Jak zamontować okno? Montaż okna warstwowy oraz w ociepleniu

3
Ciepły montaż okna
Samo "ciepłe" okno to połowa sukcesu - równie ważny jest ciepły montaż okna.

Stosując montaż warstwowy okna lub montaż okna w ociepleniu, ograniczamy powstawanie mostków termicznych wokół okna. Tym samym redukujemy straty ciepła z wnętrza.

Ciepły montaż to warunek energooszczędności okien

Od współczesnych okien wymaga się wysokiej energooszczędności – niski współczynnik przenikania ciepła przez okna (Uw) to jeden z podstawowych parametrów, na które zwracamy uwagę podczas zakupu okien. I słusznie, bo im „cieplejsze” okna kupimy, tym mniejsze rachunki za ogrzewanie będziemy płacić.

Poznaj: Współczynnik przenikania ciepła okien bez tajemnic i wybierz odpowiednio ciepłe okna

Jednak nawet najbardziej energooszczędne okno nie przyniesie spodziewanych oszczędności, jeśli będzie niewłaściwie zamontowane. Na styku ościeżnicy oraz muru powstaną tzw. mostki termiczne, przez które ciepło będzie swobodnie „uciekać”. Dlatego, jeśli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła, musimy zadbać także o to, żeby okno było zamontowane w nowoczesny sposób.

Standardowy montaż okna „na pianę i kotwy” nie wystarczy, żeby okna były rzeczywiście ciepłe. Dostępny jest coraz szerszy zakres rozwiązań technicznych, ułatwiających ciepły montaż okien. Ważne jest jednak, żeby osoby montujące okna rzeczywiście je stosowały. Wyjaśniamy na czym polega ciepły montaż okna i po jakie rozwiązania można sięgnąć.

Zobacz zdjęcia

System ułatwiający montaż okna w ociepleniu

System Simplex ułatwia prawidłowy montaż okna w warstwie ocieplenia.

AIB
Termoizolacyjne profile do montażu okna w ociepleniu

Termoizolacyjne profile tworzą ramę, w której osadza się okno, a styk między nimi uszczelnia specjalna taśma rozprężna.

AIB
Okno wysunięte poza lico muru i osadzone w warstwie ocieplenia

Specjalne elementy systemowe ułatwiają montaż okna w warstwie ocieplenia.

AIB
System umożliwiający montaż okna z częściowym wysunięciem poza lico muru

System JB-D®/L ułatwia prawidłowe osadzenie okna zgodnie z licem muru lub częściowe wysunięcie w warstwę ocieplenia.

SFS intec/Marcpol
Elementy montażowe minimalizujące powstawanie mostków termicznych

Elementy montażowe z tworzywa sztucznego dodatkowo ograniczają powstawanie mostków termicznych.

SFS intec/Marcpol
Warstwowy montaż okna - nanoszenie piany poliuretanowej

Przy montażu warstwowym okno jest uszczelniane pianą poliuretanową.

Soudal
Warstwowy montaż okna - przyklejanie taśmy paroszczelnej

Pianka poliuretanowa, uszczelniająca okno, od strony wnętrza musi być zabezpieczona taśmą paroszczelną.

Soudal
Warstwowy montaż okna - przyklejanie taśmy paroprzepuszczalnej

Od zewnątrz, piankę poliuretanową wokół okna, musi zabezpieczać taśma paroprzepuszczalna.

Soudal

Na czym polega montaż warstwowy okna

Dobrze zamontowane okno musi być stabilnie przymocowane do muru, a także solidnie osadzone w pionie i poziomie. To jednak dopiero początek. Trzeba bowiem także wykonać izolację na styku okna i ściany. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się pianę montażową, która ma właściwości termoizolacyjne.

Jednak problem polega na tym, że jeśli nie zabezpieczy się piany przed działaniem wilgoci – to szybko straci swoje właściwości izolacyjne. W efekcie dojdzie do zawilgocenia ściany i powstawania szczelin, przez które będziemy tracić ciepło.

Podpowiadamy też: Jak wykończyć od środka lukarny i okna dachowe

Rozwiązanie tego problemu jest łatwe – wystarczy zabezpieczyć pianę odpowiednimi taśmami. Od wewnątrz okna stosuje się taśmę paroszczelną (chroni przed wnikaniem pary wodnej zbierającej się w pomieszczeniach), a od zewnątrz – taśmę paroprzepuszczalną (przepuszcza parę wodną i chroni przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz).

To właśnie jest warstwowy montaż okna, zwany również ciepłym montażem okna. Przy montażu warstwowym jest nieco więcej pracy, potrzebujemy też dodatkowych materiałów (taśmy) i jest on droższy od standardowego, jednak okna zamontowane w ten sposób będą rzeczywiście energooszczędne i nie będziemy ponosić kosztów strat ciepła.

Montaż okna w warstwie ocieplenia

Jeśli ściany naszego domu są trójwarstwowe lub dwuwarstwowe z ociepleniem zewnętrznym, możemy też zastosować montaż okna w warstwie ocieplenia. To rozwiązane było pierwotnie stosowane w budownictwie pasywnym, ale jego zalety sprawiły, że upowszechnia się również w standardowych budynkach. Montaż okna w ociepleniu można nazwać odmianą montażu warstwowego.

Różnica polega na tym, że okno jest wysunięte poza lico muru i osadzone w warstwie ocieplenia za pomocą specjalnych elementów. W celu zredukowania mostków termicznych elementy mocujące okno lub tworzące ramę, w którą zostaje ono wbudowane, powinny być wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła – producenci systemów montażowych stosują tu np. profile ze sprasowanej pianki poliuretanowej lub płytki z tworzywa sztucznego. Montaż okna w ociepleniu zapewnia znacznie lepszą izolacyjność cieplną, niż montaż standardowy.

Sprawdź też: Jak uniknąć błędów przy montażu okien

Taśmy stosowane przy montażu okna

Podczas montażu okna w warstwie ocieplenia również stosuje się taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne – tak samo jak przy montażu warstwowym. Warto wiedzieć, że zamiast wyżej wymienionych, można też użyć taśm rozprężnych, które spełniają ich funkcje, a dodatkowo zapewniają izolację termiczną. W ciągu kilku godzin po przyklejeniu taśma rozpręża się w przestrzeni, w której została zamontowana i szczelnie ją wypełnia. Użycie takich taśm skraca czas montażu okna.

Fachowy montaż okna – ciepłe okna przez lata

Montaż okna w ociepleniu wymaga fachowych umiejętności, dlatego powinien być wykonywany przez wykwalifikowanych montażystów.

Koszty tego sposobu instalacji są wyższe niż w przypadku standardowego montażu i w dużej mierze uzależnione od wybranego systemu montażowego oraz specyfiki danej inwestycji – mówi Wojciech Żelechowski, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ"  – Przy zakupie i instalacji okna zakładamy, że będziemy je użytkować kilkadziesiąt lat. Montaż warstwowy i w warstwie ocieplenia, mimo że droższy od tradycyjnego, w dłuższej perspektywie pozwala na zmniejszenie wydatków poniesionych na ogrzewanie budynku – dodaje ekspert.

Dobrze zamontowane okno będzie ciepłe, szczelne i odporne na warunki atmosferyczne, czy parę wodną powstającą we wnętrzach. Dzięki temu komfort użytkowania takiego okna będzie wyższy, podobnie jak jego żywotność, natomiast koszty ogrzewania domu z tak zamontowanymi oknami – będą niższe.

Dowiedz się: Co robić, gdy okna w domu pokrywają się parą wodną

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Związek POiD

Polecamy Ci również

Zobacz także