Jak dbać o okna PVC?

Okna wykonane z PVC słusznie są uznawane za najbardziej trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Mimo to, warto zadbać, by służyły nam jak najdłużej i pamiętać o ich prawidłowej konserwacji. Przy właściwym traktowaniu okna PVC nawet po wielu latach użytkowania będą wyglądały jak nowe.

okno PVCCzyścić - ale czym?

Przy konserwacji okna ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej – zarysowań lub przebarwień. Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów (wnikający w nie brud jest nie do usunięcia). Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń.

Szyby jak kryształ

Przez czyste szyby świat wygląda piękniej. To prawda, że ich mycie nie należy do ulubionych zajęć domowników, ale efekt pracy jest wart wysiłku. Na całe szczęście okna z szybami zespolonymi nie nastręczają tyle kłopotu, co stare okna drewniane, a płyny do mycia szyb dostępne obecnie w sklepach są bardzo skuteczne i nie pozostawiają smug. W przypadku mycia okien bardzo ważny jest nie tylko wybór płynu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także szmatki. W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, ze szwami – takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej sprawdzi się ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. W żadnym wypadku nie używamy zgniecionej gazety! Sztywny papier może rysować powierzchnię, a zamiast umyć szybę najprawdopodobniej rozsmarujemy na niej farbę drukarską. Jeśli okno jest bardzo brudne, to warto najpierw umyć je na mokro – wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą szmatką i płynem do szyb.

smarowanie okuć - przymajmniej raz w rokukonserwacja okuć

Okucia i uszczelki

Nie wszyscy wiedzą, że aby zapewnić sobie bezawaryjne użytkowanie okien, raz do roku należy smarować i w razie potrzeby regulować okucia. Przegląd zaczynamy od sprawdzenia, czy żaden element metalowy konstrukcji okna nie jest obluzowany lub zużyty. Wszystkie części ruchome wymagają nasmarowania lub naoliwienia. Do konserwacji używamy środków, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć. Jeśli zauważymy, że okno nie domyka się idealnie lub nieco się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne preparaty oparte na żywicach silikonowych.

Oceń artykuł
4,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także