Jak wybrać bramę garażową, z której będziemy zadowoleni

0
Brama garażowa
Bramę garażową kupujemy na wiele lat. Dlatego jej wybór trzeba dobrze i wszechstronnie przemyśleć.

Brama garażowa to wygodne rozwiązanie. Jednak na co zwrócić uwagę, żeby być z niej naprawdę zadowolonym? Podpowiadamy.

Bramę garażową kupujemy na lata. Dlatego trzeba się dokładnie zastanowić nad naszymi potrzebami i – możliwościami. Brama garażowa powinna być wygodna w użytkowaniu, niezawodna i trwała, ale powinna też pasować do budynku. Pamiętajmy też, że sama brama to nie wszystko. Musi ona być jeszcze dobrze zamontowana.

Rodzaj bramy garażowej

Bramy garażowe mają kilka podstawowych typów, różniących się sposobem otwierania. Są to bramy: segmentowe, rolowane, uchylne i rozwierne. Zastanawiając się nad modelem trzeba się zastanowić, ile mamy miejsca na podjeździe przed garażem. Najwięcej potrzebują do bramy rozwierne i uchylne, które otwierając się „wychodzą” na podjazd. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są bramy segmentowe, których panele chowają się pod stropem garażu lub na jego ścianie bocznej. Przestrzeni podjazdu nie zabierają również bramy rolowane – ich panele nawijają się na wał umieszczony nad otworem bramy.

Dowiedz się też: Jakie są rodzaje bram wjazdowych i jak wybrać odpowiednią

Wykorzystanie garażu

Warto też się zastanowić jak, poza przechowywaniem samochodu, będziemy użytkować garaż. Jeśli mamy w nim miejsce również na rowery, czy sprzęt ogrodniczy (kosiarki itp.), warto mieć do garażu dostęp bez konieczności otwierania całej bramy. W tym zakresie dobrze sprawdzą się bramy segmentowe górne z drzwiami przejściowymi lub bramy segmentowe boczne z możliwością częściowego otwarcia.
W przypadku, kiedy mamy miejsca na dwa samochody, bardziej opłacalny jest zakup jednej większej bramy, niż dwóch osobnych.

Rozmiary bramy garażowej i otwieranie

Bez względu na wybrany model, trzeba pamiętać, że pojedyncze bramy przeznaczone dla samochodów osobowych nie powinny być węższe niż 2,3 m i niższe niż 2 m (w świetle otworu). Na komfort obsługi wpływa sposób otwierania. Najwygodniejsze są bramy z napędem elektrycznym, obsługiwane za pomocą przycisku, pilota, ale też zamku kodowego i kluczyka. Warto wiedzieć, że w napęd elektryczny można doposażyć większość bram już zamontowanych, choć wygodniejszym rozwiązaniem jest jednoczesny montaż bramy z napędem.

Podpowiadamy: Jak wyposażyć w napęd elektryczny, zamontowaną już bramę

Termoizolacyjność bramy garażowej

W przypadku garaży wolnostojących możemy zamontować bramę nieocieploną. Natomiast jeśli garaż znajduje się w bryle budynku musimy również wziąć pod uwagę termoizolacyjność bramy. Jeżeli brama nie będzie „ciepła”, nasz dom będzie się wychładzać przez garaż. A to oznacza m.in. wyższe rachunki za ogrzewanie.

Energooszczędność bramy nie zależy od samej grubości pancerza, ale jego budowy oraz dodatkowych rozwiązań, zapewniających szczelność. Termoizolacyjność bram zapewnia wypełnienie paneli pianką poliuretanową oraz zastosowanie uszczelek między segmentami, a także na łączeniach bramy z posadzką i ościeżnicą. To właśnie te miejsca, w których konstrukcja styka się ze ścianą oraz posadzką często stają się źródłem strat ciepła. Kluczowe jest tu wyeliminowanie ryzyka powstawania mostków termicznych, dlatego niektórzy producenci oferują rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną wyrobu, np. przez oddzielenie ościeżnicy od ściany garażu specjalną przegrodą, co może zwiększyć termoizolacyjność nawet o 15%.

Obiektywnym parametrem informującym o tym jak „ciepła” jest brama, jest współczynnik przenikania ciepła (U). Im jest on niższy, tym lepiej. Żeby brama garażowa nie powodowała strat ciepła, jej współczynnik U nie powinien być wyższy niż 1,3 W/(m²K).

Jakość i trwałość bramy garażowej

Wybierając bramę garażową, zwróćmy też uwagę na jej jakość i trwałość. Ta zależy w dużym stopniu od staranności wykonania, warto więc wybierać produkty renomowanych producentów. W ich przypadku mamy też pewność dotyczącą gwarancji na bramę (co z tego, że dostaniemy kilkuletnią gwarancję, jeśli po roku producenta nie będzie już na rynku?). W produktach dobrej jakości mamy też pewność, że zastosowane komponenty dobrze do siebie pasują, to szczególnie ważne m.in. w przypadku dopasowania sprężyn do ciężaru bramy. Oczywiście dobre bramy kosztują więcej, ale oszczędzanie na jakości finalnie wyjdzie jeszcze drożej.

Dowiedz się: Na co zwrócić uwagę podczas montażu bramy garażowej

Profesjonalny montaż bramy

Niestety nawet najlepsza brama nie będzie działać dobrze, jeśli będzie źle zamontowana. Dlatego bardzo ważny jest jej profesjonalny montaż, zgodny z zasadami sztuki budowlanej i zaleceniami producenta danej bramy. Ważny jest też moment montażu – wynikający ze stanu przygotowania garażu.


– Montaż bramy garażowej powinien się rozpocząć dopiero po otynkowaniu nadproża i wylaniu posadzki.  W przeciwnym razie możemy pobrudzić konstrukcję, istnieje też wówczas ryzyko zmiany wymiarów otworu montażowego – mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD. – Wiarygodni producenci zalecają powierzenie instalacji wykwalifikowanej ekipie monterskiej, która zadba o jej poprawny przebieg oraz udzieli inwestorowi szczegółowych instrukcji dotyczących użytkowania i konserwacji bramy – dodaje ekspert.

Dobrze dobrana i zamontowana brama garażowa to duży komfort. Aby działała sprawnie przez lata pamiętajmy również o jej konserwacji i rutynowych kontrolach jej działania, przeprowadzanych według zaleceń producenta.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek POiD

Polecamy Ci również

Zobacz także