Jak wymienić okno?

Jak wymienić okno?

Tomasz WojtynekTomasz Wojtynek, Grupa Atlas

Chcąc samodzielnie wymienić stare okna na nowe, należy przestrzegać kilku zasad. Radzimy, na co zwrócić uwagę.

Mocujemy nowe okno
Po zdjęciu starego skrzydła okiennego demontuje się z otworu futrynę – najczęściej przy pomocy przecinaka i młotka, lub wycina się ją mechanicznie wyrzynarką brzeszczotową. Należy to robić tak, aby zbytnio nie uszkodzić muru. Następnie oczyszcza się ościeże z resztek tynku i kurzu, a ewentualne ubytki, po zagruntowaniu odpowiednim preparatem, uzupełnia się zaprawą tynkarską W tak przygotowany otwór wstawia się nowy ramiak (zgodnie z zaleceniami producenta), korygując jego położenie drewnianymi klinikami. Ramiak mocuje się do muru dyblami (przewiercając otwory w ościeżnicy) lub za pomocą uchwytów z metalowych kotew. Elementy mocujące rozmieszcza się w odległości 15-25 cm od każdego naroża lub słupka. Odstępy między nimi, po obwodzie ramy, nie powinny być większe niż 70 cm dla okien z tworzyw sztucznych i 80 cm dla okien drewnianych.

Wszystkie szczeliny między ramiakiem a ościeżem wypełnia się następnie pianką montażową. Najlepsza do tego celu jest pianka niskorozprężna. Podczas montażu powinno się stosować odpowiednie rozpórki, zapewniające utrzymanie ościeży w odpowiednim położeniu. Kiedy pianka zastygnie, kliniki wyjmuje się, a powstałe po nich pustki wypełnia pianką. Utwardzi się ona po kilku godzinach i okno będzie praktycznie gotowe do użytkowania. Dla lepszej izolacyjności cieplnej można zastosować specjalne fartuchy, które układa się w szczelinie ościeżnicy, delikatnie wywijając krawędź na ramiak okna.

Przy montażu parapetów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, dobrze jest styk ramiaka okna z parapetem uszczelnić i zdylatować trwale elastycznym materiałem, np. silikonem sanitarnym Atlas Silton S.

okno panoramiczneokno balkonowe

Wokół okna

Osadzenie okna to zasadniczy etap pracy, ale nie jej koniec. Teraz trzeba zająć się stroną estetyczną i wykończyć ościeża, uzupełniając ubytki w warstwie tynku, naruszonej podczas demontażu. Najpierw należy właściwie przygotować podłoże. Skuć resztki starego tynku, oczyścić powierzchnię szczotką i zagruntować preparatem Atlas Uni-Grunt, Atlas Uni-Grunt Plus lub Euro-Grunt (w zależności od podłoża). Niektóre zaprawy, np. Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord, o specjalnych mikrowłóknach, wzmacniających strukturę wykonanego tynku, wymagają zwiększonej przyczepności, a więc odpowiednio „chropawego” podłoża. Przed ich nałożeniem warto użyć gotowej podkładowej masy tynkarskiej, np. Atlas Cerplast. Rozprowadzona przy pomocy wałka lub pędzla, wyschnie po około 4-6 godzinach.

Zastosowanie gotowych narożników siateczkowych, metalowych bądź z tworzywa sztucznego, nie tylko zabezpieczy naroża przed uszkodzeniami mechanicznymi w czasie eksploatacji, ale i pozwoli uzyskać estetycznie wykonane naroże o idealnym kącie. Do przyklejenia narożników posłuży Gipsar Max lub – jeśli zależy nam na krótkim czasie wiązania – Atlas Monter (czas wiązania, ok. 15 min). W miejscach ewentualnych spękań ościeży można dodatkowo wtopić specjalną siatkę wzmacniającą.

Uzupełnienie ubytków i tynkowanie
Zarówno do uzupełnienia ubytków, jak i osadzenia narożników przydatna będzie Zaprawa Tynkarska Atlas, Drobnokruszywowa Zaprawa Tynkarska Atlas lub wspomniana już Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord. Są to gotowe mrozoodporne suche mieszanki, które nadają się też do uzupełniania ubytków po zewnętrznej stronie okna. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie prace zewnętrzne wymagają minimalnej temperatury +5°C. Zaprawy przygotowuje się zgodnie z zaleceniami, umieszczonymi na opakowaniu. Gotową masę narzuca się kielnią murarską na przygotowane płaszczyzny ościeży i wyrównuje krótką łatą trapezową, a dalej szpachlą długą (tzw. piórem). Po stwardnieniu zwilża się wodą przy pomocy pędzla i „gąbkuje”, a potem ostatecznie wyrównuje piórem. Do uzupełnienia większych ubytków można też zastosować Ręczny Tynk Gipsowy Tynkar Doliny Nidy. Dotyczy to jednak wyłącznie prac od strony wnętrza, gdyż wyroby gipsowe nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Ostateczny szlif
O ile zapewniono odpowiednią wentylację, już po kilku dniach można uzupełnioną i otynkowaną powierzchnię pomalować. Farbę można położyć bezpośrednio na zaprawę tynkarską. Można też wcześniej zaprawę tę wyrównać wybraną gładzią szpachlową – na przykład Gipsar Uni z dodatkiem wzmacniających polimerów, Gipsar Max lub Gipsar Perfekt. Masy te nadają się wyłącznie do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Od zewnątrz posłuży do tego Zaprawa Szpachlowa Atlas Rekord.

zabezpieczanie okna folią montaż naroźników nakładanie masy z tynku lub gładzi wyrównywanie powierzchni

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Wojtynek

Źródło: Grupa Atlas

Polecamy Ci również

Zobacz także