Jak dbać o rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Roleta zewnętrzna
Rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe są narażone na zabrudzenia, dlatego trzeba je systematycznie czyścić.

Zewnętrzne osłony okien – rolety i żaluzje

Różnego rodzaju zewnętrzne osłony okien, takie jak rolety i żaluzje fasadowe, spełniają pożyteczne funkcje – zabezpieczają okna przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zima – pomagają ograniczyć straty ciepła. Jednak, żeby działały prawidłowo, a przy tym wyglądały estetycznie, trzeba je od czasu do czasu oczyścić i poddać konserwacji. Dla działania zewnętrznych osłon okiennych szczególnie niebezpieczny może być gromadzący się na nich kurz oraz drobinki piasku. Takie zabrudzenia mogą z czasem uszkadzać powierzchnię osłon, a także przyczyniać się do uszkodzenia ich napędów. Dlatego lepiej nie dopuszczać do gromadzenia się zabrudzeń. Przy okazji wiosennych porządków, uwzględnijmy czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych.

Radzimy też: Jak skutecznie czyścić rolety i żaluzje wewnętrzne z różnych materiałów i różnych typów

Jak czyścić rolety zewnętrzne

Czyszczenie rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych nie jest skomplikowane i większość prac możemy wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad.
Do czyszczenia rolet zewnętrznych należy używać szmatki lub miękkiej szczotki – uchroni nas to przed porysowanie powierzchni rolety (pancerza).
Nie należy też używać agresywnych środków czyszczących i szorujących.
Do mycia rolet zewnętrznych używamy wody z dodatkiem płynu do naczyń. Również wodą z delikatnym środkiem myjącym czyścimy również paski i linki, które służą do ręcznej obsługi rolety.

Jak czyścić żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe czyścimy, kiedy są zupełnie opuszczone. Najpierw ustawiamy lamele w jedną stronę – i czyścimy ich powierzchnię, następnie zmieniamy ich ustawienie i czyścimy dostępną powierzchnię.
Lamele czyścimy miękką szczotką, usuwając pył, kurz oraz inne zanieczyszczenia.
UWAGA – żaluzje fasadowe czyścimy na sucho. Czyszczenie na mokro lamel żaluzji fasadowej mogłoby spowodować powstanie nieestetycznych smug. Żaluzje fasadowe na mokro możemy czyścić tylko używając profesjonalnych maszyn myjących, przeznaczonych do tego typu zastosowania.
Pamiętajmy też, że do czyszczenia żaluzji fasadowych nie wolno stosować preparatów na bazie rozcieńczalnika i rozpuszczalnika.

Dowiedz się więcej: Jakie funkcje pełnią rolety zewnętrzne w domu

Profesjonalna konserwacja rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych

Nawet jeśli systematycznie dbamy o stan rolet zewnętrznych i żaluzji fasadowych warto raz na jakiś czas przeprowadzić profesjonalny przegląd i konserwację automatyki sterującej osłonami. Fachowiec zadba o mechanizmy napędowe, w które wyposażone są dane osłony. Rolety zewnętrzne elewacyjne, rolety naokienne czy rolety zewnętrzne podtynkowe wyposażone są w skrzynkę z rurą nawojową oraz pionowe prowadnice. Gromadzący się w nich brud najlepiej usunąć za pomocą sprężonego powietrza. Fachowca zajmującego się takimi usługami warto szukać w punktach partnerskich producentów rolet i żaluzji.


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ANWIS

Polecamy Ci również

Zobacz także