Jakie drzwi przesuwne wybrać i jak je zamontować

37
Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne wyglądają nowocześnie i zajmują mniej miejsca we wnętrzu niż tradycyjne drzwi skrzydłowe.

Drzwi przesuwne to nie tylko wygoda i nowoczesny wygląd. To przede wszystkim sposób na oszczędzenie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie tradycyjne drzwi rozwierane nie mieszczą się.

Drzwi przesuwne z przeszkleniem

Drzwi przesuwne mogą wyglądać bardzo efektownie.

Pol-Skone
Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe

Drzwi przesuwne mogą być zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe.

Pol-Skone
Drzwi przesuwne chowane w ścianę

Drzwi przesuwne mogą chować się w ścianie. Przy odsuniętym skrzydle, stają się niewidoczne.

Interdoor
Drzwi przesuwne dwustronne

Drzwi dwustronne, o szerokich skrzydłach dają wrażenie otwartej przestrzeni.

Stolbud Włoszczowa
Naścienne drzwi przesuwne

Kolor drzwi przesuwnych można dopasować do koloru podłogi.

Interdoor
Drzwi przesuwne w mieszkaniu

Drzwi przesuwne mogą prowadzić do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu - zarówno pokoi, jak i kuchni, czy łazienki.

Magdalena Kmita-Kulesza
Drzwi przesuwne - system naścienny

W systemie naściennym drzwi przesuwają się równolegle do ściany i cały czas są widoczne.

Invado
Drzwi przesuwne z niewidoczną prowadnicą

Bardzo nowocześnie wyglądają drzwi przesuwne, których prowadnicę montuje się tak, żeby nie była widoczna.

PIU Design

Drzwi przesuwne sprawdzają się szczególnie dobrze w trudnych miejscach, np. tam, gdzie otwory drzwiowe zostały zaprojektowane zbyt blisko siebie, przez co tradycyjne skrzydła drzwiowe mogą się wzajemnie blokować. Modele przesuwne są również idealne do przestrzeni przechodnich.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę

Obecnie na rynku oferowane są dwa systemy drzwi przesuwnych: chowane w ścianę i naścienne.
Drzwi chowane w ścianę można wykonać na dwa sposoby:

 • przez wykucie wnęki w istniejącym murze, w którą będą wjeżdżać drzwi (rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić większą przestrzeń, ale trudniejsze do wykonania)
 • budowę przy istniejącej ścianie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych tworzącej wnękę dla drzwi (mimo przeznaczenia części pomieszczenia na zabudowę i tak oszczędza się więcej przestrzeni, niż w przypadku tradycyjnego skrzydła drzwiowego).

Drzwi przesuwne naścienne

Zdecydowanie łatwiejsze w adaptacji od drzwi chowanych w ścianie są przesuwne drzwi naścienne. Z powodzeniem można je zamontować samodzielnie, gdyż nie ma potrzeby prowadzenia prac murarskich. Zazwyczaj wystarczy wiertarka, poziomnica i śrubokręt. Drzwi nie chowają się wprawdzie we wnęce, a nasuwają na ścianę, zatem nie można w polu ich działania postawić np. szafy, jednak mimo to pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni, ponieważ ich otwarcie nie zabiera przestrzeni w pomieszczeniu.

Polecamy także: Innowacyjne drzwi przesuwne z ukrytą prowadnicą

Drzwi przesuwne a wykończenie podłogi

Warto wiedzieć, że decydując się na drzwi przesuwne nie trzeba rezygnować z wybranego sposobu wykończenia podłogi. Większość z oferowanych na rynku systemów posiada jedynie górną szynę nośną, na której, na wózkach podwieszone są skrzydła drzwiowe. Drzwi nie stykają się z podłogą, zatem można ją wykończyć w dowolny sposób.

Drzwi przesuwne jednostronne i dwustronne

Wyróżniamy dwa sposoby zamykania drzwi przesuwnych – jednostronny lub dwustronny. Drzwi dwustronne wymagają miejsca do schowania skrzydeł po obu stronach otworu drzwiowego. W przypadku drzwi jednostronnych miejsce na wsuwanie skrzydła potrzebne jest po jednej stronie. Na rynku można spotkać również drzwi jednostronne dwuskrzydłowe rozsuwane teleskopowo, co wymaga zamontowania szyny dwutorowej, szerszej od jednotorowej.

Zastosowania drzwi przesuwnych
Systemy przesuwne mogą posłużyć nie tylko jako drzwi do pomieszczeń. Dobrze sprawdzają się także w roli ruchomych ścianek działowych, dzielących większe wnętrza na mniejsze części. Dekoratorzy wnętrz proponują zastosowanie drzwi przesuwnych:

 • między salonem a holem – pozwalają na uzyskanie szerokiego pola widzenia, powiększając optycznie salon. Bogata oferta wzornicza umożliwia zaaranżowanie reprezentacyjnego przejścia, które w razie potrzeby można zamknąć i podzielić wnętrze.
 • między dwoma pokojami średniej wielkości – po rozsunięciu drzwi zyskujemy efekt jednego, dużego pomieszczenia, zmieniając tym samym wymiar i funkcje wnętrza, np. pokój dzienny połączony z jadalnią sprawi wrażenie przestronnego salonu.
 • między pokojem dziennym a kuchnią – po rozsunięciu drzwi powstaje duża przestrzeń, po ich zamknięciu dwa odrębne pomieszczenia, np. sypialnia i kuchnia.
 • między garderobą a sypialnią – wystarczy zsunąć drzwi, a ukryjemy poranny rozgardiasz panujący zazwyczaj w garderobie czy sypialni.
 • w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, jeśli część mieszkania chcemy wydzielić do innych potrzeb, np. jako pokój aneks do ćwiczeń lub przestrzeń do pracy.
 • w pomieszczeniach dla osób niepełnosprawnych – drzwi przesuwne zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie i pozwalają odzyskać trochę przestrzeni niezbędnej osobom na wózkach inwalidzkich. Niewątpliwym ułatwieniem w tym wypadku są modele otwierane i zamykane za pomocą przycisku na ścianie lub pilota.
 • w przedpokoju – drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się jako zamknięcia szaf wnękowych.
 • w spiżarni – systemy przesuwane pozwalają na oszczędzenie miejsca i umożliwiają szybkie ukrycie przed wzrokiem gości pomieszczenia, w którym nie zawsze panuje idealny porządek.

Poznaj: Praktyczne drzwi przesuwne z podświetleniem LED

Montaż drzwi przesuwnych

Niezależnie od rodzaju drzwi przesuwnych, ich działanie nie byłoby możliwe bez prowadnicy. Jest to element, na który należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru i montażu.
Prowadnica powinna być dwa razy dłuższa od szerokości przesuwnego skrzydła drzwiowego, a najlepiej mieć jeszcze kilka dodatkowych  centymetrów więcej. Montowana jest do ściany na wysokości ok. 10-15 cm nad nadprożem otworu drzwiowego. Może być przykręcona do muru bezpośrednio, lecz bardziej praktyczne są modele mocowane przy pomocy uchwytów z regulacją położenia szyny, dzięki czemu można precyzyjnie wypoziomować prowadnicę. Należy zadbać, by prowadnica była mocno przytwierdzona do ściany, gdyż jest to element poddawany ciągłym naprężeniom – drgania i uderzenia towarzyszące zamykaniu drzwi mogą powodować jej poluzowanie.

Na szynie instalowane są wózki prowadzące, do których przykręcane jest skrzydło drzwiowe. Na podłodze, poza obrysem otworu drzwiowego, trzeba zainstalować ograniczniki wychylenia – bez nich drzwi będą odchylać się od pionu. Na koniec montowane są ograniczniki otwarcia.
Potem wystarczy już tylko wyregulować położenie skrzydeł i można przystąpić do wykonania ścianki osłonowej, jeśli drzwi mają być nią przesłonięte. Ścianka to typowa konstrukcja szkieletowa – z profili stalowych i płyt g-k, w systemie suchej zabudowy.

Przeczytaj też: Jak zbudować ściankę z płyt gipsowo-kartonowych

Ścianka osłonowa do drzwi przesuwnych

Rozwiązaniem często stosowanym przez dekoratorów wnętrz jest budowa ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na całej długości ściany. Wprawdzie ogranicza to nieco powierzchnię użytkową pomieszczenia, jednak wygląda znacznie estetyczniej od "wąskiej szafki" przy otworze drzwiowym, w której chowają się drzwi.

Budowa ścianki osłonowej z płyt gipsowo-kartonowych

Podczas budowania ścianki maskującej trzeba zwrócić uwagę na jej prawidłowe wykonanie.
Profile słupków powinny być osadzone w profilu podłogowym i sufitowym w odstępach co 60 cm, zaś na krawędzi otworu drzwiowego trzeba zamontować sztywniejsze profile ościeżnicowe.
Szerokość przerwy między murem a ścianką osłonową musi odpowiadać szerokości szyny, powiększonej o luz potrzebny do zamocowania szczotek uszczelniających. Najczęściej spotykana szerokość wnęki dla drzwi przesuwnych wynosi 5 cm. Wykonując prace samodzielnie najlepiej kupić gotowy system zabudowy drzwiowej – są oferowane wraz z kasetą, w której chowa się skrzydło drzwiowe, a wszystkie elementy potrzebne do zbudowania rusztu i ścianki osłonowej otrzymamy w komplecie, co znacznie oszczędza czas i zwalnia z konieczności dokonywania żmudnych pomiarów oraz dopasowywania elementów.

Z czego składa się kompletny system drzwi przesuwnych

Oferta rynkowa systemów drzwi przesuwnych jest bogata i zróżnicowana. Wybierając warto zwracać uwagę nie tylko na efekt dekoracyjny, lecz również właściwości użytkowe i kompletność systemu, co pozwoli na szybki i niekłopotliwy montaż. Dobry zestaw drzwi przesuwnych powinien zawierać:

 • szyny – najczęściej wykonane ze stopów aluminium, jednotorowe lub dwutorowe, mocowane bezpośrednio do ściany albo przy pomocy uchwytów kątowych. Maksymalna, dopuszczalna waga skrzydła będzie zależeć od sztywności i przekroju profilu użytego do wykonania szyny.
 • skrzydła drzwiowe – monolityczne, np. z laminowanej płyty wiórowej, albo o konstrukcji ramowej z wypełnieniem z kasetonów drewnianych, płyty lakierowanej czy luster. Producenci często oferują również wykończenia imitujące typowe okładziny  dekoracyjne, co sprawia, że drzwi po zamknięciu nie różnią się wyglądem od ściany. Warto zwrócić uwagę, czy na krawędziach skrzydeł zostały zamontowane elastyczne nakładki ograniczające hałas przy zamykaniu drzwi oraz zapobiegające przytrzaśnięciu palców.
 • wózki – dzięki nim skrzydło drzwiowe może przesuwać się po szynie. Każde skrzydło powinno być mocowane do minimum dwóch wózków za pomocą regulowanych uchwytów. Wózki mogą mieć konstrukcję kulkową lub rolkową (łożyskową) – te pierwsze są najczęściej stosowane do mocowania cięższych drzwi.
 • ograniczniki wychylenia mocowane w podłodze, niekiedy nazywane prowadnikami – utrzymują skrzydło drzwiowe w pozycji pionowej. Mogą prowadzić drzwi po krawędziach bocznych lub w szczelinie wyciętej pod spodem skrzydła.
 • ograniczniki otwarcia – zapewniają łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich zamykanie dzięki sprężynom wypychającym – aby otworzyć skrzydło, nie trzeba go ciągnąć, wystarczy delikatnie nacisnąć, a samo się wysunie.
 • kasetę ścienną, w której chowają się drzwi w ścianie.
 • dowolnie konfigurowalny, kompletny system suchej zabudowy – w wypadku drzwi maskowanych ścianką z płyt gipsowo-kartonowych.

Polecamy także: Przeszklenia podnoszone przesuwne - poznaj ich zalety i ograniczenia

Oceń artykuł
4,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Monika Nowakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także