Jak prawidłowo zamontować okno? Prace krok po kroku

Montaż okna
Właściwy montaż okien ma bardzo istotne znaczenie dla ich późniejszego prawidłowego funkcjonowania.

Prawidłowy montaż okien to podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Nawet najlepsze i najcieplejsze, jeśli zostaną źle zamontowane, mogą się odkształcać lub powodować straty ciepła.

Znaczenie prawidłowego montażu okna

Montaż okna polega na przymocowaniu go do ściany i właściwym uszczelnieniu. Wszystkie czynności powinniśmy jednak powierzyć sprawdzonej ekipie – najlepiej jeśli została przeszkolona przez producenta okien, które kupiliśmy.
Niewłaściwy, niedokładny montaż okna osłabia wszystkie parametry użytkowe stolarki. Ewentualne błędy, będące często skutkiem wykonywania prac na własną rękę, mogą prowadzić do odkształceń, a nawet pęknięć profili. W efekcie będziemy mieli problem z ich łatwym i szczelnym zamykaniem. Z kolei brak właściwego uszczelnienia jest przyczyną przewiewów, powstawania mostków termicznych, a także zawilgocenia ścian i rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby uniknąć podobnych problemów należy precyzyjnie wykonać poszczególne czynności, a także zachować odpowiednią kolejność.

Dowiedz się też: Kiedy wymieniać okna

montaż listwy podparapetowej
sprawdzenie osadzenia ościeżnicy
uszczelnienie ościeżnicy
montaż skrzydeł okna

Osadzenie i montaż ościeżnicy okna

Przed przystąpieniem do ustawienia okna, a właściwie ościeżnicy w otworze okiennym, trzeba dokładnie oczyścić mur, a w razie potrzeby pokryć go podkładem gruntującym. Następnie, do ościeżnicy przykręca się listwę parapetową, która ułatwia zamocowanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych i umieszcza się ją w otworze okiennym.
Ramę należy dokładnie wypoziomować – zarówno w pionie jak i w poziomie – oraz porównać jej przekątne stabilizując ją przy pomocy klinów. Dzięki temu mamy pewność, że ma ona w rzeczywistości kąty proste. Okno do ściany przytwierdza się przy pomocy kotew (elementów montażowych w postaci pasków blachy, przykręcanych dwoma śrubami) lub dybli (dużych śrub przechodzących bezpośrednio przez ościeżnicę).

Bardzo ważnym elementem jest dopasowanie okna do wielkości otworu. Między nim, a ścianą muszą być bowiem zachowane szczeliny pozwalające pracować konstrukcji w trakcie zmian temperatury i wilgoci. Ich szerokość zależy od koloru profilu i wielkości okna. Należy pamiętać, aby od zewnętrznej strony okno uszczelnić materiałami o właściwościach paroprzepuszczalnych, czyli np. taśmą rozprężną lub folią.

Przeczytaj też: Na co zwrócić uwagę wybierając i montując okna w domu z bali

Uszczelnienie okna

Po zamocowaniu okna przestrzenie pomiędzy ścianą, a ościeżnicą należy wypełnić poliuretanową pianką montażową. Utwardza się ona pod wpływem wilgoci, dlatego zaleca się wcześniej zwilżyć mur wodą – np. za pomocą spryskiwacza. Gdy zastygnie, trzeba odciąć jej nadmiar, wyjąć wcześniej włożone kliny, a luki wypełnić ponownie pianką. W celu ustabilizowania okna w płaszczyźnie muru należy pozostawić jednak na stałe te kliny, na których okno stoi oraz boczne znajdujące się w jego górnej części na wysokości zawiasów.

Co ważne, pianka montażowa – wbrew swojej nazwie – stanowi tylko izolację termiczną. Nie służy więc do mocowania okna – funkcję tę pełnią kotwy lub dyble. Poza tym na skutek długotrwałego działania wilgoci może się ona wykruszać. Dlatego od strony pomieszczenia połączenie okno – mur należy zabezpieczyć materiałami o właściwościach paroszczelnych – folią lub silikonem.

Wykończenie wnęki okiennej

Po odpowiednim uszczelnieniu okna można przystąpić do prac wykończeniowych – tynkowania i malowania. Miejsce styku okna ze ścianą można od wewnątrz zakryć także płytą gipsowo-kartonową lub listwami maskującymi. Dopiero na koniec zakłada się skrzydła, reguluje okucia i sprawdza, czy okno funkcjonuje poprawnie, a następnie usuwa się folię ochronną.

Choć wydawać by się mogło, że z instalacją okien możemy sobie poradzić samodzielnie, to jednak najrozsądniej zaufać doświadczonej, znającej dany produkt ekipie montażowej. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nasze okna będą poprawnie funkcjonowały przez cały okres eksploatacji. Nie przez przypadek czołowi producenci stolarki przeprowadzają cykliczne szkolenia montażystów. Wnikliwe przeczytanie nawet najbardziej dokładnej instrukcji to nie wszystko.

Kilka podstawowych błędów popełnianych przy montażu okien:

  • Zastosowanie zbyt małej liczby kotew/dybli lub ich niewłaściwy rozstaw. Obniża to stabilność konstrukcji i może być przyczyną deformacji ościeżnicy bądź rozszczelnienia okna.
  • Niedopasowanie okna do wielkości otworu okiennego. Zbyt duże okno uniemożliwia pozostawienie właściwych luzów dylatacyjnych. Może to doprowadzić do deformacji okna. Poza tym utrudnia aplikację pianki poliuretanowej, co może być przyczyną powstania nieszczelności. Z kolei zbyt małe okno utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne (duża odległość ościeżnicy od muru). Rodzi też konieczność zastosowania bardzo grubej warstwy pianki (co nie jest korzystne), a także utrudnia obróbkę murarską takiej spoiny.
  • Niedokładne uszczelnienie – zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do powstania mostków termicznych powodujących straty ciepła. Z kolei brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna. A to w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Dowiedz się więcej na temat Błędów przy montażu okien

Ciepły montaż okna
Przy montażu okien często popełnianym błędem jest zbyt duży ostęp między kotwami montażowymi.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także