Jak samodzielnie zamontować roletę do okna dachowego

0
Rolety w oknach dachowych
Montaż rolety do okna dachowego jest naprawdę łatwy.

Rolety do okien dachowych pozwalają regulować dostęp światła do pomieszczeń, zapewniają prywatność i zdobią wnętrze. Ich montaż nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Zamontowanie rolety wewnętrznej do okna dachowego to prosty sposób na ograniczenie dopływu światła na poddasze. Do wyboru mamy kilka typów rolet – począwszy od takich, które pełnią przede wszystkim rolę dekoracji, aż po takie, które zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Są także rolety o zwiększonej izolacyjności termicznej (latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą – ograniczają straty ciepła). Dodatkowo mamy do wyboru różne wzory i kolory. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej rolety – zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby. Możemy też wybrać różne rolety do poszczególnych pomieszczeń – do sypialni, czy pokoju dziecka przydadzą się rolety zaciemniające, a w salonie możemy zamontować dekoracyjne, które częściowo zacienią pokój. Wzoru i kolor oczywiście warto dobrać do wystroju pomieszczenia oraz naszego gustu.

Dowiedz się więcej o: Roletach termoizolacyjnych do okien dachowych

Jak dobrać roletę do okna dachowego

Generalnie roletę dobiera się do wielkości przeszklenia, dodając 0,5 cm margines. Jednak najbardziej polecanym rozwiązaniem jest kupienie rolety tego samego producenta, którego mamy okna. Wtedy zyskujemy pewność, że roleta będzie idealnie pasować i działać bez żadnych problemów. Żeby dobrać rozmiar rolety wystarczy spojrzeć na tabliczkę znamionową okna (zwykle jest umieszczona na górnej płaszczyźnie skrzydła okna) – jest na niej podany model i rozmiar (lub symbol) okna. Do zakupu rolety wystarczy podanie tych informacji.

Zanim zamontujesz roletę

Zanim zaczniemy montaż rolety – zapoznajmy się dokładnie z dołączoną do niej instrukcją. Najczęściej są one zrobione w przejrzystej, obrazkowej formie. Rozwiązania oferowane przez poszczególnych producentów nieco się różnią (dotyczy to przede wszystkim różnych ułatwień).
W zestawie, poza kasetą rolety, znajdziemy dwie prowadnice oraz akcesoria potrzebne do montażu. Z dodatkowych narzędzi będzie nam potrzeby tylko śrubokręt, albo wkrętarka.

Montaż rolety do okna dachowego

Prace zaczynamy od zamocowania kasety rolety w górnej części skrzydła okna. W tym celu do wewnętrznych krawędzi skrzydła przykręca się wsporniki, na których umieszcza się kasetę rolety i dodatkowo mocuje ją wkrętami. Na rynku dostępne są również okna, których skrzydło jest przygotowane pod roletę – w tym przypadku, żeby zamontować kasetę, wystarczy ją docisnąć do ramy.
Kolejny etap to montaż dolnych zaczepów oraz bocznych prowadnic. Zaczepy przykręca się po prawej i lewej stronie w dolnej części ramy. Następnie dopasowujemy prowadnice i mocujemy je wkrętami do boków skrzydła. Do dołu prowadnicy mocuje się sznurek rolety – w zależności od producenta robi się to albo podczas montażu prowadnicy, albo po jej zakończeniu (sznurek ma wygodny zaczep, który ułatwia nam zadanie).
Dostępne są również rolety, których elementów nie trzeba przykręcać – producent przewidział ich mocowanie na specjalnych wspornikach, które przykleja się do ramy okna.

Polecamy: Jak dobrać okna dachowe do różnych pomieszczeń na poddaszu

Jak widać – montaż rolety wewnętrznej do okna dachowego to nic trudnego i spokojnie możemy wykonać go samodzielnie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także