Jak dbać o drzwi wewnętrzne, żeby wyglądały pięknie przez lata

Drzwi wewnętrzne
O drzwi wewnętrzne warto zadbać na co dzień - zapewni to ich estetyczny wygląd i wygodę użytkowania.

Drzwi najczęściej kupujemy na lata. Dlatego warto o nie zadbać, żeby przez cały czas wyglądały pięknie i były wygodne w użytkowaniu.

Drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale są dopełnieniem aranżacji naszego wnętrza. Jednocześnie – jak wszystko – z czasem brudzą się. Radzimy jak czyścić drzwi wewnętrzne, żeby jak najdłużej cieszyły nas estetycznym wyglądem.

Czyszczenie drzwi zacznij od ościeżnicy

Kiedy myślimy o drzwiach, dość często pierwszym skojarzeniem jest tylko skrzydło drzwiowe. Ale nasze drzwi to również zawiasy, klamka i ościeżnice, i właśnie od ościeżnic powinniśmy zacząć czyszczenie drzwi. Najlepiej wstępnie usunąć brud z ościeżnicy za pomocą odkurzacza (w ten sposób łatwo „wyciągniemy” kurz z różnych zakamarków). Następnie przecieramy ościeżnice wilgotną szmatką – pamiętajmy, żeby wody używać oszczędnie. W ten sam sposób usuwamy brud z zawiasów.

Kolejny etap to czyszczenie skrzydła drzwi. Pamiętajmy, żeby do ich czyszczenia używać miękkiej szmatki. Nie stosujmy żadnych ostrych gąbek, ani „drapaków”, które mogłyby uszkodzić powierzchnię drzwi. Nie używajmy także środków zawierających alkohol, czy inne żrące substancje. Jeśli nasze drzwi są mocno zabrudzone, sprawdzi się woda z mydłem. Ślady palców z okleiny drzwi pomoże nam usunąć… przekrojony na pół świeży ziemniak.

Na koniec warto odświeżyć klamkę, najlepiej roztworem wody z octem.

Podpowiadamy też: Jak myć okna z PVC i zadbać o ich stan

Jak dbać o drzwi – na te czynności uważaj

W przypadku drzwi okleinowych ważne jest, żeby nie narażać ich na kontakt z wodą, dlatego np. myjąc podłogę mopem, nie zahaczajmy o dolną część drzwi – systematyczne moczenie okleiny może spowodować jej odklejanie się.
Pamiętajmy też, żeby do pomieszczeń, w których panuje podwyższony poziom wilgoci (np. łazienki), wybierać modele drzwi, które na wilgoć są odporne. Inne mogą ją chłonąć, a rezultatem będzie uszkodzenie skrzydła i konieczność wymiany drzwi.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać drzwi do łazienki, żeby były bezpieczne, wygodne i trwałe

Na żywotność drzwi wpływa także sposób ich eksploatacji – dlatego nie trzaskajmy drzwiami (zwłaszcza jeśli mają one przeszklenia). Pamiętajmy, żeby drzwi zamykać, naciskając na klamkę, którą puszczamy dopiero w momencie zatrzaśnięcia się zamka.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także