Jak wybrać klamkę do drzwi wewnętrznych?

Klamka do drzwi wewnętrznych
Klamka do drzwi w wewnątrz mieszkania czy domu powinna pasować do wnętrza jak i do drzwi.

W momencie podjęcia decyzji dotyczących wymiany drzwi wewnętrznych należy się zastanowić jakie klamki będą nam pasowały. Klamka to element dodatkowy do drzwi, ale równie ważny a jej wybór wcale nie jest taki prosty. Klamka powinna być stylowa – pasować do wnętrza i drzwi, wygodna i trwała.

Jaka klamka?

Na rynku dostępnych jest dosyć sporo modeli klamek, jednak gdy będziemy trzymać się pewnych zasad to z pewnością dokonamy dobrego wyboru. Jeżeli mamy tradycyjne, klasyczne drzwito wybierzmy klamki zdobione o artystycznej, ciekawej formie. W momencie kiedy nasz wybór padł na ozdobne drzwi to klamka powinna być prosta w swojej formie, nie rzucająca się w oczy i będąca jedynie subtelnym uzupełnieniem. Ważną rzeczą jest także kolor. Powinien on współgrać z elementami na drzwiach jak wewnątrz pomieszczenia. Jeśli dominują elementy mosiężne, np. w oświetleniu czy zawiasach skrzydeł drzwiowych, klamka również powinna być wykonana z tego materiału.

Dowiedz się: Jak wymienić zamek w drzwiach wejściowych? Praktyczna instrukcja

Model na lata

Rozbieżność cenowa klamek do drzwi jest duża, ale pamiętajmy cokolwiek wybierzemy ma ona nam posłużyć na kilka a może kilkanaście lat.

Najpopularniejsze klamki dostępne na polskim rynku to mosiężne, stalowe, z tworzyw sztucznych i aluminium.  Producenci oferują modele powlekane, niklowane, chromowane oraz nietypowe, np. z egzotycznego drewna lub wykończone skórą. Wybierając klamkę pamiętajmy, że oprócz wyglądu liczy się jej funkcjonalność – czyli powinna pasować do ręki, chodzić cicho, płynnie i bez zacinania.

Przeczytaj też: Jak zamontować drzwi wewnętrzne

Nowoczesna czy klasyczna?

Obecnie trendy pokazują, że klienci najczęściej wybierają klamki o nieskomplikowanej i nowoczesnej formie pasujące do prostych i oszczędnych w dekoracje drzwi.

Do domów urządzonych w tradycyjnym stylu doskonale pasują klamki o zaokrąglonej linii, natomiast do nowoczesnych wnętrz ascetyczne rodzaje klamek.

Dowiedz się też: Jak zamontować ościeżnicę

Klamka to jeden z tych szczegółów, na które możemy nie zwracać uwagi na co dzień, ale jeśli tylko ich zabraknie lub będą źle dobrane, wyraźnie to odczujemy. Zgodnie z zasadą, że diabeł tkwi w szczegółach, warto zadbać i o ten detal.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także