Jakie okna plastikowe wybrać

Jakie okna plastikowe wybrać

Tylko odpowiednio dobrane okna spełnią nasze oczekiwania i zabezpieczą nasz dom przed ucieczką ciepła oraz hałasem dobiegającym z ulicy. W Polsce najczęściej wybór pada na okna plastikowe. Radzimy, jakie funkcje powinny one spełniać oraz które parametry okien PVC są najistotniejsze.

Okna plastikowe powinniśmy wybierać świadomie. Decydując się na okna PVC najistotniejsze są takie ich elementy, jak: profile okienne, uszczelki i szyby. Radzimy, czym kierować się przy wyborze okien plastikowych, żeby stolarka okienna spełniła nasze oczekiwania po zamontowaniu jej w domu.

Profile okienne to podstawa okna PVC

Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów profili okiennych. Wyróżniają się: kształtem, grubością ścianek, rodzajem uszczelnienia oraz szerokością konstrukcji. Za profile wąskie przyjęło się uznawać te o szerokości zabudowy od 58 mm do 63 mm, natomiast szerokie występują w rozmiarach od 70 mm do 76 mm. Szerokość profili okiennych ma wpływ na istotne parametry okna, takie jak: sztywność oraz izolacyjność cieplną oraz akustyczną.

Im szersze są profile okienne, tym okno odznacza się większą sztywnością (szeroki profil daje możliwość zastosowania większego zbrojenia stalowego), są cieplejsze (mają niższy współczynnik przenikania ciepła U) i lepiej wygłuszają pomieszczenie (izolują przed dostawaniem się hałasu z zewnątrz). Poza tym, szerokie profile pozwalają na instalację szerszych, a co za tym idzie, nowocześniejszych i bardziej specjalistycznych szyb.

Uszczelki w oknach plastikowych

Uszczelki są elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru okien PVC. Podstawową funkcją uszczelek jest zabezpieczenie wnętrza domu czy mieszkania przed dostaniem się wody. Są one najczęściej wykonywane ze specjalnie przetworzonego kauczuku (tzw. EPDM) lub też z odpowiedniej mieszanki kauczuku i PVC (tzw. TPE). Wielkość, grubość oraz konstrukcja uszczelek przyczynia się w znaczący sposób do poprawy parametrów użytkowych całego okna. Odpowiednio dobrane uszczelki podnoszą wodoszczelność, izolacyjność termiczną i akustyczną stolarki.

Przeczytaj: Co zrobić, by okna były szczelne

W konstrukcji okna stosuje się dwa rodzaje uszczelek:

  • uszczelki oporowe – montowane pomiędzy ramą i skrzydłem,
  • uszczelki przyszybowe – jak sama nazwa wskazuje, uszczelniają połączenie szyby zespolonej z profilem PVC.

Parametry okna są lepsze przy zastosowaniu trzeciej, dodatkowej uszczelki. Systemy profili z uszczelnieniem środkowym oraz uszczelkami oporowymi o budowie komorowej (zwykle 2-komorowej) w efekcie lepiej tłumią hałas i poprawiają izolacyjność termiczną okna. Do wyboru są najczęściej dwa kolory uszczelek: czarny lub szary (nieliczni producenci mają w swojej ofercie także inne kolory).

Funkcjonalne szyby okienne

Szyby montowane w oknach mogą charakteryzować się różnorodnymi parametrami. Dlatego wybierając okna, warto szczegółowo przeanalizować wszystkie możliwości. Produkowane są szyby spełniające różne funkcje.

Szyby dźwiękochłonne charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności akustycznej. Tę właściwość uzyskuje się dzięki grubości oraz masie szyby, która pozwala skuteczniej tłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. By uzyskać pożądany efekt, w zestawach okiennych stosuje się tzw. szyby zespolone, czyli połączenie dwóch lub trzech szyb. W tym przypadku montowane są tafle szkła o różnej grubości, co daje pewność wyciszania dźwięków o różnych częstotliwościach, natomiast przestrzeń pomiędzy szybami wypełniana jest ciężkim gazem.

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035

Aby wyeliminować niebezpieczeństwo zranienia na skutek rozbicia szkła, warto zastosować tzw. szyby bezpieczne. Odpowiednie wymogi w tym zakresie spełniają szyby ochronne dostępne w klasie 01 i 02 – gwarantują one ochronę przed rozbiciem i zranieniem lub P1 i P2, które dodatkowo opóźniają czas dostania się do pomieszczenia przypadkowym złodziejom, czyli takim, którzy nie są wyposażeni w odpowiedni zestaw narzędzi. Do ich produkcji wykorzystywane jest szkło, które pod wpływem silnego uderzenia rozpada się na bardzo drobne kawałki o tępych krawędziach lub pęka, lecz nie rozsypuje się.

W miejscach, gdzie występuje podwyższone ryzyko włamania, dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie szyb potocznie zwanych antywłamaniowymi. W nomenklaturze fachowej mówi się w tym przypadku o szybach o zwiększonej odporności na włamanie. Na ogół są one produkowane ze szkła laminowanego lub żywicowego. Ich konstrukcja zabezpiecza przed ewentualnym włamaniem i utrudnia dostanie się do wnętrza domu niepowołanym osobom. Oznaczenia tego rodzaju szyb to litera P z sygnaturą cyfrową od 3 do 8. Co ważne, ich wykorzystanie pozwala uniknąć montażu innych mechanicznych zabezpieczeń „antywłamaniowych”, takich jak okiennice, kraty, czy rolety zewnętrzne.

W przypadku kiedy okna wystawione są na duże nasłonecznienie, kluczowym czynnikiem jest możliwość zredukowania niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń. Taką funkcję pełnią tzw. szyby przeciwsłoneczne. Mogą one być wytwarzane ze szkła absorpcyjnego, które częściowo pochłania promienie słoneczne i jest zabarwione w swojej masie na jeden z czterech kolorów - niebieski, szary, zielony lub brązowy. Dostępne są także szyby refleksyjne lub selektywne, które występują również w wersji bezbarwnej i są pokryte warstwą tlenków metalu odbijającą promienie słoneczne.

Szyby montowane w oknach mają duży wpływ na ostateczną termoizolacyjność całego okna. Szyby zespolone niskoemisyjne pozwalają na uzyskanie znakomitej izolacyjności termicznej, co w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła w budynku i pozwala na oszczędności w wydatkach na ogrzanie pomieszczeń.

Wybierając części składowe okien warto pamiętać o funkcjach, jakie mają one pełnić, należy zwrócić uwagę na jakość produktów oraz renomę ich producenta. Podczas rozmów z doradcami zadawać jak najwięcej pytań, by poszerzyć swoją wiedzę na temat możliwości technologicznych uszczelek, szyb oraz profili. Mają one istotny wpływ na nie tylko na wygląd, ale i jakość życia w każdym domu.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Polskie Okna

Polecamy Ci również

Zobacz także