Jak zamontować ościeżnicę drzwiową? Praktyczna instrukcja

Jak zamontować ościeżnicę drzwiową? Praktyczna instrukcja

Ościeżnica to element niezbędny do osadzenia drzwi. Radzimy jak zamontować ościeżnicę drzwiową.

Ościeżnice drzwi

Ościeżnica powinna stanowić harmonijną całość ze skrzydłem drzwiowym, dlatego przed zakupem należy dokładnie wymierzyć otwór drzwiowy i zastanowić się nad wyborem najbardziej odpowiedniego dla nas modelu. Są dwa podstawowe rodzaje ościeżnic: stałe i regulowane, które pozwalają na dopasowanie ich do szerokości muru.

Dowiedz się więcej o: Rodzajach ościeżnic drzwiowych

Montaż ościeżnicy – prace przygotowawcze

Ościeżnice należy montować w pomieszczeniach z wykończonymi ścianami i podłogami, dlatego przed przystąpieniem do prac najpierw musimy przygotować otwór drzwiowy. Jeśli są luźne kawałki muru, trzeba je usunąć, duże ubytki uzupełnić zaprawą murarską, drobne natomiast wypełni piana montażowa. Wyrównaną powierzchnię ściany należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, nie jest wskazany montaż ościeżnic na świeżo wymurowanym lub otynkowanym murze.

Narzędzia i akcesoria do montażu ościeżnicy

Przed przystąpieniem do pracy warto od razu zgromadzić zestaw narzędzi i materiałów niezbędnych w trakcie montażu. Potrzebne będą: poziomica, przymiar kątowy, wiertarka z udarem i wiertło widiowe, młotek, wkrętak krzyżowy, kliny drewniane, niskorozprężna pianka montażowa, taśma do zabezpieczenia powierzchni futryny przed pianką, gwoździki lub silikon do mocowania drewnianych listew maskujących, piłka ręczna do przycinania drewna.

Montaż ościeżnicy stałej i regulowanej – pierwsze kroki

Bez względu na to, jaką ościeżnicę montujemy – stałą czy regulowaną – pierwszy etap prac obejmuje te same działania i opiera się na prawidłowym złożeniu jej poszczególnych elementów w kompletną całość.
W pierwszej kolejności należy zamontować zawiasy w belce bocznej. W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu (fot. 1), a następnie w wywiercone w belce otwory wsuwamy zawias (fot. 2) i zabezpieczamy go przed wypadnięciem poprzez dokręcenie kluczykiem imbusowym śruby dociskającej jarzmo zawiasu. Kolejnym krokiem w montażu ościeżnic jest złożenie głównych belek ościeżnicy, górnej i bocznych (fot. 3). Podczas łączenia belek należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie pomiędzy nimi kątów prostych, nieodzownym narzędziem na tym etapie prac będzie przymiar kątowy. Równie ważne jest dokładne zamocowanie montażowej listwy progowej. Trzeba zadbać o to, aby rozstaw belek bocznych przy listwie progowej był identyczny z ich rozstawem bezpośrednio pod belką górną.

Prawidłowe zamontowanie ościeżnicy w otworze drzwiowym

Podczas montażu ościeżnicy stałej i regulowanej najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. Ościeżnicę należy unieruchomić i zabezpieczyć przed wypadnięciem uchwytem montażowym (fot. 4), a następnie jej górne narożniki zablokować klinami drewnianymi, za pomocą których korygujemy położenie ościeżnicy (fot. 5). Kliny umieszczamy na wysokości, gdzie założone będą rozpórki regulowane, niezbędne przy montażu. Kolejnym etapem jest wywiercenie przez fabrycznie wykonane otwory w pionowych belkach ościeżnicy otworów pod kołki rozporowe w murze. W otworach w murze umieszczamy kołki rozporowe (fot. 6). Następnie dokręcamy śruby z lekkim oporem, ostatecznie najlepiej przykręcić je dopiero po wyschnięciu pianki montażowej. Następną czynnością jest założenie skrzydła drzwiowego na ościeżnicy. W ten sposób, kilkukrotnie zamykając i otwierając drzwi, sprawdzamy prawidłowe osadzenie ościeżnicy.

Przeczytaj też: Jak zamontować drewniane drzwi wewnętrzne

Ostateczne osadzenie i uszczelnienie ościeżnicy

W kolejnym etapie montażu zdejmujemy skrzydło drzwiowe i dokonujemy ostatecznej korekty ustawienia ościeżnicy w otworze drzwiowym. Dokonujemy tego za pomocą klinów drewnianych i rozpórek regulowanych, posiłkując się poziomicą. Zalecamy założenie czterech rozpórek, co gwarantuje, że odległość między bocznymi belkami futryny na całej ich długości pozostanie niezmienna (fot. 7). Szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem należy wypełnić pianką montażową niskorozprężną. Przed przystąpieniem do uszczelniania trzeba pamiętać o oklejeniu ościeżnicy taśmą, która zabezpieczy ją przed ewentualnym zabrudzeniem. Pianę dozujemy równomiernie i dokładnie, koniec rurki powinien sięgać do środka szczeliny między ościeżnicą a murem. Dopiero po całkowitym utwardzeniu pianki, co trwa od dwóch do czterech godzin, można usunąć kliny, rozpórki oraz montażową listwę progową oraz ostrożnie odkleić taśmę zabezpieczającą. Nadmiar piany usuwamy za pomocą nożyka, ścinając ją równo z krawędzią ramy (fot. 8).

Elegancko wykończona ościeżnica stała

Do zamontowanych w ścianie belek głównych ościeżnicy przyklejamy listwy przymykowe, które maskują wkręty i nadają ościeżnicy estetyczny wygląd (fot. 9). Można do tego celu użyć kleju do drewna lub silikonowego kleju montażowego, aczkolwiek nie jest to wymagane. W przypadku podłóg lub ścian zmywanych „na mokro” konieczne jest zabezpieczenie krawędzi ościeżnicy bezpośrednio sąsiadujących z podłogą lub ścianą przed wodą i wilgocią. Niezastąpiony będzie silikon, dobrany kolorystycznie do dekoru ościeżnicy. Po montażu pomiędzy ościeżnicą a ścianą pozostaje szczelina z widoczną, zaschniętą pianką montażową. Można ją łatwo zamaskować za pomocą listew wykończeniowych.

Przeczytaj też: Jak odnowić drzwi?

Ościeżnica regulowana – idealnie dopasowana

Po zamontowaniu ościeżnicy regulowanej  i usunięciu rozpórek oraz listwy progowej przystępujemy do montażu elementu regulowanego. Należy go wcześniej odpowiednio przyciąć, dopasowując jego szerokość do grubości muru. Aby uzyskać odpowiedni rozmiar elementu regulowanego, odcinamy kolejno jego zaznaczone fragmenty. W przyciętym na odpowiedni wymiar panel regulowany nawiercamy otwory potrzebne do późniejszego montażu wkrętami do drewna. Następnie łączymy wykończeniowe listwy boczne z górną za pomocą łączników z tworzywa oraz łączników metalowych (fot. 10). Tak zmontowane listwy należy połączyć z wcześniej przyciętym panelem regulowanym (fot. 11). Całość wkładamy do zamocowanego w ścianie elementu bazowego i łączymy wkrętami do drewna. Następnie w listwach maskujących otwory montażowe, w wyfrezowanym rowku mocujemy uszczelkę. Na koniec w elementach bazowych mocujemy listwy maskujące (fot. 12). Teraz można osadzić skrzydło drzwiowe na zawiasach.

 Czego się wystrzegać, czyli najczęściej popełniane błędy podczas montażu ościeżnicy

  • Niedopuszczalne jest wmurowywanie ościeżnicy w ścianę, a także mocowanie bez kołków przy użyciu samej pianki montażowej.
  • Należy także zwracać szczególną uwagę podczas składania ościeżnicy na zachowanie kątów prostych między belkami bocznymi a górną.
  • Elementy ościeżnicy składamy na czystym i suchym podłożu – najlepiej jako podkład zastosować karton lub fragment wykładziny.

Ponadto pamiętajmy, że do każdej ościeżnicy załączona jest instrukcja montażu, która ułatwi nam prawidłowe przeprowadzenie wszystkich prac. Montaż ościeżnicy drzwiowej nie jest trudny i można go przeprowadzić samodzielnie, korzystając z narzędzi, jakie każdy z nas posiada w przydomowym warsztacie. A przestrzeganie kliku prostych zasad sprawi, że montaż ościeżnicy będzie fachowy i trwały.

Polecamy: Poradnik. Jak uniknąć błędów przy wyborze i montażu drzwi

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Anna Trojanowska

Źródło: Classen

Polecamy Ci również

Zobacz także