Jak malować drewniane okna i drzwi?

Jak malować drewniane okna i drzwi?

Drewno to materiał wytrzymały i wdzięczny w obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywany do produkcji np. okien i drzwi. Jednak od czasu do czasu wymaga renowacji.

Kiedy malować okna i drzwi?

W przypadku okien i drzwi sygnałem, że nadszedł czas na malowanie są delikatne przetarcia i popękana powierzchnia powłoki pokrywającej drewno. Renowację należy zacząć zanim farba zacznie się łuszczyć i straci szczelność, a w głąb drewna zacznie wnikać woda.

Przygotowanie podłoża przed malowaniem

Przed malowaniem okien należy zabezpieczyć szyby taśmą malarską, uszczelnić pęknięcia, odkręcić ślusarkę okienną i nałożyć nowy kit. Trzeba również usunąć starą farbę dokładnie szlifując drewno, zwracając szczególną uwagę na złącza i spoiwa – w tych miejscach gromadzi się zazwyczaj więcej farby. Po zakończeniu szlifowania powierzchnię należy odpylić.

Drewniane drzwi przygotowuje się do malowania w bardzo podobny sposób jak okna. Trzeba uprzednio zabezpieczyć zamki, oszlifować i odpylić powierzchnię. Następnie nałożyć podkład, który zwiększy przyczepność farby kryjącej, i po jego wyschnięciu można przystąpić do malowania farbą kryjącą.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć drewno przed szkodnikami

Jak malować okna i drzwi?

Najlepiej wybrać pędzle przystosowane do malowania okien. Na pędzel należy nabrać niewielką ilość farby i malować z góry na dół. Długie pociągnięcia pędzla, pozwolą uzyskać gładką powierzchnię. Podczas malowania kitu oraz ram, farba powinna

pokrywać około 1 mm szkła. Tym sposobem powstanie warstwa ochronna zapobiegająca wnikaniu wody pomiędzy szkło a kit.

W przypadku malowania drzwi najwygodniejszym sposobem jest ściągnięcie ich z zawiasów i położenie na stabilnych klockach. Jeśli nie będzie takiej możliwości, malowanie należy zacząć od ramy oraz krawędzi.

Wybór pędzla do malowania drzwi zależy od wielkości malowanej powierzchni – duże płaszczyzny można malować szerszym pędzlem lub małym wałeczkiem, natomiast do malowania krawędzi drzwi, ościeżnicy i nadproża korzystne będzie użycie mniejszych pędzli. Płaszczyznę drzwi należy podzielić na  6-8 części tak, aby łatwo można było każdą z nich pomalować. Pracę najlepiej rozpocząć od fragmentu w górnym, lewym rogu. Aby dokładnie rozprowadzić farbę po powierzchni, należy wykonywać energiczne pociągnięcia pędzlem i nie należy pozostawiać grubszej warstwy farby np. na brzegach, gdyż może spowodować to zacieki i tworzenie tzw. firanek.

Czym malować okna i drzwi?

Godne polecenia do malowania drewnianych okien i drzwi są emalie alkidowe, które wykazują zdecydowanie wyższą trwałość np. od farb akrylowych. Powłoki uzyskane przy pomocy tego produktu tworzą ochronną warstwę nawierzchniową, która jest odporna na działanie wody, uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne.

Oceń artykuł
3,83 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Tikkurila

Polecamy Ci również

Zobacz także