Jak łączyć rolety i zasłony – podpowiedzi i inspiracje [ZDJĘCIA]

0
Zasłony i rolety
Wcale nie trzeba wybierać między zasłonami a roletami - obydwie osłony mogą tworzyć zgrany duet.

Rolety czy zasłony? Wybierając jeden rodzaj osłon okiennych, wcale nie musimy rezygnować z drugiego. Rolety i zasłony mogą tworzyć dekoracyjną i funkcjonalną całość.

Zarówno rolety okienne jak zasłony są dostępne w bardzo bogatym wyborze rodzajów, wzorów i kolorów. Daje to szerokie pole do popisu i tworzenia niemal dowolnych zestawień. Rolety z zasłonami komponują się rzeczywiście dobrze, jednak łącząc je, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Dekoracja, czy zaciemnienie? Jaką rolę mają pełnić rolety i zasłony

Wybierając osłony okien warto się zastanowić nad tym, czego od nich oczekujemy. Czy mają pełnić tylko funkcję dekoracyjną? Czy zależy nam na możliwości częściowego lub całkowitego zaciemnienia pomieszczenia? W przypadku np. sypialni, czy pokoi dziecinnych możliwość regulacji dopływu światła ma bardzo duże znaczenie. Przy mocno świecącym słońcu trudno też oglądać telewizję.

Zobacz zdjęcia

Rolety i zasłony

Wzór rolety lub zasłony warto powtórzyć na innych elementach wystroju, np. dekoracyjnych poduszkach.

Dekoria.pl
Gładkie zasłony i roleta w żywym kolorze

Żółta roleta ożywi wnętrze, a szare zasłony zapewnią zaciemnienie pokoju.

dekoria.pl
Dekoracyjne rolety i zasłony

Zasłony o delikatnym, kwiatowym wzorze i woalowe rolety to bardzo dekoracyjne i subtelne zestawienie.

dekoria.pl
Wzorzysta roleta i gładkie zasłony

Zestawienie wzorzystej rolety i gładkich zasłon to bardzo dobry pomysł.

dekoria.pl
Wiosenne osłony okien

Jasne tkaniny z zielonymi dodatkami to doskonały pomysł na wiosenny wystrój wnętrza.

Zasłony i rolety na szelkach

Zarówno zasłony, jak i rolety rzymskie można powiesić na szelkach, na karniszu.

dekoria.pl
Klasyczna zasłona i cienka roleta

Zasłona o tradycyjnym wzorze dobrze się komponuje z woalową roletą.

dekoria.pl
Eleganckie zasłony i rolety

Zasłony i rolety o stonowanych kolorach i wzorach wyglądają elegancko i nowocześnie.

dekoria.pl
Dobrane kolorystycznie zasłony i rolety

Zestawiając rolety i zasłony, warto wybrać przewodni kolor wzoru, który powtórzy się na obu osłonach okna.

dekoria.pl

Jeśli rolety i zasłony mają być tylko dekoracją z powodzeniem możemy wybrać rolety woalowe i zasłony z lekkiej i cienkiej tkaniny. Natomiast jeśli zależy nam na możliwości ograniczenia dopływu światła, to możemy zdecydować się na rolety zaciemniające (wtedy zasłony mogą być lżejsze) lub woalowe rolety i grubsze, ciemniejsze, zasłony, które nie będą przepuszczać światła. Dzięki temu dość łatwo możemy regulować dopływ światła.

Polecamy też: Jak wybrać rolety rzymskie - praktyczny przewodnik po roletach rzymskich

Gładko czy wzorzyście? Jak zestawiać rolety i zasłony

Od wzorów i kolorów rolet i zasłon może zakręcić się w głowie. Żeby uniknąć wrażenia chaosu, warto trzymać się podstawowej zasady. Jeśli wybieramy wzorzystą roletę, dajmy gładkie zasłony – i odwrotnie. Warto też wybrać jakiś przewodni kolor, który powtórzy się i na rolecie, i na zasłonie. Innym bezpiecznym rozwiązaniem są białe, neutralne rolety (pamiętajmy, że takie rolety nie zaciemnią wnętrza).

Zarówno rolety, jak i zasłony mogą też być gładkie – tu mamy całą paletę kolorów do wyboru. Możemy zestawiać je kontrastowo lub w bardziej stonowany sposób.

Rolety i zasłony, a styl wnętrza

Pamiętajmy też, że wygląd osłon okiennych bardzo wpływa na charakter aranżacji pokoju. Zastanówmy się więc, jaki styl dominuje w naszych wnętrzach. Odpowiednio dobrane rolety i zasłony mogą go świetnie podkreślić. W klasycznie urządzonych wnętrzach dobrze sprawdzą się osłony okien w tradycyjne wzory, np. kwiaty.

W nowoczesnych – postawmy raczej na gładkie tkaniny lub geometryczne wzory. Bardzo dobrym pomysłem jest powtórzenie wzoru lub koloru osłon okiennych w różnych dodatkach – np. dekoracyjnych poduszkach, narzutach, czy obiciach mebli. Dzięki temu uzyskamy spójną i harmonijną aranżację wnętrza.

Podpowiadamy: Jak zamontować karnisz - montaż karnisza do ściany, sufitu oraz karnisza rozporowego

Jak wieszać rolety i zasłony

Montaż rolet i zasłon nie jest trudny. Przedtem jednak trzeba się zastanowić nad możliwymi rozwiązaniami. Warto wiedzieć, że rolety mogą być mocowane do ściany, sufitu, ramy okiennej, są także dostępne rolety rzymskie, które wiesza się na karniszach, na specjalnych szelkach.

Ze względów estetycznych ważne jest, żeby górna część rolety nie wystawała nad zasłonę. Jeśli zdecydujemy na roletę mocowaną do sufitu, również karnisz zasłony zamocujmy na suficie. Przy roletach mocowanych do okna albo ściany, mamy większą swobodę – karnisz możemy umieścić na suficie lub ścianie (nad roletą). Natomiast jeśli wybierzemy roletę rzymską na szelkach, to musimy mieć karnisz podwójny, żeby zamocować obie osłony.


Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także