Jak dobrać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu

0
Okna dachowe
Okna dachowe skutecznie doświetlają pomieszczenia poddasza. Parametry okna warto dobrać do rodzaju pomieszczenia.

To, czy pomieszczenia na poddaszu będą wygodne w użytkowaniu, w dużej mierze zależy od ich oświetlenie. Dlatego odpowiedni dobór okien dachowych jest tak ważny. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do różnych pomieszczeń?

Na poddaszu urządzamy pomieszczenia o różnym przeznaczeniu – najczęściej są to sypialnie i pokoje dzieci oraz łazienki, ale na poddaszu można urządzić też wygodną kuchnię, czy gabinet do pracy. Każde pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone światłem dziennym. Dobry dostęp światła zapewnią nam okna dachowe. Ponieważ jednak poszczególne pomieszczenia mają swoją specyfikę, warto uwzględnić ją, wybierając okna dachowe.

Dowiedz się też: Jak doświetlić pomieszczenia pod dachem płaskim - okna i świetliki dachowe

Okna dachowe do kuchni i łazienek

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na okna do kuchni i łazienek. To specyficzne pomieszczenia, w których panuje podwyższona wilgotność, dlatego trzeba w nich stosować okna odporne na nią. Dodatkowo montując okno w kuchni i łazience, należy pamiętać o konieczności zapewniania odpowiedniego przepływu powietrza.
W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności można stosować zarówno okna z PVC, jak i odpowiednio zabezpieczone okna drewniane, choć te drugie mogą w takich warunkach wymagać częstszej konserwacji. Większe znaczenie od zastosowanego materiału ma umiejscowienie okna w taki sposób, aby zminimalizować skraplanie się na jego powierzchni pary – dlatego zaleca się montaż nad grzejnikiem i nie zastawianie go meblami. Zapewni to efektywną cyrkulację powietrza – wyjaśnia Paweł Hryniewicz, Product Manager marki Roto.

Okno dachowe do sypialni

Z kolei w sypialni priorytetem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do wypoczynku i relaksu. Dobrym rozwiązaniem są okna dachowe, których szyby zapewniają ochronę przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Okna dźwiękoszczelne zapewnią nam ciszę, ale warto też pomyśleć o możliwości skutecznego zaciemnienia sypialni.
– Warto także zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, takie jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni – dodaje Paweł Hryniewicz.

Więcej światła na poddaszu, czyli montaż okien dachowych w zespoleniu

Pokoje dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu, czy np. gabinety do pracy powinny być szczególnie pełne dziennego światła. Taki efekt zapewni nam montaż kilku okien dachowych obok siebie – w zespoleniu. Okna dachowe można zestawiać i pionie lub poziomie, ale nie są to jedyne możliwości.
Można także rozważyć bardziej niestandardowe pomysły, takie jak okna „kolankowe” – połączenie okien połaciowych z oknami fasadowymi. Rozwiązanie to poprawi doświetlenie pomieszczeń i jednocześnie stanie się ciekawym elementem architektury budynku – podpowiada Product Manager marki Roto.

Dowiedz się więcej o: Łączeniu okien dachowych - jak montować okna dachowe w zespoleniu

Sposób otwierania okien dachowych

Dla funkcjonalności okien dachowych duże znaczenie ma sposób ich otwierania. Do najpopularniejszych modeli należą okna uchylne (zwane też klapowymi). Ich oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy, dzięki czemu okna otwierają się „wysoko” i pozwalają swobodnie wyglądać na zewnątrz. Swoje zalety mają również okna obrotowe z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła – są one wygodniejsze w myciu.
Kompromisem są w tym wypadku okna obrotowo-wysokoosiowe, łączące zalety obu  rozwiązań – zwraca uwagę ekspert marki Roto i dodaje: – Praktycznym pomysłem może też okazać się montaż okien rozwieralnych, pełniących jednocześnie funkcję wyłazów na dach, na przykład w pomieszczaniach sąsiadujących z kominem. Z kolei dla zwiększenia wygody obsługi wyżej umieszczonych okien warto zainwestować w elektryczny mechanizm ich otwierania, sterowany za pomocą przełącznika albo pilota.

Jak dobrać wymiary okien dachowych

Bez względu na rodzaj pomieszczenia, wybierając okna dachowe trzeba wziąć po uwagę wielkość pokoju oraz kąt nachylenia dachu.
Przyjmuje się, że 1 m² szyby jest w stanie doświetlić od 8 do 12 m² poddasza. Wymiary dostosowujemy także do spadku dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie. W dachu o spadku 45° minimalna długość ramy bocznej powinna wynosić 100 cm – zwraca na koniec uwagę Paweł Hryniewicz, Product Manager marki Roto.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także