Jak wybrać roletę okienną - praktyczne porady [ZDJĘCIA]

Roleta okienna typu noc-dzień
Rolety okienne różnią się m.in. stopniem przepuszczania światła. Tę cechę warto wziąć pod uwagę wybierając rolety do okien.

Rolety okienne mają wiele zalet. Są bardzo praktyczną i estetyczną osłoną okna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby wybrać roletę optymalnie dopasowaną do naszych potrzeb.

Rolety okienne to bardzo efektowne osłony okienne. Ich wybór jest całkiem spory – różnią się budową, rodzajem materiału, zastosowaniem, a także estetyką. Dlatego wybierając roletę warto się zastanowić nad kilkoma kwestiami.

Przeznaczenie rolety

Na początek trzeba się odpowiedzieć sobie na pytanie jakie przeznaczenie maja mieć rolety w danym pomieszczeniu. Czy mają zapewnić całkowite zaciemnienie i ochronę przed słońcem? Czy tylko częściowe? A może mają pełnić głównie funkcje dekoracyjne? Rolety, w zależności od materiał i budowy mogą przepuszczać różną ilość promieni słonecznych. W pomieszczeniach takich jak sypialnie, czy pokoje dziecięce warto zastanowić nad roletami zaciemniającymi, w salonie natomiast pewna przepuszczalność światła może być zaletą.

Zobacz: Sposoby na szybką metamorfozę wnętrza dzięki roletom okiennym

Roleta a styl wnętrza

Roleta okienna jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Dlatego wybierając ją powinniśmy się zastanowić nad stylem, w jakim jest urządzone dane pomieszczenie, a także jego przeznaczeniem. Wybierając roletę do pokoju, w którym pracujemy postawmy raczej na stonowane kolory i wzory – tak, żeby nas nie rozpraszały i nie męczyły. W minimalistycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się stonowane kolory. Natomiast do pokojów dziecięcych warto wybrać rolety ozdobione bajkowymi motywami. Osoby, które nie lubią eksperymentować, powinny postawić na gładkie rolety lub te z delikatnym wzorem. Stonowane beże, szarości i materiały w kolorze kremowym łatwo wkomponują się w wystrój prawie każdego wnętrza. Delikatne barwy mają jeszcze jeden plus – zmieniając wystrój nie będzie trzeba wymieniać rolet. 

Kolory rolet

Wybór kolorystyki rolet wpłynie na charakter wnętrza. Warto wykorzystać możliwości aranżacyjne – odpowiedni kolor i wzór może np. optycznie powiększyć pomieszczenie. W tej roli doskonale sprawdzą się jasne rolety. Ponadto wybierając rolety weźmy pod uwagę to, na którą stronę świata wychodzą okna.
W przypadku okien wychodzących na stronę północną (słabo oświetloną), idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie półprzeźroczystych rolet. Dlaczego? Ciemne kolory materiału oraz rolety nieprzepuszczające światła sprawią, że pokój będzie wydawał się jeszcze ciemniejszy. Natomiast jeśli okna są skierowane na południe, możemy śmiało wybrać rolety o bardziej intensywnych kolorach.
Ponadto w przypadku dobrze nasłonecznionych warto pomyśleć o roletach wykonanych z materiału odbijającego promienie słoneczne. Dzięki temu pokój nie będzie się szybko nagrzewał.
Pamiętajmy też, że kolory wpływają na naszą psychikę i samopoczucie, i tak np. że ciepłe kolory (pomarańczowy, żółty, czerwony) ożywią wnętrze, pobudzą do działania i doskonale zaprezentują różne odcienie światła słonecznego. Natomiast zimne kolory (np. odcienie fioletu, zieleni, niebieskiego) – działają odświeżająco i wyciszająco.

Dowiedz się: Jak czyścić rolety okienne

Model rolety, czyli rozwiązania praktyczne

Rolety okienne różnią się m.in. sposobem montażu. Rolety mini montowane są bezpośrednio na skrzydle okna, a tym samym sprawdzą się idealnie tam, gdzie okna są często otwierane. Rolety klasyczne są już przeznaczone do montażu na suficie, ścianach lub – dzięki specjalnym uchwytom – na ramie okiennej. Modele rolet rzymskich są eleganckie, wytrzymałe i efektownie marszczą się przy zwijaniu, a co więcej – można je łatwo prac i zachować ich świeżość na długo.

Rolety rzymskie

Rolety okienne pełnią funkcje praktyczne i dekoracyjne, a wybór rolet zależy m.in. od przeznaczenia pomieszczenia, w którym mają się znaleźć.

Lotari
Rolety zaciemniające

Kolorystyka rolet wpływa nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także na nasze samopoczucie, np. kolor pomarańczowy ożywia i pobudza do działania.

Lotari
Roleta do kuchni

Kuchnia w stylu shabby chic z roletą, która idealnie podkreśla charakter aranżacji.

Lotari
Roleta w pokoju dziecka

Do pokoju dziecka warto wybrać rolety ozdobione bajkowymi motywami, ulubionymi przez naszą pociechę.

Lotari
Aranżacja okna - rolety i firanki

Rolety i firany wcale nie muszą się wykluczać - ich połączenie tworzy efektowną i nowoczesną aranżację okna.

Lotari
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także