Jak wybrać drzwi tarasowe?

0
Sypialnia z tarasem
O komforcie użytkowania drzwi tarasowych najczęściej decydują elementy, które z pozoru mogą wydawać się niezbyt istotne.

Wąskie i niezbyt wygodne w użytku drzwi balkonowe to relikt minionej epoki. Dziś można je spotkać właściwie tylko w wielkopłytowych budynkach wielorodzinnych. Nowoczesne budownictwo coraz częściej stawia na duże przeszklenia, które jednocześnie stanowią przejścia na przydomowe tarasy. Wybór drzwi tarasowych jest ogromny, co wcale nie ułatwia zakupu. Poniżej podpowiadamy, jakie czynniki warto brać pod uwagę, by następnie móc jak najdłużej cieszyć się funkcjonalnością i elegancją zamontowanego przeszklenia.

Wygodne drzwi tarasowe to takie, które są w pełni komfortowe w obsłudze, dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników i nie ograniczają aranżacji przestrzeni wnętrza bądź tarasu. Naturalnie, niemniej ważne są ich walory estetyczne, parametry wytrzymałościowe i izolacyjne oraz codzienna funkcjonalność. Bardzo modne jest stosowanie tafli szkła sięgających od podłogi aż po sufit. Takie przeszklenia nadają przestronności nawet niepozornemu pomieszczeniu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że ze względu na dużą powierzchnię – mają też dużą wagę. Zawsze trzeba zatem zastanowić się nad sposobem ich obsługiwania, a niekiedy przeanalizować - możliwości obciążenia konstrukcji budynku.

Wygodne drzwi tarasowe – sposoby otwierania

Sposób otwierania drzwi tarasowych jest zasadniczym kryterium podziału tych wyrobów. Najdłużej oferowanymi przez nasz rynek są drzwi rozwieralno – uchylne (jedno lub dwuskrzydłowe). Choć niektórzy uważają je za przestarzałe i niemające niczego wspólnego z wygodą, to ten typ przeszklenia wciąż ma spore grono odbiorców. W przeważającej mierze montuje się je w budynkach wielorodzinnych, gdzie rozdzielają wnętrze od niewielkiego balkonu. Dobrze prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu, ale należy pamiętać, że otwarte do środka będą zajmować część przestrzeni mieszkalnej. Inną sprawą jest, że za ich pomocą nie da się stworzyć dużego, panoramicznego widoku na zewnątrz. Maksymalna powierzchnia  pojedynczego skrzydła może bowiem wynosić zaledwie 2,25 m². Za zaletę tego typu drzwi można uznać niewygórowany koszt ich zakupu oraz montażu.

To Cię zainteresuje: Jaki system okienny wybrać: aluminium, czy PVC?

Inny typ przeszklonej konstrukcji stanowią drzwi uchylno – przesuwne. Mogą posiadać różne pozycje uchyłu i energooszczędne pakiety szybowe. Ich zasadniczą zaletą jest to, że otwarte skrzydła nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej (przesunięta część konstrukcji chowa się za pozostałą). Ruchome części można zestawiać w dowolny sposób, co znacznie poprawi funkcjonalność przeszklenia w konkretnym wnętrzu. Za pomocą tego typu konstrukcji można przeszklić nawet całą ścianę. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas będziemy mieć też do czynienia ze znaczącym ciężarem. Duża waga skrzydeł nie przeszkadza wprawdzie w ich wygodnej obsłudze, gdyż drzwi przesuwają się po specjalnych prowadnicach. Przy dużym przeszkleniu trzeba jednak niekiedy wziąć pod uwagę nośność stropu.

Kolejny rodzaj drzwi tarasowych to drzwi przesuwno – podnoszone. Składają się one ze skrzydeł stałych i ruchomych. Otwierane skrzydła ruchome przesuwają się na prowadnicach zlokalizowanych równolegle do stałych elementów konstrukcji. Zastosowanie czterech skrzydeł umożliwia uzyskanie światła przejścia o szerokości ponad 3 m. Maksymalna powierzchnia tego typu przeszkleń może wynosić nawet ponad 11 m².

Dowiedz się: Jak ilość światła wpływa na nasze samopoczucie

Najbardziej ekskluzywnymi i jednocześnie nadającymi się do tworzenia największych powierzchni przeszklonych są drzwi harmonijkowe. Pojedyncze skrzydło może mieć tu blisko 13 m², a całe przeszklenie składać się – z aż siedmiu takich skrzydeł. Konstrukcja jest rozsuwalna na całej szerokości przeszklenia. Po otwarciu drzwi, pozostaje panoramiczny widok na zewnątrz. Rozwiązanie to jest szczególnie cenione w lokalizacjach o wysokich walorach krajobrazowych.

Uwaga na próg!

Jeszcze do niedawna występowanie progu w drzwiach balkonowych było nieodzowne. Aktualnie progi te mogą być bardzo niskie lub nawet niemal całkowicie zlicowane z poziomem podłóg we wnętrzach oraz na tarasach. Możliwość tę doceniają szczególnie rodziny z małymi dziećmi tudzież osoby starsze i z ograniczoną sprawnością fizyczną. Choć nie tylko. Tzw. niskie progi przydają się także w każdym innym przypadku, gdyż nie tylko podnoszą komfort korzystania z tarasu, ale przede wszystkim minimalizują ryzyko potknięć i upadków. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy np. na tarasie spożywane są posiłki, gdzie trzeba donieść wazę z gorącą zupą, stos talerzy, cenną zastawę  do kawy, itp.

Warto wiedzieć, że o wysokości progu decyduje odpowiednie przygotowanie otworów montażowych i dostosowanie ich zarówno do poziomu posadzki w domu, jak i na tarasie. Zatem o chęci zminimalizowania wysokości progu należy informować sprzedawców stolarki już podczas rozmów wstępnych. Najprostsza sytuacja to oczywiście taka, gdzie poziomy wymienionych powyżej posadzek są identyczne. Jednak niskie progi uzyskuje się również i przy bardziej skomplikowanych okolicznościach. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego elementu konstrukcyjnego, który jest fabrycznie wmontowany w progowej części drzwi tarasowych, czyli tzw. poszerzenia systemowego.

Jeśli podejmiemy decyzję o zamontowaniu tradycyjnych drzwi rozwieralnych – uzyskanie niskiego progu może okazać się trudne, a niekiedy w ogóle niemożliwe. Natomiast w nowoczesnych konstrukcjach przesuwnych – zrównywanie poziomu posadzek i licowanie ich z progami jest już niemal standardem. Coraz mniej przerażające dla kupujących stają się też usługi związane z powyższym.

Detale decydujące o pełnokomfortowej obsłudze drzwi tarasowych

O komforcie użytkowania drzwi tarasowych najczęściej decydują elementy, które z pozoru mogą wydawać się niezbyt istotne. Jest tak zwłaszcza w przypadku większych przeszkleń, które pomimo że sporo ważą – powinny pozwalać w niewymagający większego wysiłku sposób otwierać się i zamykać. Decyduje o tym przede wszystkim jakość zastosowanych systemów przesuwnych i użytych w nich mechanizmów. Podczas dokonywania wyboru pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach wręcz niedopuszczalnym jest, by zapierać się z całą swoją mocą do otwarcia nawet największych rozmiarów skrzydła tarasowego. Powinno ono bowiem przesuwać się lekko i bezszelestnie już pod naciskiem zaledwie dwóch palców jednej z naszych rąk.

Dowiedz się: Dlaczego warto mieć okna energooszczędne?

Dla bardziej wymagających użytkowników, producenci stolarki balkonowo – tarasowej są w stanie zaoferować skrzydła w pełni zautomatyzowane, tj. otwierane i zamykane na skutek działania wmontowanego w nich silnika elektrycznego. Nie jest to już wprawdzie wyszukanym luksusem, ale warto przypomnieć, że o chęci posiadania tego typu rozwiązań także informuje się na etapie składania zamówień. Pozwala to na ukrycie niezbędnego oprzyrządowania wewnątrz konstrukcji okiennej i na niezakłócanie jej walorów estetycznych. Inną kwestią jest naturalna konieczność doprowadzenia w okolice przejścia na taras wtykowego gniazda elektrycznego i wyposażenia się w odpowiednie piloty zdalnego sterowania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Vetrex

Polecamy Ci również

Zobacz także