Jak przygotować bramę garażową do nadejścia zimy

0
brama garażowa

Brama garażowa, bez względu na jej rodzaj, wymaga regularnych przeglądów i konserwacji. Radzimy jak sprawić, by brama garażowa nie przysparzała problemów, a jej użytkowanie było wygodne również zimą.

segmentowa brama garażowa

Czyszczenie bramy garażowej

Jedną z podstaw sprawnego działania segmentowej bramy garażowej jest zadbanie o jej czystość. Przed nadejściem zimy trzeba dokładnie wyczyścić poszczególne panele bramy. Zewnętrzną powierzchnię skrzydła należy odświeżać miękką gąbką przy użyciu niedrażniących środków myjących.
Do konserwacji bramy doskonale nadają się delikatne detergenty, na przykład przeznaczone do mycia samochodów. Stosowanie płynów czyszczących, które w swoim składzie posiadają rozcieńczalniki nitro, rozpuszczalniki chlorowane, salmiak lub inne materiały ścierne, może powodować uszkodzenie i zmatowienie bramy. Po umyciu preparat należy spłukać letnią wodą a powierzchnię wysuszyć miękką tkaniną – mówi Michał Popardowski, Menedżer Produktu Grupy DAKO.
W bramach lakierowanych powinniśmy zadbać o miejsce styku panelu i uszczelek. Odpowiednie oczyszczenie i nasmarowanie tego newralgicznego elementu sprawi, że powłoka lakiernicza nie będzie ścierała się z panelu.
W przypadku bram, które są ozdobione aplikacjami ze stali szlachetnej musimy również oczyścić te elementy. Minimum raz na 3 miesiące powinniśmy je przetrzeć preparatem przeznaczonym do czyszczenia stali szlachetnej. Należy przy tym uważać, by płyn nie miał kontaktu z płaszczem bramy.

Dowiedz się też: Jak czyścić rolety zewnętrzne

bramę garażową powinniśmy czyścić i konserwować regularniezadbanie o stan bramy garażowej jest szczególnie ważny przed nadejściem zimy

Zadbaj o uszczelki bramy garażowej

Zanim nadejdzie zima musimy również sprawdzić stan uszczelek na całym obwodzie bramy. Elementy gumowe są podatne na negatywne działanie niskich temperatur i wilgoci. Te czynniki mogą spowodować mikrouszkodzenia uszczelek (takie jak pęknięcia lub wgniecenia), a te z kolei spowodują, że do garażu będzie przenikać zimne powietrze.
– Uszczelki powinny być utrzymane w czystości, a częstotliwość ich mycia zależna jest od warunków pogodowych oraz tego, jak intensywnie używamy bramę garażową. Producenci bram zalecają smarowanie uszczelek preparatami silikonowymi raz w miesiącu, dzięki czemu zachowują one swoje elastyczne właściwości – kontynuuje ekspert.

Przeczytaj też: Jak przygotować do zimy automatykę bram wjazdowych

Brama garażowa ze sprawną mechaniką

Jesienią musimy zadbać także o konserwację elementów mechanicznych bramy garażowej. Drobne zanieczyszczenia przyspieszają korozję metalowych części i zużycie łożysk oraz sprężyn. Aby ochronić elementy metalowe należy stosować specjalne smary, przeznaczone do bram garażowych. Zwróćmy też uwagę, by był to smar przeznaczony do użytku zewnętrznego. Dzięki temu zapewnimy ochronę przed wilgocią i skutkami zmian temperatury.
Smar powinniśmy zastosować także na prowadnicach, zawiasach oraz łożyskach rolek. Po nałożeniu preparatu, skrzydło bramy trzeba kilkakrotnie zamknąć i otworzyć. Dzięki temu smar dokładnie przeniknie do wszystkich zakamarków. Nadmiar smaru należy usunąć szmatą.
 – Dla naszego bezpieczeństwa oraz sprawnego funkcjonowania bramy, przynajmniej raz do roku powinniśmy zwrócić uwagę na stan zawiasów, łożysk i rolek, zamocowanie wału bramy oraz zużycie linek i sprężyn. Wszystkie istotne informacje dotyczące prawidłowej konserwacji bramy znajdują się w instrukcji obsługi zakupionego modelu. Przestrzegając zaleceń producenta niezawodną bramą będziemy cieszyć się przez cały rok – podsumowuje ekspert.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Dako

Polecamy Ci również

Zobacz także