Jak uniknąć mostków termicznych przy montażu okien

Okna w domu
Nawet okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych nie ochronią przed stratami ciepła, jeśli nie zadbamy o ich poprawny montaż.

Coraz większą uwagę zwracamy na energooszczędność materiałów zastosowanych do budowy lub wykończenia domu. Pamiętajmy, że dla zachowania ich parametrów konieczne jest uniknięcie tzw. mostów termicznych.

Mostki termiczne w domu powodują straty ciepła

Kupujemy energooszczędne okna i ocieplamy ściany domu. Jednak jeśli nie zadbamy o odpowiednie połączenie tych elementów, powstanie tzw. mostek termiczny – miejsce o obniżonej izolacyjności termicznej. Mostki termiczne powstają na styku różnych elementów budynku, a według szacunków – prowadzą do zwiększenia zapotrzebowania na ogrzewanie nawet o 20%. W dodatku, w sąsiedztwie mostka termicznego dochodzi do częściowego wychłodzenia ściany (czy stropu), a to z kolei jest przyczyną wykraplania się pary wodnej i powstawania zawilgoceń, prowadzących do rozwoju szkodliwych grzybów  pleśni.
Skąd się biorą mostki termiczne? Przy zastosowaniu materiałów o dobrych parametrach termoizolacyjnych, główną przyczyną są błędy konstrukcyjne i montażowe. Często wynikają one z pośpiechu i niedbalstwa ekip montażowych. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na montaż okien – to właśnie niedbałe lub nieumiejętnie osadzenie okien może zniweczyć naszą inwestycję w wymianę okien (pomimo że wybierzemy „ciepłe” okna straty ciepła będą następować przez mostki termiczne, powstałe wokół nich). Na co zwrócić uwagę, żeby uniknąć mostków termicznych wokół okien?

Przeczytaj też: Jak wybrać okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych, czyli współczynnik przenikania ciepła bez tajemnic

Jak uniknąć mostków termicznych wokół okien

Mostki termiczne w okolicy okien mogą powstawać z kilku powodów. Najczęściej występują tzw. mostki konstrukcyjne i materiałowe. Tworzą się one na skutek złego umiejscowienia ramy okna w murze i nieprawidłowego jej ocieplenia.

- Aby izolacja była skuteczna musi być zachowana jej ciągłość, dlatego okno (które również jest izolacją od warunków zewnętrznych) powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Na zachowanie ciągłości izolacji niebagatelny wpływ mają nie tylko zastosowane materiały, ale również dokładność wypełnienia szczeliny pomiędzy ramą okna a murem (ociepleniem). Zasada stosowania izolacji jest prosta. Od zewnątrz stosujemy izolację paroprzepuszczalną - tak, by wilgoć mogła odparować. W części środkowej stosujemy termoizolację, najczęściej jest to piana rozprężna. Od wewnątrz okna należy zastosować izolację paroszczelną. - mówi Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Bardzo ważne jest, żeby by izolacja zachodziła na ramę okna od strony zewnętrznej co najmniej na 3 centymetry i o ile to możliwe, na całym jej obwodzie.
Bardzo newralgicznym momentem montażu okna jest także połączenie z parapetem. Tutaj bardzo pomocnym rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłych profili podparapetowych z XPS. Pozwolą one na odpowiednią termoizolację dolnej części okna, gdzie krawędź parapetu styka się z murem.
Wpływ na ograniczenie mostków termicznych mają także zastosowane elementy montażowe. Warto zwrócić uwagę na izolacyjność materiałów, z których są wykonane systemy nośne (m.in. klocki podporowe, szyny montażowe).

Dowiedz się też: Co to jest montaż warstwowy i dlaczego w ten sposób powinno się montować okna

Okna narożne, czyli geometryczny mostek termiczny

Niektóre mostki termiczne wynikają z kształtu budynku. Są to tzw. mostki geometryczne. Tworzą się one w miejscach narażonych na większe straty ciepła, np. w narożnikach budynku. Dlatego decydując się na okno umieszczone w narożu, musimy liczyć się z większymi stratami ciepła.
- Ostatnio popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. Owszem, rozwiązanie to ładnie wygląda i pewnie z tego względu często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego i pasywnego, tego typu rozwiązanie jest grubym błędem, ponieważ stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Niestety, fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne. - tłumaczy Artur Głuszcz.
Problem ten może zilustrować prosty przykład. Temperatura wewnątrz narożnika wynosi jedynie 13°C podczas gdy na powierzchni profilu i na szybie około 18°C (Rysunek 1). Docieplenie wewnętrznych komór łącznika i zastosowanie dwóch taśm rozprężnych przynosi jedynie niewielką poprawę do ok. 15°C – nadal jest to najchłodniejszy punkt całej konstrukcji (Rysunek 2). Dlatego należy unikać takich rozwiązań ZWŁASZCZA w budownictwie pasywnym i energooszczędnym.

Nieocieplone okno w narożniku budynku
Rys. 1 Straty ciepła przez nieocieplone okno w narożniku.
Ocieplone okno w narożniku budynku
Rys. 2 Pomimo ocieplenia okna w narożniku budynku, straty ciepła są wysokie.

Dowiedz się też: Jak uniknąć mostków termicznych w dachu

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także