Jak wybrać ościeżnicę drzwiową? Poznaj typy ościeżnic

Jak wybrać ościeżnicę drzwiową? Poznaj typy ościeżnic

drzwi w ościeżnicy

Ościeżnica drzwiowa to element, który nie zawsze bierzemy pod uwagę zastanawiając się nad wyborem drzwi. A to błąd, bo bez odpowiedniej ościeżnicy, drzwi nie będziemy mogli zamontować.

Ościeżnica drzwiowa - element dodatkowy, ale niezbędny

Kiedy planujemy zakup drzwi najczęściej myślimy o konstrukcji, kolorze skrzydła, klamce i ewentualnych przeszkleniach. Jednak trzeba pamiętać o jeszcze jednym, niezbędnym elemencie jakim jest ościeżnica, która w pełni powinna współgrać z drzwiami, ale też pasować do warunków technicznych i reszty wyposażenia.
Ościeżnica, podobnie jak pozostałe elementy drzwi, stanowi dodatkowe wyposażenie. Należy ją dokupić a to daje możliwość wyboru takiej, która najbardziej nam odpowiada zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i aranżacyjnym. Producenci drzwi pozostawiają nam w tym względzie wiele możliwości. Listwy wykończeniowe mają różny kształt. Mogą się łączyć pod kątem 90 lub 45º, natomiast szeroka gama oklein naturalnych i sztucznych pozwala na dobranie odcienia zgodnego z kolorystyką drzwi.

Przeczytaj też: Jak zamontować ościeżnice drzwiowe

ościeżnice stałeOścieżnice stałe

Najprostszy model ościeżnicy zwany jest blokowym lub stałym. Nieskomplikowana konstrukcja najlepsza jest do zabudowy muru o typowej grubości 6 – 10 cm. Zdawać by się mogło, że montaż tradycyjnej framugi nie przysporzy wielu problemów. Jednak dokładne dopasowanie wszystkich elementów nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego mimo niższej ceny klienci coraz częściej skłaniają się ku innym rodzajom ościeżnic.

ościeżnice regulowaneOścieżnice regulowane

Kiedy w mieszkaniu mamy ściany o niestandardowych wymiarach, wówczas należy sięgnąć po ościeżnicę regulowaną. Jej konstrukcja pozwala na zabudowę nawet grubego muru. Jedynym ograniczeniem dla ościeżnic regulowanych jest minimalna grubość ściany, która powinna wynosić nie mniej niż 75 mm. W drugą stronę nie ma już żadnego limitu. W momencie kiedy wymiary sięgną 280 mm stosujemy dwa elementy, które łączone są w taki sposób, że wyglądają na jednolitą całość.

ościeżnice bezprzylgoweOścieżnice bezprzylgowe

Zwolennicy oryginalnych rozwiązań zainteresują się bezprzylgową ościeżnicą regulowaną. Jej konstrukcja wyróżnia się brakiem przylgi, a wykończenie jest eleganckie i geometrycznie nowoczesne. Ościeżnica bezprzylgowa przeznaczona do montażu specjalnych, również bezprzylgowych skrzydeł drzwiowym. Efekt aranżacyjny jest bardzo ciekawy, ponieważ rezygnacja z przylgi wymusza ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła. Wskutek tego drzwi „chowają się” w ościeżnicę, tworząc z nią jedną płaszczyznę.

Dowiedz się więcej o: Drzwiach przylgowych i bezprzylgowych

Ościeżnica drzwiowa - element wystroju wnętrza

Bez względu na to na jaki rodzaj ościeżnicy się zdecydujemy będzie ona swego rodzaju dopełnieniem drzwi, którego nie sposób pominąć. 
Jest to taki element wystroju, który pozostaje wyraźnie widoczny, więc powinien dobrze komponować się z wnętrzem – mówi projektantka Ewa Olszewska.
Poza względami estetycznymi istotna jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz trwałość framugi. Dlatego warto poświęcić chwilę uwagi i przemyśleć jaka powinna być ościeżnica do naszych nowych drzwi.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także