Odpowiednio dobrany karnisz jest atrakcyjnym dodatkiem i oryginalną dekoracją wnętrza. Na rynku dostępne są karnisze wykonane z różnych materiałów – metalu, drewna lub tworzyw sztucznych – w ciekawych formach i wzorach.
Wiele jest sposobów na skuteczne i ładne zasłonięcie okna. Jednak obok żaluzji, moskitier, verticali, mat i różnego rodzaju rolet, tradycyjne firanki i zasłony nadal znajdują wielu zwolenników. Tkanina wraz z dopasowanym do niej i do stylu pomieszczenia karniszem tworzą efektowną kompozycję.
Podpowiadamy: Jak zamontować karnisz - praktyczne rady krok po kroku
Karnisz - montaż i materiał
Przed zakupem karnisza należy przemyśleć sposób montażu (do ściany, do sufitu lub rozporowo) oraz zdecydować, czy ma być pojedynczy czy podwójny. Podwójny karnisz jest potrzebny, gdy chcemy powiesić równocześnie firankę i zasłonę.
Jeśli wybrany model karnisza nie występuje w wersji podwójnej, zwykle można do niego dokupić dodatkową szynę, której kolor można dopasować do karnisza - wtedy zasłonkę wieszamy na rurze, a firankę na szynie. Karnisz powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 5 cm powyżej nadproża okiennego, zachowując przy tym około 20 cm odległości (z każdej strony) od boków wnęki oraz około 10-15 cm odległości od ściany – okno da się swobodnie otworzyć, a firanki nie będą opierały się o parapet.
Najpopularniejsze są karnisze metalowe składające się z drążka (o różnej grubości) oraz wsporników. Na drążek nawleka się kółka z żabkami lub haczykami i przymocowuje do ściany lub sufitu. Zaletą tych karniszy jest duża różnorodność zakończeń, które można dopasować do charakteru wnętrza i naszego gustu. Zamiast kółek z żabkami można też w zasłonkę wszyć specjalne przelotki – efekt jest ciekawy, jednak to rozwiązanie bardziej pracochłonne.
Przy długim karniszu konieczne jest czasami zamocowanie dodatkowych wsporników na środku karnisza, przez co nie da się poruszać firanką na całej jego długości. Jeśli przeszkadza nam odgłos przesuwania metalowych kółek po rurze, możemy wybrać delikatniejsze, plastikowe haczyki. Aby zastąpić kółka i żabki, można też zawiesić zasłonkę na szelkach lub troczkach – bez odpinania łatwiej ją zdjąć i ponownie powiesić.
Często spotykane są także karnisze drewniane - dobrze komponują się z wystrojem tradycyjnych wnętrz. Drewniane i plastikowe karnisze są cichsze i tańsze niż metalowe.
Polecamy: Praktyczne tkaniny m.in. na zasłony i firany
Karnisz - cienka linka
Wielbiciele minimalizmu mogą zdecydować się na karnisze linkowe, składające się z metalowej linki, wsporników i żabek. Najlepiej wieszać na nich lekkie firanki; przy cięższych można zastosować specjalne napinacze, dzięki którym linka nie będzie się wyginać. Karnisze mogą mieć jedną, dwie a nawet trzy linki, w kolorach srebrnym (stalowym) lub złotym (albo miedzianym). Ich zalety to atrakcyjna cena i możliwość skrócenia. Pasują do nowoczesnych wnętrz, podkreślając urok delikatnych, zwiewnych tkanin.
Karnisze elektryczne
Na długich przeszklonych ścianach, ale także w pojedynczych oknach, można zawiesić karnisz z napędem elektrycznym – to rozwiązanie stosuje się w salach konferencyjnych, restauracjach, kawiarniach, stylowych salach teatralnych i zabytkowych wnętrzach, ale także w mieszkaniach. System składa się z szyny napędowej, silnika i uchwytów mocujących. Można nimi sterować pilotem radiowym, przełącznikiem klawiszowym lub za pomocą komputera. Przy tym rozwiązaniu zasłony poruszają się bardzo cicho.
Karnisze do wyboru, do koloru
Szeroki wybór karniszy pozwala kupić model podkreślający charakter wnętrza. Można znaleźć karnisze w stylu retro, tradycyjne lub dopasowane do mieszkania nowoczesnego. Solidne wykonanie gwarantuje trwałość karnisza. Niezależnie od materiału, z jakiego zrobiony jest karnisz, wszystkie elementy (rurka, zakończenia, żabki, haczyki) stanowią komplet i pasują do siebie. Efektownie wyglądają karnisze zdobione oryginalnymi wzorami, kryształkami Swarovskiego, ze szklanymi czy porcelanowymi podświetlanymi zakończeniami lub kolorowe w wersji dla dzieci - są ciekawym elementem wystroju wnętrza, jednak ich cena jest odpowiednio wyższa. Producenci mogą też wykonać karnisz według samodzielnego projektu klienta.
katasza88
a czy karnisze elektryczne będą pasowały do tego typu grubszego materiału? http://polontex.com.pl/galeria/produkt_ ... to_157.jpg
mackk
Ja bym dopasował coś ze stali nierdzewnej, tak jak tutaj:
http://karnisze.com/category.php?id_category=5
Figarro
mi się podobają rolety zautomatyzowane. Fajnie to jest wyjaśnione tutaj http://www.debastor.com/rolety/blog chociaż według mnie karnisz elektryczny chyba lepszym rozwiązaniem do mieszkania niż do sali konferencyjnych.
Danak19
tak sa karnisze elekryczne podpina sie je do pradu i swiaca w ciemnosci przydatne zwłaszcza w okrsie swiatecznym
tradycjonalista ze mnie i kupiełem sobie zwykly karnisz Avanti http://www.kreocen.pl/sklep/sklep-karni ... 2_290.html
grunia
Jeśli wnętrze jest klasyczne to zdecydowanie będzie lepszy karnisz drewniany drążkowy lub stalowy, ale jeśli ktoś lubi i ma minimalistyczne wnętrze to drewniany karnisz będzie pasował jak pięść do nosa Wtedy będzie lepszy karnisz linkowy lub stalowy w nietypowym przekroju - taki jak tutaj http://gardinia.pl/produkty/karnisze/44 ... or/53.html
sofia-dan
Moim zdaniem fajnym rozwiązaniem są karnisze elektryczne zauważyłam, że właśnie bardzo mocno zyskują na popularności ostatnio. Wcale mnie to nie dziwi.
Tomasz81
Moim zdaniem fajnym rozwiązaniem są karnisze elektryczne zauważyłam, że właśnie bardzo mocno zyskują na popularności ostatnio. Wcale mnie to nie dziwi.
Fajny bajer i do tego praktyczny. Ja mam u siebie karnisz http://www.viz-art.pl/oferta/karnisze-elektryczne/. Na poczatku podchodzilem do tego wynalazku sceptycznie ale teraz w trakcie uzytkowania bardzo doceniam i polecam. Ja osobiscie mam problem z malo estetycznymi roletami
Macieejmazur70
Bardzo ładne karnisze mają na tej stronie www.balustrady-skrzypinski.pl.
cozmo
Hello A co myślicie o takich karniszach typu karnisz szynowy pcv ? Hit czy Kit? Nie wiem czy to jest na topie teraz, chociaż moim zdaniem jest to mega praktyczne bo zasłania wszystkie niedoskonałości na ścianie i można uzyskać świetny efekt. Pamiętam, że moja mama montowała takie szyny, bo na ścianach były pęknięcia (wielka płyta) i długie zasłony chowały mankamenty, a teraz w zasadzie długie zasłony są na topie <3 i w sumie chyba lepiej, żeby zaczynały się od sufitu niż gdzieś od ściany? Jakie jest wasze zdanie?
Jan_Kalita
Pamiętam, że moja mama montowała takie szyny, bo na ścianach były pęknięcia (wielka płyta) i długie zasłony chowały mankamenty, a teraz w zasadzie długie zasłony są na topie <3 i w sumie chyba lepiej, żeby zaczynały się od sufitu niż gdzieś od ściany? Jakie jest wasze zdanie?
Nie tylko dlatego. Pierwszy raz z takimi szynami spotkałem się chyba z 20 lat temu kiedy właśnie wchodziła moda na nowe zasłony, roletki, karnisze itp. itd., a ludzie mieli w niektórych blokach okna aż do samego sufitu. W związku z tym ktoś wymyślił bardzo prostą 1,5 cm szynę mocowaną do sufitu.
A co do zastosowania - jak kto woli. Ja wolę roletki - proste i łatwe w obsłudze, moja mama woli plisy - bo niestandardowo wyglądają, a moja żona woli ciężkie zasłony, sztory i firanki - bo klasyka. Oczywiście poza moim gabinetem mam wszędzie teraz w domu zasłony i firanki, bo żaden wykonawca z rozwiniętym instynktem samozachowawczym nie będzie się kłócił ze swoim inspektorem nadzoru wykonawczego. Szczególnie jeżeli w/w inspektor ma mu później zrobić kolację czy coś.
Rogers
Jak macie dzieciaki to jeszcze warto rozważyć normalne szyny tego typu - https://sklep.mardom.com.pl/szyny a to głównie dlatego, że są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i lepiej trzymają się sufitu. Oczywiście jeśli dzieciaki nie mają dostępy do zasłon na karniszu on też będzie dobrym rozwiązaniem.