Jak zamontować parapet zewnętrzny? Poznaj podstawowe zasady

0
Parapet zewnętrzny
Zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku i odprowadzenie wody opadowej.

Prawidłowy montaż parapetu zewnętrznego nie jest trudny, wymaga jednak staranności i przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Zadaniem parapetu zewnętrznego jest ochrona fragmentu elewacji budynku i odprowadzenie wody opadowej. Niestety nawet najwyższej jakości parapet nie spełni swojej funkcji, jeśli zamocujemy go niewłaściwie. Jak prawidłowo zamontować parapet zewnętrzny? Oto podstawowe zasady, których przestrzeganie pomoże Wam uniknąć błędów.

Montaż parapetu zewnętrznego

Parapet zewnętrzny montuje się wprowadzając jego kołnierz pod profil ościeżnicy. Okna PVC i aluminiowe najczęściej są już fabrycznie przygotowane do tego, w przypadku okien drewnianych niekiedy trzeba wykonać odpowiedni wrąb, zwany "wydrą". Możliwy jest też montaż parapetu do czoła profilu okna, jednak wtedy trzeba zastosować specjalną taśmę rozprężną, którą przykleja się do kołnierza parapetu. Następnie parapet przykręca się do profilu okna. Należy to zrobić tak, aby nie zasłonić otworów odwodnieniowych. Ponadto, montując parapet zewnętrzny, trzeba przestrzegać poniższych zasad.

Zobacz też: Jaki parapet zewnętrzny wybrać

Podstawowe zasady montażu parapetu zewnętrznego

1. Parapetowi należy nadać spadek 5º w kierunku zewnętrznym, by mógł swobodnie odprowadzać wodę poza fragment muru, który osłania.

2. Parapet zewnętrzny powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę, tak aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji.

3. Zewnętrzną krawędź parapetu (kapinos), formuje się tak, by spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu i na ścianę.

4. W oknach plastikowych i aluminiowych parapet nie powinien przysłaniać otworów odwadniających, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy.

5. Nie należy tynkować krawędzi bocznych parapetu. Pod wpływem czynników atmosferycznych, parapet zmienia swoje wymiary (tzw. rozszerzalność liniowa), napiera na ściany i powoduje ich pękanie. Trzeba zapewnić mu możliwość termicznej zmiany długości - dlatego miejsca styków uszczelnia się trwale plastycznymi materiałami.

Jakie parapety?

parapety drewniane
wynik głosowania
18,4%
parapety z kamienia
wynik głosowania
27,4%
parapety z konglomeratu
wynik głosowania
14,4%
parapety z tworzywa
wynik głosowania
39,8%

Ilość oddanych głosów: 2774


6. Parapety metalowe (ze stali i aluminium), należy odpowiednio zabezpieczyć przed silnymi podmuchami wiatru. Ważna jest także ich izolacja dźwiękowa – w tym celu przykleja się specjalną podkładkę tłumiącą.

7. Do uszczelniania parapetów z PVC i konglomeratu kamiennego, używa się jedynie silikonu, który trwale przykleja się do tych tworzyw. Zastosowanie pianki montażowej, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W wyniku jej rozprężania parapet może pęknąć.

Oceń artykuł
2,95 / 37 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Agnieszka Chmielińska

Polecamy Ci również

Zobacz także