Jak zamontować karnisz? Praktyczne rady

3
Karnisz
Z montażem karnisza poradzimy sobie samodzielnie.

Jak zamontować karnisz samodzielnie? To nic trudnego, wystarczy przeczytać nasz poradnik. Montaż karnisza to zadanie, które z powodzeniem możemy wykonać samemu. Karnisz możemy zamocować do ściany, sufitu lub między ścianami. Jak to zrobić? Oto praktyczne rady, które pomogą Wam zamontować karnisz.

Firanki i zasłony zdobią nasze okna i chronią przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Jednak, aby je zawiesić, niezbędny jest karnisz. Jego montaż nie jest trudny, nawet dla kogoś, kto nie jest urodzonym majsterkowiczem.

Karnisz możemy zamocować do ściany lub sufitu, można zadecydować się na montaż rozporowy - wtedy karnisz mocujemy między ścianami. Przy montażu karnisza istotne są pomiary - musimy umieścić go tak, aby firanki i zasłony można było swobodnie przesuwać, a okno - wygodnie otwierać.

Podpowiadamy też: Jak samodzielnie uszyć firankę

Jak zamontować karnisz, czyli potrzebne narzędzia...

Aby zamontować karnisz, będziemy potrzebować kilku podstawowych narzędzi i przyborów, takich jak:

  • miarka,
  • poziomnica,
  • ołówek,

za pomocą tych przyborów ustalimy miejsca montażu.  Do samego montażu karnisza będą natomiast niezbędne:

  • wiertarka,
  • śrubokręt
  • zestaw kołków z wkrętami.

Do bezpiecznego i wygodnego wykonania prac przyda się także rozkładana i stabilna drabina.

Montaż karnisza - niezbędne pomiary

Montaż karnisza do ściany

Przy klasycznym montażu karnisza, czyli do ściany nad oknem, należy zacząć od zmierzenia odległości pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem.

Karnisz drążkowy najlepiej zamontować w połowie nadproża (miejsce pomiędzy górną krawędzią okna a sufitem), ewentualnie ponad połową tej odległości zwłaszcza w niskich pomieszczeniach. Jeśli zachowamy właściwe odległości będziemy mogli  swobodnie otworzyć okno. Karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego około 30–60 cm (15–30 cm po każdej stronie okna).

Montaż karnisza do sufitu

Przy montowaniu karnisza na suficie, należy umieścić go w takiej odległości od ściany, aby upięte tkaniny nie opierały się o kaloryfer lub parapet (chyba, że firanka lub zasłonka jest krótka).

Zobacz też: Jaki karnisz wybrać - drążek czy linkę

Montaż rozporowy karnisza

Przy montażu rozporowym karnisza (pomiędzy dwiema ścianami), powinniśmy ustalić miejsce montażu wsporników przez zmierzenie ich odległości od narożników ścian lub wnęki okiennej. Pamiętajmy też o swobodnym otwieraniu okna – odległość pomiędzy górną krawędzią okna a karniszem nie może być mniejsza niż 5–7 cm, a pomiędzy drążkiem a ścianą – ok. 10–15 cm.

Wsporniki do karniszy

Wsporniki do karniszy to właśnie te elementy, które będziemy mocować do ściany, sufitu lub między ścianami. Najczęściej są one sprzedawane w zestawach z karniszami, dlatego kupując karnisz, zwróćmy uwagę do jakiego typu montażu jest przeznaczony.

Nie jest jednak problemem dokupienie samych wsporników - wtedy możemy wybrać, takie, jakich potrzebujemy: czyli wsporniki ścienne (klasyczne), sufitowe lub przeznaczone do wnęk.
Kupując wsporniki do karniszy osobno, zwróćmy uwagę na to, czy przeznaczone na jeden drążek (pojedyncze), czy na dwa (podwójne).

Montaż karnisza krok po kroku

Montaż karnisza zaczynamy od przyłożenia pierwszego wspornika do podłoża, zaznaczenia miejsc wywiercenia otworów i umieszczeniu kołków. Następnie przykręcamy do wspornik i przymierzamy drążek. Jego ułożenie wyrównujemy za pomocą poziomicy. Po ustaleniu położenia karnisza zaznaczamy, a następnie mocujemy drugi wspornik i zakładamy drążek, aby sprawdzić stabilność konstrukcji.

Zobacz też: Jak łączyć rolety i zasłony - podpowiedzi i inspiracje

Uwaga: Jeśli  karnisz będzie dłuższy niż 2 metry lub planujemy powiesić na nim wyjątkowo ciężkie tkaniny, powinniśmy wzmocnić drążek trzecim wspornikiem zamocowanym
na środku.

Na końcu zdejmujemy drążek i zakładamy kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne – powinny być rozmieszczone w odległościach co 10 cm. Następnie dokręcamy zakończenia karnisza i całość umieszczamy na wspornikach. Teraz można zawiesić firany, zasłony lub paski dekoracyjne. 

Oceń artykuł
3,42 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także