Jakie okna do domu?

Jakie okna do domu?

Sposób w jaki zostały rozmieszczone okna w budynku, ich kształt, wielkość i barwa mają wpływ na wygląd całego domu.

Rozmieszczenie okien
Nieprzemyślana decyzja zaszkodzi nawet najładniejszemu budynkowi. Dlatego wszystkie nasze pomysły powinniśmy konsultować z architektem oraz producentem okien już na etapie przygotowywania projektu.
Nie ma może uniwersalnych zasad, którymi powinniśmy się kierować w trakcie podejmowania decyzji, ważne są przede wszystkim wyczucie i umiar. W jednym wypadku najlepszym rozwiązaniem może być symetria, w innym pozorny architektoniczny nieład i swoboda. Wszystko zależy m.in. od kształtu samej bryły oraz stylu i charakteru w jakim wzniesiono budynek. W uzasadnionych wypadkach będziemy musieli również liczyć się z decyzją i zdaniem konserwatora zabytków.

Prostokąty czy koła?
O końcowym efekcie przesądza także wielkość otworów okiennych oraz ich kształt. Zbyt małe albo zbyt wąskie okna mogą nie tylko oszpecić budynek, ale także sprawić, że we wnętrzu będzie za ciemno. Rozmiar okien warto dobierać także pod kątem wielkości pomieszczeń, ale także stron świata.
Ciekawym pomysłem na może być zamontowanie w niektórych pomieszczeniach okien w kształcie koła, łuku albo trapezu. Należy wziąć przy tym pod uwagę charakter budynku – okrągłe okna w każdym pomieszczeniu typowego polskiego dworku to nie jest dobry pomysł, ale możemy zdecydować się na takie rozwiązanie np. na ganku.

nietypowe okna okrągłe okno

O stylistyce i atrakcyjności samych okien decyduje z kolei profil, z którego zostały wykonane. Oryginalnie wyglądają produkty o łagodnych i opływowych kształtach, np. okna TYTANOWEtermo. Powstają one na bazie profilu zaokrąglonego zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Warto jednak wiedzieć, że każda, nawet najdrobniejsza zmiana w wyglądzie okna wymaga zastosowania technologii pozwalającej zachować wszystkie jego najważniejsze parametry użytkowe. Dlatego decydując się na okno „wypukłe” warto zapytać sprzedawcę, czy np. będziemy mogli w nim zamontować każdą nawet najgrubszą szybę albo szprosy. Takie możliwości gwarantują bowiem tylko nieliczne produkty.
Coraz większą popularność wśród budujących zyskują duże przeszklenia – nawet całych ścian. Tafle szkła to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli będą skierowane na ogród.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035Co z kolorem?
Okna mają chronić nasz dom przed czynnikami atmosferycznymi i zapewniać ciepło, ale także być jego dekoracją.
Wybór barwy i struktury stolarki to dzisiaj tylko rzecz gustu – producenci mogą spełnić niemal każde nasze życzenie.
Oferują szeroki wachlarz okiennych odcieni. Okna PVC dostępne są więc zarówno w kolorach jednolitych, jak również w fakturach imitujący drewno.
Okleiny mogą przypominać nie tylko polską sosnę, ale także egzotyczne gatunki drzew, np. meranti. Jakość oklein drewnopodobnych, jest na tyle wysoka, że z odległości kilku metrów często trudno rozpoznać, jakie okna są zamontowane w budynku.

okna w domu różne okna w domu

Nie zmienia to jednak faktu, że wybór barwy powinien być dobrze przemyślany. Okno w jaskrawym kolorze może komponować się z architekturą niejednego domu, ale musimy pamiętać, że możemy mieć kłopot później, np. w przypadku, gdy będziemy zmieniać kolor elewacji. Najczęściej wybierane są nadal okna białe – najbardziej uniwersalne i neutralne. Dobrym pomysłem są też barwy ponadczasowe, np. odcienie szarości albo okleiny drewnopodobne, które sprawią, że nasz dom będzie prezentował się bardziej stylowo.
Najczęściej wybieranymi kolorami drewnopodobnymi są złoty dąb i orzech. W ostatnich latach popularność zyskują odcienie szarości. Bardziej wymagający klienci mogą także zdecydować się na okleiny, przypominające fakturą np. szczotkowany metal czy chociażby skórkę pomarańczy.
Okna powinny współgrać nie tylko z elewacją, ale także pokryciem dachu, rynnami czy parapetami. Jeśli mamy wątpliwości co do koloru, postawmy na te sprawdzone i wciąż modne, np. brązy.
Ważna jest też technologia, w jakiej zostały wykonane okna. Zastosowanie ciemnych, kolorowych oklein może prowadzić w upalne, słoneczne dni do powstania ekstremalnych różnic temperatury na powierzchni i wewnątrz profilu, a to skutkuje m.in. trwałym odkształceniem okna. Dlatego też od strony zewnętrznej można zastosować specjalne, zaawansowane technologicznie folie ograniczające absorpcję energii słonecznej. Poza tym profile powinny być odpowiednio wentylowane od wewnątrz. Dzięki temu można obniżyć temperaturę nagrzewania okien o kilkanaście stopni, zwiększając tym samym ich stabilność i odporność na deformacje.

Ciekawym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem może być też zakup okien w podwójnej kolorystyce – innej od wewnątrz domu, a innej od zewnątrz. Dzięki temu nie tylko dopasujemy nasze okna na wyglądu elewacji budynku, ale także będą one idealnie współgrały z wystrojem i tonacją domowego wnętrza. Bez wątpienia, mamy więc w czym wybierać.

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także