Jak przygotować okna do zimy?

Jak przygotować okna do zimy?

przygotowanie okien do zimy rotoOkna spełniają wiele funkcji – od praktycznej
po dekoracyjną – doświetlają pomieszczenia i zapewniają właściwą wentylację, są także
ozdobą domu czy mieszkania. Aby prawidłowo działały przez długie lata, należy o nie zadbać.

Warto pomyśleć o przygotowaniu do nadchodzącej zimy okien dachowych. Okna Roto nie wymagają specjalnych zabiegów, należy jednak usunąć z kołnierza uszczelniającego zalegające tam liście i inne zanieczyszczenia. Udrożnienie odpływów przed zimą jest bardzo istotne. Zapobiegnie ono gromadzeniu się wody, która przy niskich temperaturach zamieni się w lód i może utrudnić otworzenie okna.

Okna dachowe Roto są przystosowane do wszystkich warunków pogodowych. Oblachowanie zewnętrzne oraz szyba hartowana chronią okno również przed śniegiem i lodem. Zalegająca na oknach warstwa śniegu może utrudnić ich otwieranie, nie stwarza jednak zagrożenia dla szyby oraz użytkowników.

Parowanie okien od wewnątrz w okresie zimy jest naturalnym zjawiskiem fizycznym. Występuje, gdy w pomieszczeniu znajduje się dużo pary wodnej powstałej, np. podczas suszenia bielizny, gotowania lub podczas. Może być uciążliwe na poddaszach, w których nie działa prawidłowa wentylacja. Grzejnik umieszczony pod oknem zapobiega skraplaniu się pary wodnej. Przed zimą należy pamiętać, aby w oknach z nawiewnikami sprawdzić ich drożność. Aby zapobiec tworzeniu się lodu pod pokrywami, wywietrznik musi być zamknięty podczas ujemnych temperatur. Okna Roto z zamontowanym blokiem termoizolacyjnym WD nie mają nawiewników, jednak blok ten skutecznie eliminuje ryzyko powstawania mostka termicznego i zapobiega kondensacji pary wodnej na ościeżnicach. Zimą bardzo ważnym czynnikiem jest wietrzenie pomieszczeń – krótko, lecz często i intensywnie.

Przed zimą okna trzeba odpowiednio zakonserwować. Uszczelki w oknach należy przecierać specjalnym preparatem przynajmniej 2 razy w roku, aby zachować właściwą sprężystość i elastyczność warunkujące m.in. szczelność okna i trwałość uszczelek.
Okucia należy przesmarować, zgodnie z załączona instrukcją, specjalnym olejem bezkwasowym (najlepiej silikonowym) przynajmniej 2 razy w roku w celu utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy elementów. Stosowane środki pielęgnacyjno-czyszczące nie mogą zawierać kwasów, zasad, żywic, które naruszają powłokę antykorozyjną okuć.
Firma Roto oferuje specjalny zestaw pielęgnacyjny do profili drewnianych i plastikowych okien dachowych.

Okna mają służyć długie lata – ich odpowiednia pielęgnacja i konserwacja zapewnią prawidłowe funkcjonowanie.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także