Drzwi przesuwne to nie tylko wygoda i nowoczesny wygląd. To przede wszystkim sposób na oszczędzenie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie tradycyjne drzwi rozwierane nie mieszczą się.
Drzwi przesuwne mogą być zarówno jedno-, jak i dwuskrzydłowe. Drzwi przesuwne mogą chować się w ścianie. Przy odsuniętym skrzydle, stają się niewidoczne. Drzwi dwustronne, o szerokich skrzydłach dają wrażenie otwartej przestrzeni. Kolor drzwi przesuwnych można dopasować do koloru podłogi. Drzwi przesuwne mogą prowadzić do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu - zarówno pokoi, jak i kuchni, czy łazienki. W systemie naściennym drzwi przesuwają się równolegle do ściany i cały czas są widoczne. Bardzo nowocześnie wyglądają drzwi przesuwne, których prowadnicę montuje się tak, żeby nie była widoczna.
Drzwi przesuwne sprawdzają się szczególnie dobrze w trudnych miejscach, np. tam, gdzie otwory drzwiowe zostały zaprojektowane zbyt blisko siebie, przez co tradycyjne skrzydła drzwiowe mogą się wzajemnie blokować. Modele przesuwne są również idealne do przestrzeni przechodnich.
Drzwi przesuwne chowane w ścianę
Obecnie na rynku oferowane są dwa systemy drzwi przesuwnych: chowane w ścianę i naścienne.
Drzwi chowane w ścianę można wykonać na dwa sposoby:
- przez wykucie wnęki w istniejącym murze, w którą będą wjeżdżać drzwi (rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić większą przestrzeń, ale trudniejsze do wykonania)
- budowę przy istniejącej ścianie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych tworzącej wnękę dla drzwi (mimo przeznaczenia części pomieszczenia na zabudowę i tak oszczędza się więcej przestrzeni, niż w przypadku tradycyjnego skrzydła drzwiowego).
Drzwi przesuwne naścienne
Zdecydowanie łatwiejsze w adaptacji od drzwi chowanych w ścianie są przesuwne drzwi naścienne. Z powodzeniem można je zamontować samodzielnie, gdyż nie ma potrzeby prowadzenia prac murarskich. Zazwyczaj wystarczy wiertarka, poziomnica i śrubokręt. Drzwi nie chowają się wprawdzie we wnęce, a nasuwają na ścianę, zatem nie można w polu ich działania postawić np. szafy, jednak mimo to pozwalają zaoszczędzić sporo przestrzeni, ponieważ ich otwarcie nie zabiera przestrzeni w pomieszczeniu.
Polecamy także: Innowacyjne drzwi przesuwne z ukrytą prowadnicą
Drzwi przesuwne a wykończenie podłogi
Warto wiedzieć, że decydując się na drzwi przesuwne nie trzeba rezygnować z wybranego sposobu wykończenia podłogi. Większość z oferowanych na rynku systemów posiada jedynie górną szynę nośną, na której, na wózkach podwieszone są skrzydła drzwiowe. Drzwi nie stykają się z podłogą, zatem można ją wykończyć w dowolny sposób.
Drzwi przesuwne jednostronne i dwustronne
Wyróżniamy dwa sposoby zamykania drzwi przesuwnych – jednostronny lub dwustronny. Drzwi dwustronne wymagają miejsca do schowania skrzydeł po obu stronach otworu drzwiowego. W przypadku drzwi jednostronnych miejsce na wsuwanie skrzydła potrzebne jest po jednej stronie. Na rynku można spotkać również drzwi jednostronne dwuskrzydłowe rozsuwane teleskopowo, co wymaga zamontowania szyny dwutorowej, szerszej od jednotorowej.
Zastosowania drzwi przesuwnych
Systemy przesuwne mogą posłużyć nie tylko jako drzwi do pomieszczeń. Dobrze sprawdzają się także w roli ruchomych ścianek działowych, dzielących większe wnętrza na mniejsze części. Dekoratorzy wnętrz proponują zastosowanie drzwi przesuwnych:
- między salonem a holem – pozwalają na uzyskanie szerokiego pola widzenia, powiększając optycznie salon. Bogata oferta wzornicza umożliwia zaaranżowanie reprezentacyjnego przejścia, które w razie potrzeby można zamknąć i podzielić wnętrze.
- między dwoma pokojami średniej wielkości – po rozsunięciu drzwi zyskujemy efekt jednego, dużego pomieszczenia, zmieniając tym samym wymiar i funkcje wnętrza, np. pokój dzienny połączony z jadalnią sprawi wrażenie przestronnego salonu.
- między pokojem dziennym a kuchnią – po rozsunięciu drzwi powstaje duża przestrzeń, po ich zamknięciu dwa odrębne pomieszczenia, np. sypialnia i kuchnia.
- między garderobą a sypialnią – wystarczy zsunąć drzwi, a ukryjemy poranny rozgardiasz panujący zazwyczaj w garderobie czy sypialni.
- w pomieszczeniach wielofunkcyjnych, jeśli część mieszkania chcemy wydzielić do innych potrzeb, np. jako pokój aneks do ćwiczeń lub przestrzeń do pracy.
- w pomieszczeniach dla osób niepełnosprawnych – drzwi przesuwne zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie i pozwalają odzyskać trochę przestrzeni niezbędnej osobom na wózkach inwalidzkich. Niewątpliwym ułatwieniem w tym wypadku są modele otwierane i zamykane za pomocą przycisku na ścianie lub pilota.
- w przedpokoju – drzwi przesuwne świetnie sprawdzają się jako zamknięcia szaf wnękowych.
- w spiżarni – systemy przesuwane pozwalają na oszczędzenie miejsca i umożliwiają szybkie ukrycie przed wzrokiem gości pomieszczenia, w którym nie zawsze panuje idealny porządek.
Poznaj: Praktyczne drzwi przesuwne z podświetleniem LED
Montaż drzwi przesuwnych
Niezależnie od rodzaju drzwi przesuwnych, ich działanie nie byłoby możliwe bez prowadnicy. Jest to element, na który należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru i montażu.
Prowadnica powinna być dwa razy dłuższa od szerokości przesuwnego skrzydła drzwiowego, a najlepiej mieć jeszcze kilka dodatkowych centymetrów więcej. Montowana jest do ściany na wysokości ok. 10-15 cm nad nadprożem otworu drzwiowego. Może być przykręcona do muru bezpośrednio, lecz bardziej praktyczne są modele mocowane przy pomocy uchwytów z regulacją położenia szyny, dzięki czemu można precyzyjnie wypoziomować prowadnicę. Należy zadbać, by prowadnica była mocno przytwierdzona do ściany, gdyż jest to element poddawany ciągłym naprężeniom – drgania i uderzenia towarzyszące zamykaniu drzwi mogą powodować jej poluzowanie.
Na szynie instalowane są wózki prowadzące, do których przykręcane jest skrzydło drzwiowe. Na podłodze, poza obrysem otworu drzwiowego, trzeba zainstalować ograniczniki wychylenia – bez nich drzwi będą odchylać się od pionu. Na koniec montowane są ograniczniki otwarcia.
Potem wystarczy już tylko wyregulować położenie skrzydeł i można przystąpić do wykonania ścianki osłonowej, jeśli drzwi mają być nią przesłonięte. Ścianka to typowa konstrukcja szkieletowa – z profili stalowych i płyt g-k, w systemie suchej zabudowy.
Przeczytaj też: Jak zbudować ściankę z płyt gipsowo-kartonowych
Ścianka osłonowa do drzwi przesuwnych
Rozwiązaniem często stosowanym przez dekoratorów wnętrz jest budowa ścianki z płyt gipsowo-kartonowych na całej długości ściany. Wprawdzie ogranicza to nieco powierzchnię użytkową pomieszczenia, jednak wygląda znacznie estetyczniej od "wąskiej szafki" przy otworze drzwiowym, w której chowają się drzwi.
Budowa ścianki osłonowej z płyt gipsowo-kartonowych
Podczas budowania ścianki maskującej trzeba zwrócić uwagę na jej prawidłowe wykonanie.
Profile słupków powinny być osadzone w profilu podłogowym i sufitowym w odstępach co 60 cm, zaś na krawędzi otworu drzwiowego trzeba zamontować sztywniejsze profile ościeżnicowe.
Szerokość przerwy między murem a ścianką osłonową musi odpowiadać szerokości szyny, powiększonej o luz potrzebny do zamocowania szczotek uszczelniających. Najczęściej spotykana szerokość wnęki dla drzwi przesuwnych wynosi 5 cm. Wykonując prace samodzielnie najlepiej kupić gotowy system zabudowy drzwiowej – są oferowane wraz z kasetą, w której chowa się skrzydło drzwiowe, a wszystkie elementy potrzebne do zbudowania rusztu i ścianki osłonowej otrzymamy w komplecie, co znacznie oszczędza czas i zwalnia z konieczności dokonywania żmudnych pomiarów oraz dopasowywania elementów.
Z czego składa się kompletny system drzwi przesuwnych
Oferta rynkowa systemów drzwi przesuwnych jest bogata i zróżnicowana. Wybierając warto zwracać uwagę nie tylko na efekt dekoracyjny, lecz również właściwości użytkowe i kompletność systemu, co pozwoli na szybki i niekłopotliwy montaż. Dobry zestaw drzwi przesuwnych powinien zawierać:
- szyny – najczęściej wykonane ze stopów aluminium, jednotorowe lub dwutorowe, mocowane bezpośrednio do ściany albo przy pomocy uchwytów kątowych. Maksymalna, dopuszczalna waga skrzydła będzie zależeć od sztywności i przekroju profilu użytego do wykonania szyny.
- skrzydła drzwiowe – monolityczne, np. z laminowanej płyty wiórowej, albo o konstrukcji ramowej z wypełnieniem z kasetonów drewnianych, płyty lakierowanej czy luster. Producenci często oferują również wykończenia imitujące typowe okładziny dekoracyjne, co sprawia, że drzwi po zamknięciu nie różnią się wyglądem od ściany. Warto zwrócić uwagę, czy na krawędziach skrzydeł zostały zamontowane elastyczne nakładki ograniczające hałas przy zamykaniu drzwi oraz zapobiegające przytrzaśnięciu palców.
- wózki – dzięki nim skrzydło drzwiowe może przesuwać się po szynie. Każde skrzydło powinno być mocowane do minimum dwóch wózków za pomocą regulowanych uchwytów. Wózki mogą mieć konstrukcję kulkową lub rolkową (łożyskową) – te pierwsze są najczęściej stosowane do mocowania cięższych drzwi.
- ograniczniki wychylenia mocowane w podłodze, niekiedy nazywane prowadnikami – utrzymują skrzydło drzwiowe w pozycji pionowej. Mogą prowadzić drzwi po krawędziach bocznych lub w szczelinie wyciętej pod spodem skrzydła.
- ograniczniki otwarcia – zapewniają łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich zamykanie dzięki sprężynom wypychającym – aby otworzyć skrzydło, nie trzeba go ciągnąć, wystarczy delikatnie nacisnąć, a samo się wysunie.
- kasetę ścienną, w której chowają się drzwi w ścianie.
- dowolnie konfigurowalny, kompletny system suchej zabudowy – w wypadku drzwi maskowanych ścianką z płyt gipsowo-kartonowych.
Polecamy także: Przeszklenia podnoszone przesuwne - poznaj ich zalety i ograniczenia
krzysztof_oo
potwierdzam, drzwi przesuwane są teraz mega modne i świetnie wyglądają zarówno w małych jak i dużych wnętrzach, a dodatkowo są po prostu wygodne, http://www.salonyhoff.pl/kolekcje/drzwi ... /przesuwne tu są fajne propozycje, i nowoczesne i tradycyjne
krzysztof_oo
potwierdzam, drzwi przesuwane są teraz mega modne i świetnie wyglądają zarówno w małych jak i dużych wnętrzach, a dodatkowo są po prostu wygodne, http://www.salonyhoff.pl/kolekcje/drzwi ... /przesuwne tu są fajne propozycje, i nowoczesne i tradycyjne
theme
To może kilka informacji o przesuwnych aby nie mielić jałowej dyskusji przerzucając się linkami do producentów którzy płacą grube pieniądze aby się tu zareklamować.
System przesuwny składa się z:
-kasety
-obudowy kasety (góra)
-ościeżnicy tunelowej (ościeżnica opaskowa bez zawiasów)
-skrzydła (może być z zamkiem hakowym lub bez) bezprzylgowego
-opcjonalnie odbój
Do tego wyróżniamy 2 systemy: naścienny, gdzie widać mechanizm na zewnątrz i skrzydło chodzi PO ścianie. Drugi system to chowany w ścianę - można zrobić to na etapie budowy domu lub zrobić ściankę z GK na usztywnionym profilu. Tu skrzydło jak wiadomo chowa się w ścianę po rozsunięciu.
EldorRado56
my się zastanawiamy nad tym czy kupowac takie drzwi do salonu czy zostawić wolną przestrzeń lepiej. Salon nie będzie połączony z kuchnią i mamy w nim kominek wiec to tez taqk, żeby cieplo nie uciekało. Co uwazacie?
theme
Jeśli już chcesz montować przesuwne to rozważ sobie system chowany w ścianę, bo naścienny jak skrzydło jest zamknięte wygląda dość słabo. Zwróć uwagę, że w katalogach zawsze masz w opcji "otwarte".
KlamkiOutlet
Tutaj nalezy pamiętać również o tym,że od każdych drzwi warto dopasować odpowiednią klamkę,która stanowi ozdobę i będzie praktyczna przez lata. Akurat tym zajmujemy się na co dzień i możemy pomóc,doradzić podczas wyboru:)
www.mobilnysalon.com
Drzwi przesuwne pozwalają zaoszczędzić wiele metrów kwadratowych przestrzeni www.mobilnysalon.com
KlamkiOutlet
I jak kwestia drzwi,zdecydowaliście się już na jeden model czy w dalszym ciągu poszukujecie? Bo teraz na naszej stronie znajdziecie dodatkowo kilka fajnych rabatów na wybrane klamki i akcesoria drzwiowe,warto zerknąć:)
Hardy_
To może kilka informacji o przesuwnych aby nie mielić jałowej dyskusji przerzucając się linkami do producentów którzy płacą grube pieniądze aby się tu zareklamować.
System przesuwny składa się z:
-kasety
-obudowy kasety (góra)
-ościeżnicy tunelowej (ościeżnica opaskowa bez zawiasów)
-skrzydła (może być z zamkiem hakowym lub bez) bezprzylgowego
-opcjonalnie odbój
Do tego wyróżniamy 2 systemy: naścienny, gdzie widać mechanizm na zewnątrz i skrzydło chodzi PO ścianie. Drugi system to chowany w ścianę - można zrobić to na etapie budowy domu lub zrobić ściankę z GK na usztywnionym profilu. Tu skrzydło jak wiadomo chowa się w ścianę po rozsunięciu.
Ścianki można wykonać w dowolnym momencie. Dobre firmy oferują kompletne zestawy tj. włącznie z zabudową tunelową. Po stronie klienta jest tylko zaopatrzenie się w w płytę gk.
mazwoj
Ścianki z GK jak najbardziej tak można zrobić, ale ściany nośne (obowiązkowo) bądź działowe taniej i lepiej jest zrobić na etapie budowy. Jak ktoś zapomni o tym lub remontuje dom, to może zrobić tzw. przedściankę i za nią ukrywać skrzydło.
Tu masz różnice na schemacie w murze bazowym a w ściankach GK
http://erkado.pl/?ch_przesuwne=systemy-pojedyncze
Mimo wszystko warto konsultować się w tej kwestii z kimś kto się na tym zna, a nie powie, że będzie dobrze jak wywali się otwór z 90 na 200cm i nic na głowę nie spadnie. Murarz i montażysta solarki będą tu wskazani.
ostrow
drzwi zwykle są energooszczędne w warunkach idealnych - czyli również w przypadku idealnego montażu. Jedne drzwi mogą w domach jednorodzinnych mocno przesądzać o ulatnianiu się ciepła z domu, także apeluję do inwestorów - zwracajcie uwagę na dobry montaż drzwi.
gtv_1
Jeśli chcemy optymalnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu, drzwi przesuwne są doskonałym rozwiązaniem. Ich zastosowanie pozwala na wygospodarowanie dodatkowego miejsca, optyczne powiększenie pomieszczenia, stworzenie interesującego detalu. Jednak, poza estetycznym frontem, równie ważne jest zastosowanie doskonałych systemów jezdnych, zapewniający ich ciche i bezawaryjne użytkowanie.
Wybierając funkcjonalne systemy jezdne warto zwrócić uwagę na deklarowaną wartość obciążenia, jakie wytrzymają – czyli maksymalny ciężar skrzydła drzwi, które mają poruszać. Mechanizmy z portfolio firmy GTV testowane są przy faktycznym obciążeniu do 50 kg. Kolejny ważny parametr to ilość cykli otwarć/zamknięć (czy, w tym wypadku, przesunięć) – dzięki zastosowaniu unikatowego materiału, z jakiego wykonane są kółka w naszych systemach – wytrzymują one minimum 50 tysięcy cykli. Równie istotna jest cicha praca systemu, którą zapewniają łożyskowane kółka, starannie dobrane aluminium i innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.
tolkin
drzwi zwykle są energooszczędne w warunkach idealnych - czyli również w przypadku idealnego montażu. Jedne drzwi mogą w domach jednorodzinnych mocno przesądzać o ulatnianiu się ciepła z domu, także apeluję do inwestorów - zwracajcie uwagę na dobry montaż drzwi.
Zgadzam się w 100% - ale piszesz w wątku nie na temat i odkopujesz starego kotleta z ubiegłego roku.
Montaż jest bardzo ważny - poza cechami termoizolacyjnymi, antywłamaniowymi - wiele niedociągnięć powoduje nieprawidłowe działanie drzwi. Mogą się blokować zamki, zasuwnice, , wypaczanie - tego typu usterki należy od razu zgłaszać do punktu sprzedaży lub montażystów. Przyspiesza to reklamację, a to jest po prostu ich obowiązek - żeby naprawić to co spartolone - w końcu za to wzięli kasę.
theme
drzwi zwykle są energooszczędne w warunkach idealnych - czyli również w przypadku idealnego montażu.
Aby ktoś nie pomyślał tylko, że "idealny montaż" skutkuje tym, że drzwi niższej klasy nabierają uprawnień do mianowania się drzwiami enerooszczędnymi czy pasywnymi. Przynajmniej ja to tak zrozumiałem i wolałem napisać od razu aby później ktoś sam się w błąd nie wprowadził.
Różnice przy drzwiach energooszczędnych czy pasywnych do drzwi "zwykłych" są znaczące.
Od ich konstrukcji, przez użyte materiały, grubości tych materiałów po same parametry użytkowe na końcu. Dobrym przykładem jest porównanie 2 modeli od jednego producenta. Ja akurat Wikęd dobrze znam, bo sprzedaję go od kilku lat więc się nim tu wysłużę.
Seria bardzo popularnych drzwi Premium i seria drzwi pasywnych Prestige
-Prestige są grubsze o 32mm
-mają grubszą ościeżnicę Termo z aluminium i kompozytu (18 mm grubsza)
-mają dodatkową dolną przylgę na dole skrzydła (prestige)
-mają o 1 uszczelkę więcej (prestige)
-posiadają zasównicę na całej wysokości skrzydła (prestige), a Premium mają trzy zamki po 4 bolce każdy
Różnic jest sporo, ceną też się różnią i nikt mnie nie przekona, że idealnym montażem można aż tak podrasować drzwi, że przeskoczą o 2 klasy wyżej w izolacji termicznej. Nie należy też tego czytać, że seria Premium jest słaba. Są to drzwi, które chwalone są przez wieeeeelu sprzedawców i montażystów (przez Klientów też, ale oni nie mają takiego porównania do innych modeli czy producentów). Tak czy inaczej drzwi Prestige to śmietanka drzwiowa, która bardzo odważnie weszła do czołówki najlepszych drzwi robionych w Polsce.
mazwoj
A w wątku z drzwiami przesuwnymi informacja o termoizolacji jest totalnie nietrafiona. Drzwi te nie mają w ogóle za zadanie utrzymywać jakiegokolwiek ciepła. Ich izolacja termiczna jest marginalna, tak jak większości drzwi typowo wewnętrznych.
Wykluczyć tu należy drzwi wewnątrzklatkowe (czyli wejściowe do mieszkania w bloku czy też do przejścia np z garażu do domu).
krzysiek1986
Biorąc pod uwagę fakt, że w tego typu drzwiach jest najwięcej szyby, termoizolacyjność zależy od tego, czy ktoś wybierze pakiet dwu- czy trzyszybowy z Ug=0,5 W/m2K. Duże znaczenie ma też termoizolacja samego progu czy ościeżnicy. Takie drzwi mogą być ciepłe, ale na pewno należy unikać produkcji garażowych. Warte uwagi są rozwiązania na bazie systemów Schuco, np. patrz Awilux, Alu-Plus czy Mielczarek.
mazwoj
Spadłeś z konia? Co Ty piszesz chłopie? Jasne, że termoizolacja będzie zmniejszała się wraz ze wzrostem powierzchni szyby, ale my tu piszemy o drzwiach przesuwnych WEWNĘTRZNYCH. Tam Termoizolacja jest chyba ostatnim punktem na jaki patrzy Klient? Te drzwi z założenia nie służą do izolowania przed zimnem.
Powiedz mi co tu ma izolować i gdzie masz próg o którym piszesz? Moim zdaniem jest zbrodnią montowanie takich rzeczy w przesuwnych. Zeszpeciłoby tylko drzwi.
http://erkado.pl/?ch_przesuwne=systemy-pojedyncze
Czy może tą prowadnicę masz za próg?
http://erkado.pl/?ch_przesuwne=nascienn ... wa-oscieza
A co do przeszkleń, to wzrost współczynnika przenikania ciepła o 0,5W/m2K raczej jest zbyt duży. Przyjmuje się mniej więcej 0,25 dla przeciętnej wielkości szklenia w porównaniu z drzwiami pełnymi. Tak czy owak różnica znikoma i niezauważalna. Może koledzy co siedzą bardziej w drzwiach zewnętrznych się wypowiedzą.
jarecki74
Kupiłem drzwi przesuwne jakoś o termoizolacji nie myślałem i myśleć nie będę. Jaki ma sens w domu przecież oddziela te same pomieszczenia? Drzwi przesuwne zewnętrzne chyba nie istnieją?
patent.x
Nie spotkałem badać izolacji termicznej w drzwiach wewnętrznych przesuwnych Kolega może mówił o drzwiach balkonowych? Pakiet 3 szybowy ma to ręce i nogi.
mazwoj
No cóż - nie ważne o czym ale ważne aby sobie wygłaszać "mondrości".
Taki drzwi nawet nie zapewniają szczelności przy wentylacji mechanicznej i jeśli ktoś chciałby utrzymać żądane ciśnienie w pomieszczeniach to nie z takimi drzwiami. Nie znam się na tym aż tak mocno aby się wypowiadać o wentylacji, ale wiem, że jak ktoś przegnie to może drzwi zewnetrzne nawet zbyt mocno zassać i wtedy zamki mogą nie trafiać w gniazda.
martinrekk
Po poprzedniej zimie nabrałem przekonania do okien OknoPlus. Zdały egzamin bojowy bardzo skutecznie chroniły przy większych spadkach temperatury i jeszcze spotęgowanych przez wiatr. Dużo się udało zaoszczędzić na opale – choć też trzeba wliczyć w oszczędności fakt, że zima ogólnie była słabsza. Tak czy siak okna polecam.
INTER DOOR
Drzwi przesuwne to dobry wybór, jeśli chcemy oszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Nadają się m.in. do łazienek (w wersji szklanej) lub do pomieszczeń, który chcemy od siebie oddzielić, a które zazwyczaj nie są dzielone, jak np. wcześniej wspomniane przejście między salonem a kuchnią. Drzwi przesuwne moga być montowane z systemie naściennym lub kasetowym (gdzie drzwi "znikają" w ścianie). Wyrazisty system naścienny (np. REA do skrzydeł drewnianych) pasuje do wnętrz o industrialnym lub rustykalnym charakterze. Do bardziej eleganckich, minimalistycznych wnętrz polecamy system MAGIC, dzięki któremu drzwi wyglądają jakby poruszały się w powietrzu. Więcej o nowościach w systemach drzwi przesuwnych piszemy na blogu: https://www.interdoor.pl/drzwi-przesuwne-nowosci/
mazwoj
Systemy teleskopowe rzeczywiście robią wrażenie o ile są dobrych producentów. Nie będę ukrywał, że mam w tym miejscu na myśli Leona i Eclisse, bo moim zdaniem i co pokazuje doświadczenie te dwa systemy są praktycznie bezawaryjne. Co ciekawe nie każdy producent jak Porta (mają Eclisse) czy Erkado (mają Leona) decyduje się na wszystkie systemy od danego producenta. Mimo wszystko ich bezprzylgowe skrzydła można wieszać na systemach, które są niedostępne u nich katalogowo. Ważne aby sprawdzić max obciążenie, wymiary itp rzeczy przed próbą samodzielnego kompletowania składników zestawu (skrzydło, kaseta, maskownica + ewentualna ościeżnica tunelowa).
katkra
Można prosić o wskazówkę dotyczącą:
" ...ograniczniki wychylenia mocowane w podłodze, niekiedy nazywane prowadnikami – utrzymują skrzydło drzwiowe w pozycji pionowej. Mogą prowadzić drzwi po krawędziach bocznych ."
Po krawędziach bocznych drzwi jak taki system wygląda? Kto to robi?
mazwoj
Abym Cię nie oszukał, ale wydaje mi się że mowa jest tu o systemach jakie ma Invado w ofercie. Ale ręki nie dam sobie uciąć.
Tylko ja szczerze zastanawiam się czy nie lepsze będą systemy tylko z górną szyną jak ma Erkado albo wspomniane Invado w ofercie. Systemy te są o tyle wygodniejsze, że nie ingerują w podłogę (nie trzeba nic tam montować czy wycinać w panelach). Obecnie masz głównie kasety przesuwne (górne systemy mocowania) od Eclisse (np. Porta ma te kasety) albo od Leona (Erkado ma ich systemy).
basia1994
polecam przy montażu poszukać dobrej i profesjonalnej ekipy. niedawno kupiliśmy mieszkanie i mój mąż pokusił się o samodzielne montowanie takich drzwi. nie wyszło zbyt dobrze, ale przynajmniej mamy nauczkę , że dobry montaz jest tak samo ważny, jak dobre drzwi
mazwoj
Drzwi przesuwne są trochę trudniejsze do zamontowania od klasycznych rozwiernych drzwi. Ja bym stopnie trudności ułożył następująco (dla drzwi jednoskrzydłowych):
Od najłatwiejszego:
-drzwi klasycznie rozwierane z ościeżnicą prostą
-drzwi klasycznie rozwierane z ościeżnicą regulowaną
-drzwi klasycznie rozwierane z ukrytą ościeżnicą
-system przesuwny naścienny loft (ostatnio bardzo mocno popularny)
-system przesuwny naścienny z kasetą i maskownicą
-system przesuwny chowany w ścianę
-system z niewidoczną kasetą (np. Magic z Erkado)
Rzecz jasna zakładam że ściany są dobrze pomierzone, glify dobrze wyprowadzone, towar przyjechał na czas i kompletny itd . Inaczej wszystko się mocno komplikuje
Majkel123
Drzwi przesuwne bardzo pasują do nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo ściany mobilne w łatwy sposób pozwalają podzielić dane pomieszczenie w taki sposób, jaki chcemy.
mazwoj
Do nowoczesnych lub bardzo nowoczesnych wnętrz pasują drzwi przesuwne na niewidocznych systemach. Np. wspomniane wyżej Interdoorsy lub Erkado mają coś takiego. Można to dostać zarówno w systemach Leona jak i Eclisse'a.
edek-ledek
Rozwiązanie z drzwiami przesuwnymi jest dobre, jeśli mamy gdzie te drzwi rozsunąć. Jednak potrzebujemy miejsce by one albo schowały się w szczelinie, albo przesunęły się na ścianę. Takie drzwi sprawdzają się również w większych pomieszczeniach. W mniejszych raczej jednym z lepszych rozwiązań są drzwi harmonijkowe, na rynku mamy ich spory wybór i obecnie są one dobrej jakości i z ciekawym wykończeniem.
mazwoj
W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się drzwi chowane w ścianę. Zabiera się 10-15cm podłogi ale dzięki temu drzwi chowają się w przedściankę i można do tego dosunąć jakiś mebel. Po otworzeniu drzwi nie "zagracają" optycznie wnętrza małego pomieszczenia.
Są różne systemy. Generalnie system chowany w ścianę jest bardzo podobny wszędzie. System naścienny może być różny. Może być klasyczny system jak np. w w/w firmie. Może być loftowy system jak w LeroyMerlin, może być system z ukrytą prowadnicą jak w Invado lub Erkado. Jest już w czym wybierać, bo są to rzeczy co raz bardziej popularne.
prings
Ja drzwi przesuwne mam nie tylko jako przód szafy, ale też są drzwiami do pokoju, ponieważ mam takie ustawienie, a pokój mały - jakby drzwi otwierały się do środka to nie miałbym miejsca, a tak to w tym miejscu mogę coś postawić.
mazwoj
Nie do końca rozumiem. Czyli jak otwierasz szafę to zamykasz jednocześnie nimi wejście do pokoju?
Nie wygodniej było zamontować drzwi chowane w ścianę i do tej ściany (w zasadzie przedścianki z GK) dosunąć szafę? Mam na myśli dowolne drzwi w systemie przesuwnych chowanym w ścianę. Np coś takiego:
https://erkado.pl/wp-content/uploads/2018/03/SPC.jpg
Źródło: https://erkado.pl/systemy-przesuwne/
Albo coś takiego
https://www.invado.pl/sites/default/files/imagecache/image_preview/doors/Domino%20-%20chowane.jpg
Źródło: https://www.invado.pl/produkty/systemy-przesuwne/system-przesuwny-chowany-w-sciane
Zasada ta sama. Zajmuje to kilka centymetrów powierzchni pokoju.
piolt
Mnie się osobiście najbardziej podobają drzwi przesuwne szklane, szczególnie takie produkcji ESGlas, sprawdzą się i w domu i w biurach czy gabinetach. Takie drzwi dodają przestrzeni, rzeczywiście potrzeba wolnej ściany obok aby je rozsunąć ale to wszystko. Drzwi szklane od ESGlas montowane są ze specjalnym mechanizmem GEZE Levolan Soft Stop, on zabezpiecza przed gwałtownym zamknięciem, ostatnie 20 cm drzwi domykają się powoli dzięki czemu nie są tak podatne na uszkodzenia. Sprawdzą się jeśli w domu są małe dzieci, paluszki nie będą przycięte, nie będzie zabawy w szybkie zamykanie drzwi. Ogólnie naprawdę polecam, nie raz widziałem na żywo takie drzwi i się o wiele lepiej sprawdzają jak tradycyjne.
mazwoj
Już kiedyś widziałem ofertę tej firmy. Podobają i mi się takie drzwi, ale niestety nie ma tam nic o systemach przesuwnych. A to jest połowa jak nie 99% sukcesu w drzwiach przesuwnych. Obecnie wyróżnia się tak na prawdę 2 najpopularniejsze systemy u nas w Polsce. Jest to Leon i znajdzie się go np. w drzwiach Erkado, oraz jest Eclisse, który montowany jest np. w Porcie. Oba systemy świetnie się sprawdzają i są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne. Plus dla nich za duże możliwości regulacji.
ArkadiuszKrol
Ja niedawno szukałem dobrej jakości uszczelek do drzwi przesuwnych. Zamówiłem je od firmy emaplast.com.pl. Posiadają szeroki wybór produktów w różnych wymiarach. W razie problemów z wyborem na pewno udzielą Ci porad.
magnolia.aufderhar
Drzwi przesuwne na pewno zajmują mniej miejsca. Jest to dobre rozwiązanie.