Jak myć okna PVC? Praktyczne rady

0
Mycie okien
Okna z PVC nie są kłopotliwe w pielęgnacji, ale warto wiedzieć, jakimi środkami najlepiej je myć.

Mycie okien to jeden z podstawowych elementów wiosennych porządków. Warto jednak wiedzieć, czym myć okna PVC, żeby nie uszkodzić ich powierzchni.

Okna wykonane z PVC charakteryzują się wyjątkową trwałością. Są odporne na działanie wilgoci, różnice temperatur oraz promieniowanie UV. Jeśli mają długo nam, należy o nie odpowiednio zadbać. Czym je myć i jak konserwować?
Okna PVC są bardzo łatwe w utrzymaniu - w przeciwieństwie do drewnianych nie wymagają chociażby malowania. Regularna pielęgnacja z użyciem odpowiednich środków oraz okresowa kontrola stanu technicznego sprawią, że stolarka zachowa swoje właściwości na lata.

Radzimy: Jak czyścić rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe

Czym myć okna PVC

PVC jest wbrew pozorom dość delikatnym materiałem. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud.
Wybierając detergenty do mycia okien, należy zwracać uwagę na ich skład.

Powinniśmy UNIKAĆ tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć.
Do mycia okien z PVC warto korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz.

Równie istotny jest dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Przykładowo resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcze) - za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie.

Bezwzględnie nie należy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię PVC - szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.

Czas na: Wiosenne porządki w kuchni i łazience. Podpowiadamy jak sprawnie i skutecznie sprzątać

Czyste szyby okienne bez smug

Jeśli szyby naszych okien są mocno zabrudzone, warto ich mycie podzielić na dwa etapy. Zaczynamy od wody z płynem mycia naczyń i gąbki, którą wstępnie myjemy okna. Do ścigania nadmiaru wody można użyć gumowej ściągaczki. Drugim etapem jest nadanie szybom ostatecznego blasku - tu warto sięgnąć po środki do mycia szyb w spreju lub aerozolu.

Warto też zwrócić uwagą na środki, które przyspieszają schnięcie szyb, albo pozostawiają powłokę zwaną antyparą (ograniczy ona osadzanie się pary wodnej na szybach). Po spryskaniu szyb płynem, wycieramy je do sucha miękką szmatką.
Pamiętajmy, żeby do mycia i wycierania szyb NIE używać gazet - mogą one porysować powierzchnię! Do czyszczenia okien używajmy miękkich gąbek i ściereczek (np. z bawełny lub mikrofibry).

Myjąc okna - zwróć uwagę na ich stan

Konserwacja okien PVC powinna być przeprowadzona co najmniej raz w roku. Należy dokładnie sprawdzić stan uszczelek, profili oraz wszystkich elementów wykonanych z metalu.
Uszczelki spełniają swoją funkcję tylko wówczas, gdy są sprężyste. Działanie czynników atmosferycznych oraz zmiany temperatur mogą doprowadzić do powstawania ubytków. Aby temu zapobiec, uszczelki okienne warto przetrzeć specjalną oliwką.

Smarować należy także zewnętrzne elementy okuć, zawiasy oraz rygle. Pozwala to zmniejszyć tarcie w trakcie codziennego otwierania i zamykania okien. Niektórzy producenci wyszczególniają części, które wymagają oliwienia w kartach gwarancyjnych. Od czasu do czasu warto też sprawdzić, czy któryś z elementów (np. mocowanie klamki, zawias) się nie poluzował. Jeśli tak się stało - wystarczy go dokręcić.

Dowiedz się też: Jak czyścić rolety i żaluzje wewnętrzne, różnych typów i z różnych materiałów

Oceń artykuł
3,57 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także