Jak uszczelnić stare okna, żeby ograniczyć straty ciepła

5
Stare okna
Jeśli nie mamy możliwości wymiany starych okien, pomyślmy o ich uszczelnieniu.

Nieszczelne stare okna są dużym problemem, gdy na dworze pogoda nie zachęca do spacerów i chcielibyśmy stworzyć sobie ciepłą przystań w naszych czterech ścianach. Radzimy, jak uszczelnić stare okna.

Nieszczelne okna są powodem utraty bardzo dużej ilości ciepła (nawet do 30 proc. ciepła ucieka przez okna). Nie dość, że w mieszkaniu będzie zimno, to ucierpi twój budżet domowy, bo więcej wydasz na ogrzewanie… a ciepło i tak uleci w nieznane. W przyszłości może pomyślisz o wymianie okien na nowe i tym samym bardziej szczelne, ale póki co, musisz nauczyć się współpracować ze starymi oknami i odpowiednio je uszczelnić.

Podpowiadamy: Jak wymienić stare okna, żeby być zadowolonym

Kit lub silikon - na szczeliny między szybą i ramą

W starych oknach przez lata użytkowania pojawia się wiele uszkodzeń, które są przyczyną nieszczelności. Są też zwyczajnie gorzej wykonane od obecnie produkowanych okien. Ciepłe powietrze ucieka każdą najmniejszą szczeliną, którą napotka, ale nie tylko. Ucieka również całą powierzchnią szyby.

W bardzo starych oknach drewnianych najczęściej spotkasz szczeliny między szybą a ramą okna. Powszechnie znany i  nadal często stosowany kit jest nietrwały, kruchy i szybko pęka. Środkiem zastępczym jest specjalna masa uszczelniająca z silikonu (najlepiej bezbarwna), którą nakłada się na łączenie szyby z ramą.

Uszczelki i taśmy samoprzylepne - szpary między ramą i ościeżnicą

Innym newralgicznym miejscem w starych oknach są szpary powstałe przez nieprzylegające do siebie ramy okien i futryny. Przed zaizolowaniem go należy ramę okienną umyć i oczyścić z kurzu. Aby zapewnić lepszą przyczepność izolacji, należy za pomocą papieru ściernego usunąć łuszczącą się farbę.

Przygotowaną powierzchnię wypełnia się uszczelkami samoprzylepnymi w postaci pasków sprzedawanych na metry. Najlepsze właściwości mają uszczelki silikonowe, ale gumowo-silikonowe są bardziej wytrzymałe. Klej mocujący uszczelki po jakimś czasie traci swoje właściwości. Dlatego też z przeminięciem sezonu grzewczego zaleca się usunąć uszczelki i dokładnie umyć okna.

Sprawdź: Jak dobrać i wymienić uszczelki okienne

Pianka montażowa - szpary między ścianą i ościeżnicą

Szpary między futryną a ścianą dawniej wypełniano np. wełną szklaną. Obecnie stosuje się poliuretanową piankę montażową, którą nakłada się za pomocą specjalnego pistoletu lub stosuje produkt w sprayu. Nie należy nakładać pianki zbyt obficie, ponieważ podczas utwardzania rozpręża się i zwiększa swoją objętość. Zbyt mała ilość pianki z kolei może spowodować powstanie mostków termicznych.

Po wyschnięciu docina się piankę nożykiem w celu usunięcia nierówności i wypukłości, a następnie zabezpiecza przed przenikaniem pary wodnej za pomocą silikonu lub folii paroizolacyjnej. Brak takiego zabezpieczenia może być przyczyną rozwoju grzybów i pleśni. W taki sam sposób można sobie poradzić ze szczelinami na łączeniu muru i parapetu. 

Zasłony okienne zatrzymają ciepło w domu

Często niedoceniane zasłony czy rolety (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) również zapobiegają ucieczce ciepłego powietrza z domu. Zwłaszcza zimą dobrze jest powiesić w oknach ciężkie zasłony (ale nie powinny one zasłaniać grzejników). W ten sposób zachowasz kolejną niewielką porcję ciepła i zapobiegniesz przenikaniu chłodnego powietrza do środka. Okiennice zamontowane w niektórych domach z pewnością zatrzymają część napływającego zimnego powietrza.

Pamiętajmy, żeby okna zasłaniać na noc, a odsłaniać na dzień. W ten sposób w ciągu dnia zyskamy światło słoneczne i nieco jego ciepła. 

Uszczelnianie okien jest bardzo ważne, ale uważaj aby nie przesadzić. Wymiana powietrza w domu jest konieczna. Często bywa ratunkiem zwłaszcza przy równie starej jak okna wentylacji podczas okresu grzewczego i użytkowania wadliwej instalacji gazowej. Poza tym świeże powietrze zwyczajnie polepsza twoje samopoczucie. Tak czy inaczej zamknięcie się w puszce nie jest dobrym pomysłem.

Radzimy: Jak uchronić się przed zatruciem czadem

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Lasek

Polecamy Ci również

Zobacz także