Jakie okna wybrać? Drewniane czy PVC. Fakty i mity o oknach.

Okna drewniane do domu
Wybierając okna, należy wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć.

Spór, trwający między zwolennikami okien plastikowych i drewnianych, spowodował wiele narastających niejasności wokół materiału, z jakiego powinny być wykonane solidne okna. Wybór między eleganckim i ekologicznym drewnem a trwałym i niekłopotliwym plastikiem spędza sen z powiek wielu projektantom.

Okna drewniane – blaski i cienie 

Wybór drewnianych okien jest najczęściej podyktowany naszym poczuciem estetyki oraz możliwościami finansowymi. Współczesne ramy, dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym, nie mają nic wspólnego z produkowanymi jeszcze kilka lat temu. Dziś to surowiec trwały, w niczym nie ustępujący powszechnie stosowanym oknom PVC. Drewno jest także idealnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie oryginalność i marzą o oknach nietypowych. Dzięki zaawansowanej technice, za stosunkową niską cenę można wykonać projekt elipsy, koła czy innego kształtu, jaki tylko przyjdzie nam do głowy.
Ponadto produkcja okien drewnianych nie zanieczyszcza środowiska. Sam surowiec przywodzi na myśl bliskość z naturą i jest praktyczny – daje ciepło i chroni przed hałasem. Drewniane okna z całą pewnością wymagają od swoich właścicieli więcej troski. W zależności od powłoki i stopnia eksploatacji niezbędne jest ich odnawianie i konserwowanie za pomocą papieru ściernego i świeżej warstwy lakieru. Okna wykonane z drewna są też bardziej wrażliwe na uszkodzenia powierzchniowe.

Dowiedz się: Na jakie współczynniki zwrócić uwagę przy wyborze okien

Okna z PVC: fakty i mity

Przed rozpoczęciem remontu najczęściej wybieramy plastikowe okna. Czynnikiem decydującym jest przede wszystkim cena, wciąż o wiele niższa od drewnianych odpowiedników, a także niekłopotliwa opieka nad „plastikami”. Dziś istnieje możliwość zamówienia okien PVC o fakturze i kolorze idealnie imitującym drewno.
Ogromną zaletą PVC jest łatwość utrzymania czystości i prosta konserwacja, która sprowadza się właściwie do utrzymania czystości oraz dbania o dobry stan uszczelek. Co więcej, wielokomorowe okna wykonane z plastiku wykazują wysoki współczynnik zatrzymywania ciepła w mieszkaniu. Wadą zestawów z tworzyw sztucznych jest wrażliwość na zmiany temperatur – PVC kurczy się gdy jest zimno i rozszerza pod wpływem ciepła.

Przeczytaj: Jak zaplanować okna w domu?

Czy okna drewniane wszędzie pasują?

Wybierając okna, należy wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć.
Ramy drewniane będą lepiej się prezentować w domach jednorodzinnych, budynkach stylizowanych na szlacheckie dworki i w architekturze rustykalnej. Klasyczne budownictwo znacznie lepiej komponuje się z wtapiającymi się w tło oknami plastikowymi – mówi Dariusz Olszewski, specjalista ds. sprzedaży z firmy, która specjalizuje się w produkcji komponentów do domów energooszczędnych i pasywnych.

To Cię zainteresuje: Nietypowe kształty okien

W rzeczywistości współczesne parametry użytkowe obydwu materiałów są bardzo podobne i zarówno z jednego jak i z drugiego można tworzyć okna o bardzo podobnych właściwościach. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, zasobności portfela i typu pomieszczenia, w jakim mają znaleźć się okna.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także