Jak wykorzystać i udekorować parapet

0
Dekoracja parapetu wewnętrznego
Parapet wewnętrzny jest niby niewielkim detalem, ale ma wpływ na wystrój wnętrza

Dobrze dobrany parapet wewnętrzny może być ozdobą wnętrza. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o dodatkowa dekorację parapetów.

Parapet jako element wnętrza

Parapet wewnętrzny jest niby niewielkim detalem, ale ma wpływ na wystrój wnętrza. Dlatego przede wszystkim powinien być trwały i estetyczny. Do wyboru mamy klika materiałów, z których może być wykonany – od parapetów plastikowych, poprzez drewniane, do konglomeratowych i kamiennych. Parapety, w zależności od materiału, różnią się oczywiście ceną, ale nawet wśród „ekonomicznych” parapetów z PVC możemy znaleźć naprawdę estetyczne. Jeśli nasze parapety są już podniszczone, łatwo dokonać ich renowacji, montując specjalne nakładki na parapety.

Przeczytaj też: Jak szybko i sprawnie odnowić parapet za pomocą nakładek

Parapet jako dekoracja

Kiedy wybierzemy parapet naprawdę ładny i pasujący do wnętrza, warto się zastanowić, nad jego wyeksponowaniem, albo wykorzystaniem jako dodatkowa powierzchnia użytkowa. Przy odrobinie wysiłku, funkcje użytkowe i dekoracyjne parapetu można połączyć.
Aby dekoracja parapetu miała sens, trzeba zrezygnować z zasłaniających go firanek. Jeśli zależy nam na możliwości przesłonienia okna, wybierzmy raczej na rolety.
Taki odsłonięty parapet będzie doskonale pasował do wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym, albo skandynawskim.

Polecamy poradnik: Jaką roletę wewnętrzną wybrać

Dekoracje i wykorzystanie parapetów

Oczywiście im szerszy parapet, tym większe mamy pole do popisu. Na naprawdę szerokich (i mocno osadzonych) parapetach możemy nawet urządzić kącik do czytania. Jednak i bardziej typowe parapety dają duże możliwości. Można na nich ustawić dekoracyjne drobiazgi, czy pamiątki. Jako dekoracja parapetu świetnie sprawdzi się np. kolorowe szkło (wazoniki, dzbanki, itp.), przez które będzie przenikać światło słoneczne. Bardzo dekoracyjnie będą też wyglądały świeczki i świeczniki (uważajmy tylko na podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku).


Jeśli w mieszkaniu brakuje nam miejsca, możemy wykorzystać parapet jako dodatkową półkę. Warto wtedy zainwestować w ładne pudełka, albo koszyki, do których pochowamy mniej dekoracyjne drobiazgi. Pamiętajmy jednak, żeby te elementy nie zajmowały zbyt dużo miejsca, bo za bardzo zaciemnimy wnętrze.
Parapety do też idealne miejsce do uprawy roślin – w kuchni warto ustawić doniczki z ziołami, w pokojach – z kwiatami ozdobnymi.

Przeczytaj również: Jak uprawiać zioła na parapecie

Jakie parapety?

parapety drewniane
wynik głosowania
18,4%
parapety z kamienia
wynik głosowania
27,4%
parapety z konglomeratu
wynik głosowania
14,4%
parapety z tworzywa
wynik głosowania
39,8%

Ilość oddanych głosów: 2774

Dekoracje parapetów to dobry sposób na ożywienie wnętrza i twórcze zagospodarowanie przestrzeni.

Oceń artykuł
4,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także