Jak nie tracić ciepła przez okna – dwukomorowe szyby zespolone

dwukomorowe szyby zespolone

Inwestycja w nowoczesną stolarkę okienną to jeden ze sposobów zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Radzimy na co trzeba zwrócić uwagę, żeby wybrać odpowiednie okna.

Sezon grzewczy oznacza przeznaczenie sporej części domowego budżetu na rachunki za ogrzewanie. Dlatego warto zadbać o to, by były jak najniższe. Koszt ogrzewania domu zależy w dużej mierze od izolacyjności domu i tego ile ciepła „ucieka” przez ściany, dach, wentylację, a także drzwi i okna. Szczególnie na okna powinnyśmy zwrócić uwagę – to przez nie możemy tracić nawet 25% ciepła – w przełożeniu na koszty – to nawet kilkaset złotych w ciągu jednego sezonu grzewczego. Dlatego wymiana starych okien, to przede wszystkim opłacalna inwestycja.

Jak wybrać ciepłe okna, czyli sprawdź parametry

To czy okno będzie „ciepłe” zależy od materiałów oraz konstrukcji. Znaczący wpływ na termoizolacyjność okien ma pakiet szybowy. Wskaźnikiem jego izolacyjności jest współczynnik przenikania ciepła szyb Ug. Określa on wielkość strat ciepła w Watach na metr kwadratowy powierzchni szyby przy różnicy temperatur po obu jej stronach wynoszącej 1 stopień Kelwina (W/m²K). Im ten parametr jest niższy, tym izolacyjność większa.

UWAGA: izolacyjność szyb jest bardzo ważna, ale kupując okna musimy wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła całego okna, określany jako Uw. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, może on wynosić maksymalnie 1,3 W/m²K.

Dowiedz się: Jakie parametry okien i drzwi zaczną obowiązywać od 2017 i 2021 roku

Nowoczesne rozwiązania wpływające na energooszczędność okien

Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, zwiększające termoizolacyjność okien. Należą do nich udoskonalone pakiety szybowe – tzw. dwukomorowe. Składają się one z trzech szyb – przy czym dwie z nich to szyby niskoemisyjne. Zapobiegają one stratom ciepła z pomieszczeń, a jednocześnie pozwalają na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku. Ich odpowiedni układ i wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem, pozwala uzyskać wysoką izolacyjność przeszklenia, czyli niski współczynnik przenikania ciepła szyby.

Standardem dla dwukomorowego przeszklenia, świadczącym o niskiej przepuszczalności energii jest Ug na poziomie 0,6 W/m²K – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. – Przy zastosowaniu dostępnych na rynku nowoczesnych powłok niskoemisyjnych, takich jak Pilkington Optitherm™ S1 i wypełnieniu szyby zespolonej kryptonem, współczynnik ten można obniżyć nawet do 0,4 W/m²K, spełniając wymagania budownictwa energooszczędnego. 

UWAGA: Aby okna były rzeczywiście termoizolacyjne i chroniły przed startami ciepła nie wystarczy zakup okien o odpowiednich parametrach. Równie ważny jest prawidłowy montaż okna – przez mostki termiczne na styku muru i okna może uciekać prawie tyle samo ciepła, co przez całe okna.

Dowiedz się: Jak prawidłowo zamontować okno, żeby uniknąć strat ciepła

Dofinansowanie wymiany okien

Na termomodernizację domu – w tym również wymianę okien - osoby indywidualne mogą uzyskać dofinansowanie w ramach nowego programu wsparcia o nazwie „Ryś”, ogłoszonego w październiku 2015 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na wymianę okien i drzwi, a także ocieplenie ścian i dachów, modernizację instalacji wewnętrznych czy wymianę przestarzałych źródeł ciepła, będzie można otrzymać częściowy zwrot kosztów lub preferencyjny kredyt. Nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2016 r., a łączna pula dofinansowań na lata 2015-2023 wyniesie 400 mln złotych.

Jak dogrzewać mieszkanie przez okna

W odniesieniu do okien, często mówi się o stratach ciepła i zapomina przy tym, że można przez nie również pozyskiwać ciepło, i to darmowe, bo pochodzące wprost ze słońca. Umieszczenie przeszkleń od południowej, południowo-wschodniej i południowo-zachodniej strony pozwoli dogrzewać pomieszczenia energią promieniowania słonecznego. Zwiększenie liczby lub powierzchni okien czy dodanie świetlików o wysokiej przepuszczalności sprawi, że do wnętrz dotrze więcej ciepła, co docenimy w chłodniejszych okresach. Postępy w dziedzinie technologii szkła niskoemisyjnego i osiągana przez producentów wysoka izolacyjność szyb umożliwiają zastosowanie dużych przeszkleń bez ryzyka ucieczki ciepła do otoczenia czy występującego w przeszłości zjawiska ciągnięcia zimna od strony okna. Jednocześnie nie musimy obawiać się, że pomieszczenia będą nadmienię nagrzewały się latem – wystarczy zaopatrzyć je w odpowiednie osłony, najlepiej zewnętrzne.

Przeczytaj: Jak najkorzystniej rozmieścić okna w domu

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pilkington Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także