nam przez długie lata. Jednak gdy zdecydujemy się na ponowne pomalowanie drzwi należy je uprzednio oszlifować i dopiero później można je malować.

Z drewnianymi oknami i drzwiami wiąże się wiele mitów, np. że ich konserwacja jest procesem żmudnym i pracochłonnym. W praktyce wymaga jedynie regularności i stosowania odpowiednich preparatów. Co więcej, nawet gdy znudzi nam się ich kolor, można je przemalować bez szkody dla ich trwałości. Takich możliwości nie dają inne materiały. Warto zatem postawić na naturalność i elegancję właściwą drewnu.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także