Jakie okna kupić?

Jakie okna kupić?

W czasopismach budowlanych czy wnętrzarskich często pojawiają się rynkowe przeglądy stolarki okiennej. Są one o tyle ważne, że podpowiadają nam, które okna są warte zakupu.

Z tego powodu zestawienia powinny być przeprowadzone w sposób obiektywny, dokładny, a przede wszystkim rzetelny. Jak je czytać, by uzyskać jak najwięcej przydatnych informacji? Na te pytanie odpowie Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

dom z nową stolarką okienną„Czytając przeglądy rynkowe produktów zwracamy uwagę głównie na cenę. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że najważniejsze w tym przypadku są parametry
i współczynniki, które w przyszłości być może pozwolą nam zniwelować koszty np. za ogrzewanie”- radzi Izabela Tryba i przestrzega - „By nie dać się wprowadzić w błąd, musimy sprawdzić stosunek kosztu do wymiarów. Sugerując się jedynie najniższym kosztem możemy wpaść w pułapkę, bowiem okna z przeglądów często różnią się od siebie rozmiarem. Może się np. okazać, że porównywane są ze sobą okno 90 x 120 jednokowaterowe
i takie o wymiarach 140 x 1430 dwukwatreowe. Nie możemy z góry zakładać, że zestawienie dotyczy np. tradycyjnych, takich samych okien. Producenci, chcąc poprawić atrakcyjność stolarki otworowej, często prezentują okna, które mają różne wymiary lub też różne funkcje, co jest błędem. Jeśli chodzi o analizę energooszczędności okien, musimy pamiętać, że należy porównywać parametry tylko i wyłącznie okien referencyjnych o wymiarach 1230 x 1480 mm. Warto upewnić się, czy prezentowane okna mają stosowne badania poświadczające deklarowany współczynnik termoizolacyjności U okna, potwierdzone certyfikatami np. na stronie internetowej producenta.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035„W przeglądach okien bardzo często zdarza się, iż pomijana jest informacja o kolorze okna. Nieraz pokazywane jest zdjęcie okna drewnopodobnego, a wycena dotyczy okna białego. Jest to duże nieporozumienie, ponieważ kolor wiąże się z istotną różnicą w cenie. W zależności od koloru ramy koszt dopłaty może wzrosnąć od 15 do nawet 30%”- informuje ekspert firmy OknoPlus. Oprócz tego producenci często podają współczynnik przenikalności samej szyby zamiast całego okna (Uw), bądź podają Uw dla okna z zasuniętą roletą, co również wprowadza w błąd, gdyż współczynnik - choć wygląda korzystniej - jest przekłamany. Dodatkowo parametr Uw powinien być przytoczony do jednego miejsca po przecinku. I tak jak w matematyce - jeśli druga wartość po przecinku jest mniejsza od 5 to zaokrągla się „w dół”, a jeżeli większa lub równa 5 - „w górę” (np.  Uw = 0,89 W/m²·K powinno zaokrąglić się do Uw=0,9 W/m²·K, a nie do bardziej korzystnej wartości Uw=0,8 W/m²·K).

Podejmując decyzję o zakupie nowej stolarki okiennej, często szukamy informacji w zestawieniach przygotowanych przez profesjonalne pisma. Należy jednak pamiętać, że aby wyciągnąć z nich jak najwięcej przydatnych informacji, które pomogą nam w podjęciu decyzji, należy umieć czytać również „między wierszami”. Dzięki takiej zdolności będziemy wiedzieć, które okna zasługują na to, by przyjrzeć się im bliżej.
Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: OknoPlus

Polecamy Ci również

Zobacz także