Jak przygotować okna dachowe do zimy?

Jak przygotować okna dachowe do zimy?

Janusz KomurkiewiczJanusz Komurkiewicz, Fakro

Na zimę warto się przygotować, sprawdzając stan pokrycia dachowego i zamontowanych w nim okien.

Czy okna połaciowe wymagają specjalnego przygotowania na zimę?
Okna połaciowe nie wymagają specjalnych zabiegów przygotowawczych do okresu zimowego. Zaleca się usuwanie z kołnierza uszczelniającego zalegających tam liści i ewentualnych innych zanieczyszczeń. Warto to uczynić zwłaszcza przed zimą. Późną jesienią, gdy słoneczna pogoda jest już rzadkością należy również zwinąć markizy zewnętrzne. Będą one potrzebne dopiero na wiosnę, aby chronić pomieszczenie przed nagrzewaniem w czasie upałów.

okna dachoweCzy śnieg i lód zalegający na oknach połaciowych może być dla nich groźny?
Okna dachowe są doskonale przystosowane do wszystkich warunków pogodowych. Oblachowanie zewnętrzne oraz szyba hartowana chronią okno również przed śniegiem i lodem. Zalegająca na oknach warstwa śnieżna uniemożliwia ich otwieranie. Nie stwarza to jednak zagrożenia dla okna oraz użytkowników. W przypadku długotrwałego zalegania na oknie czapy śnieżnej nie zalecamy otwierania okna, gdyż istnieje ryzyko przymarznięcia uszczelek i próba otwarcia okna może zakończyć się ich uszkodzeniem.Dlaczego okna połaciowe na niektórych poddaszach parują a na innych nie?

Parowanie okien od wewnątrz jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. To efekt kondensacji pary wodnej. Zjawisko to występuje, gdy w pomieszczeniu znajduje się dużo pary wodnej powstałej np. w czasie suszenia bielizny, gotowania lub podczas kąpieli. Jest ono dotkliwe na poddaszach w których nie działa prawidłowo wentylacja. Aby zapobiec temu zjawisku w budynkach należy przestrzegać kilku podstawowych reguł. Okno powinno być zamontowane na zalecanej przez producenta wysokości, co umożliwia prawidłowe wykonanie szpalet wokół okna. Szpaleta dolna powinna być prostopadła a górna równoległa do podłogi. Pod oknem zalecamy instalacje grzejnika. Ciepłe powietrze przy dobrze ukształtowanych szpaletach będzie prawidłowo cyrkulować w przestrzeni przyokiennej. Odpowiedni obieg ciepłego powietrza w połączeniu z dobrze działającą w budynku wentylacją pozwolą uniknąć zjawiska kondensacji pary wodnej na oknie.

Czy nawiewnik w oknie połaciowym nie spowoduje zbytniego wychłodzenia pomieszczenia?
Firma Fakro jako jedyny na rynku producent okien dachowych stosuje standardowo w oknach dachowych automatyczny nawiewnik V40P, który gwarantuje optymalny napływ świeżego powietrza do pomieszczenia nawet przy zmiennych warunkach pogodowych. Dzięki automatycznej regulacji przepływu powietrza reagującej na różnice ciśnień pomieszczenie chronione jest przed wychłodzeniem. Każdy stosowany nawiewnik posiada dodatkowo funkcje ręcznej regulacji maksymalnej ilości przepływu powietrza. Zastosowane w oknach Fakro rozwiązania dają gwarancję dobrego klimatu w pomieszczeniach jednocześnie pozwalając klientowi zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także