Jak wybrać energooszczędne okna dachowe?

0
okna dachowe
Okno na poddaszu są niezbędnym elementem w tym pomieszczeniu - dają odpowiednią dawkę światła dziennego.

Obostrzone przepisy energetyczne dla budynków mieszkalnych obowiązują w Polsce od 2014 roku. Obecnie parametr dotyczący izolacyjności cieplnej okien dachowych (maksymalna wartość współczynnika „U” dla całego okna) wynosi ≤ 1,5 W/(m²xK). Od 2017 roku okno dachowe bez względu na strefę klimatyczną ma posiadać U ≤ 1,3 W/(m²xK), a d 2021 – U ≤ 1,1 W/(m²xK).

 Producenci stolarki otworowej są niejako zmuszeni do tego, by wprowadzać na rynek produkty coraz bardziej energooszczędne. Renomowane firmy radzą sobie z tym bez większego trudu. Trzeba jednak pamiętać, że na izolacyjność okna nie wpływają jedynie rozwiązania zastosowane na etapie produkcji, ale także sposób montażu i pierwotny projekt całego budynku. Na wyprodukowanie okien o podwyższonych parametrach izolacyjności cieplnej istnieje dzisiaj wiele sposobów. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane możliwości techniczne i podpowiadamy na co zwracać uwagę, by zamontowane w dachu okno nie było przyczyną strat ciepła z pomieszczeń poddasza.

Świadoma energooszczędność

Aktualnie nikogo nie trzeba już szczególnie zachęcać do oszczędzania energii cieplnej w domu. Niemal wszystkim zależy przecież na możliwie niskich rachunkach za ogrzewanie i komfortowej temperaturze powietrza w użytkowanych pomieszczeniach. Dla wielu równie ważne są również aspekty ekologiczne. Dlatego też coraz większa liczba inwestorów sięga po wyroby budowlane umożliwiające wykonanie budynku o jak najkorzystniejszym bilansie energetycznym. Wyroby te są wprawdzie w dalszym ciągu droższe niż standardowe, ale to inwestycja, która się zwróci.. Dotyczy to także okien dachowych. Wartość współczynnika „U” dla całego okna, tj. z uwzględnieniem izolacyjności cieplnej ramy i pakietu szybowego staje się powoli parametrem branym pod uwagę w pierwszej kolejności podczas dokonywania zakupów. Prawie wszyscy kupujący mają już świadomość, że niska wartość „U” okien jest gwarancją na ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń i zapewnienie komfortu termicznego we wnętrzach bez konieczności dużego zużycia energii.

Trzy szyby zamiast dwóch w energooszczędnych oknach dachowych

W standardowych oknach dachowych stosuje się pakiet złożony z dwóch szyb, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia gazem szlachetnym (najczęściej argonem). Wówczas powstaje przeszklenie o grubości 24 mm, w którym występują dwie czteromilimetrowe szyby z szesnastomilimetrową gazową przestrzenią. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać stolarkę o dość dobrych, ale w dalszym ciągu nie najlepszych parametrach izolacyjności termicznej. Zaawansowane pod względem energooszczędności okna dachowe wyposaża się w pakiety, zawierające trzy, a nawet cztery szyby. Do wypełnienia powierzchni pomiędzy szybamy wykorzystuje się w tym przypadku krypton, tj. gaz o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż argon. Wewnętrzną powierzchnię szyb pokrywa się dodatkowo coraz częściej specjalną powłoką z tlenku srebra. Taka warstwa niskoemisyjna znacznie ogranicza ubytki ciepła z pomieszczeń poddasza, a tym samym wpływa na jeszcze lepszą izolacyjność termiczną całego okna dachowego. Innym sposobem na poprawienie parametrów termicznych przeszklenia jest sklejenie dwóch wewnętrznych szyb ze sobą. Wtedy pomiędzy szybami umieszcza się folię, która choć dla strat ciepła pozostaje praktycznie bez znaczenia, to w zamian zatrzymuje aż 90% promieniowania UV i sprawia, że stłuczone szkło nie rozpada się na drobne kawałki, czyli jest tzw. szkłem bezpiecznym.

Zobacz: Nietypowe okna na poddasze.

Innowacyjne wielokomorowe pakiety szybowe stosowane również w oknach dachowych są w stanie zatrzymać w domu dwukrotnie więcej ciepła niż ich standardowe odpowiedniki jednokomorowe. Podczas gdy w zwykłym oknie dachowym współczynnik przenikania ciepła wynosi 1,0 W/(m²xK) – w oknie wyposażonym w trzy szyby wartość „U” zmniejsza się nawet do 0,58 W/(m²xK).

Ramy i system uszczelniania termoizolacyjnych okien dachowych

Poprawę parametrów izolacyjności termicznej okien dachowych uzyskuje się również dzięki specjalnemu projektowaniu ich ram oraz stosowaniu odpowiedniego sytemu uszczelnienia. Ramy okienne konstruuje się obecnie w taki sposób, by zjawisko powstawania mostków termicznych mogło zostać maksymalnie zmniejszone. Duży wpływ na izolacyjność cieplną całego okna ma szerokość ram okiennych. W systemach typowo energooszczędnych zwiększa się ją nawet o 30% i wykorzystuje podczas produkcji materiały o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Straty ciepła eliminują dodatkowo uszczelki. Na rynku dostępne są okna dachowe, które posiadają nawet poczwórne uszczelnienie. Warto pamiętać, że zakup takiej właśnie stolarki jest gwarancją na pozostanie wytworzonego ciepła w pomieszczeniach, ale jednocześnie wymaga zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wentylacji w budynku. Niespełnienie wymienionego powyżej wymogu może bowiem skutkować szybkim zawilgoceniem powierzchni ścian i stropów, a w przypadku poddaszy – również połaci dachowych.

Prawidłowy montaż i akcesoria poprawiające energooszczędność okien dachowych

Bezwzględnie należy zdawać sobie sprawę, że nawet okno o najlepszych parametrach termoizolacyjności nie będzie energooszczędne jeśli jego montaż nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Dlatego też tę kwestię najlepiej jest powierzać fachowcom. Nowoczesne okna dachowe mogą po zamontowaniu osiągać wręcz lepsze parametry izolacyjności cieplnej niż standardowe okna fasadowe. Będzie tak jednak jedynie wówczas, gdy na łączeniu z konstrukcją dachu wyeliminuje się mostki termiczne. Obowiązkowym elementem montażowym jest w tym przypadku dobrze dobrany kołnierz uszczelniający. Niekiedy stosuje się również dodatkowe ocieplenie ramy okiennej.

Zobacz: Jak zamontować okno dachowe?

W celu ograniczenia ubytków ciepła z pomieszczeń i poprawienia parametru energooszczędności okien dachowych zaleca się stosowanie rozwiązań systemowych, tj. doposażenie stolarki w rolety zewnętrzne. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci aluminiowych lamelek chroni przed włamaniem, w lecie osłania okna przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a w zimie – pomaga zatrzymać cenne ciepło wewnątrz pomieszczeń poddasza. Na posiadanie rolet dachowych można zdecydować się w momencie montażu okien lub dokupić je w późniejszym czasie. Szeroki wybór tych akcesoriów sprawia, że w łatwy sposób dopasujemy je praktycznie do każdego rozmiaru i rodzaju otworów w dachu.

Zobacz także: Praktyczne akcesoria okienne

Co oferuje rynek?

Producenci okien dachowych wciąż dążą do doskonałości pod względem poprawy izolacyjności termicznej oferowanych wyrobów. Na rynku dostępne są okna połaciowe o wartości parametru „U” dla całego okna ≤ 0,5 W/(m²xK). Są to produkty dedykowane głównie budynkom bardzo niskoenergetycznym lub pasywnym, ale można stosować je również w domach wzniesionych w tradycyjnej technologii. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku okien dachowych ważne jest nie tylko ograniczenie strat ciepła z pomieszczeń, ale także możliwości pozyskania darmowej energii słonecznej. Przepuszczalność tej energii oznacza się w branży okiennej parametrem „g”. Według specjalistów najniższe straty przy jednoczesnych najwyższych zyskach zapewniają okna o wskaźniku U ≤ 0,9 W/(m²xK) oraz g ≥ 45%. Tego rodzaju stolarka to tzw. stolarka aktywna. 

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także