Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy!

1
Okna antywałamaniowe
Nowoczesna technologia produkcji okien i odporne materiały skutecznie chronią dom i mieszkanie przed włamywaczami.

Łatwo ocenić, kiedy musimy wykonać remont domu/mieszkania. Pożółkłe ściany czy zniszczone panele dają jasny sygnał do podjęcia działań. Inaczej jest z oknami – mogą wyglądać jeszcze bardzo dobrze, podczas gdy dawno straciły już swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Jak sprawdzić, czy nadają się do wymiany? Wykonaj proste testy jakości okien w domowych warunkach! Te same sposoby pomogą Ci również zweryfikować stan drzwi balkonowych – one również mogą wymagać wymiany.

Czas na (z)mycie!

Pierwszy test prawdopodobnie zrealizowałeś już przed Wielkanocą. Otóż sposobem na szybkie sprawdzenie jakości okna jest jego... umycie. Ze starej i zniszczonej powierzchni szyb i ram brud schodzi bardzo opornie. W przeciwieństwie do nowych okien, które umyjesz błyskawicznie. Zresztą pewnie o tym wiesz, jeśli często powtarzasz tę czynność. I trudno się dziwić – mycie okien może być nawet przyjemne (!), jeśli nie schodzi nam na nie pół soboty.

Nowe, dobre okno to nie tylko oszczędność czasu na porządkach. To także o wiele bardziej przejrzysta powierzchnia szyby, dzięki której do naszego wnętrza może przedostać się o wiele więcej promieni słonecznych niż dotychczas. To dodatkowe źródło energii cieplnej. Więcej w tym temacie pomoże nam zbadać...

...próba dymu (bez ognia)

Straty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych, drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/(m2K), podczas gdy dla nowych modeli wynosi ok. 0,8 W/(m2K). Okazuje się jednak, że to... rachunki za ogrzewanie mogą okazać się bardziej obrazowe w zdefiniowaniu naszego problemu aniżeli wyżej wymienione parametry. Sprawdźmy szczelność okien. Skierujmy w ich stronę trochę dymu (niekoniecznie z papierosa), który na pewno szybko prześlizgnie się przez egzemplarze wymagające wymiany. Wówczas zakup nowych okien to doskonała inwestycja - dzięki zwiększonej izolacyjności oraz przejrzystości umożliwiającej dostanie się do wnętrza większej ilości promieni słonecznych, spadną rachunki za ogrzewanie. By długo cieszyć się odpowiednio szczelnymi oknami, zastosujmy tzw. ciepły montaż. – To nic innego jak innowacyjny sposób instalacji. Tradycyjny montaż zakłada połączenie okna z murem wypełnionym tylko pianką – tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST – „Ciepły” obejmuje również dodatkową osłonę w postaci folii paroprzepuszczalnych oraz paroizolacyjnych.

(Nie)szczelność dźwiękowa

Okna powinny nie tylko chronić nas przed niską temperaturą, ale i zbyt wysokim natężeniem dźwięku, które na co dzień obniża nam komfort mieszkania. Jeśli nie ufasz swojej intuicji i chcesz mieć 100-procentową pewność, czy w Twoich wnętrzach aby na pewno nie jest za głośno, użyj decybelomierza. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Nowe, zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30–32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35–36 dB.

Zobacz: Kiedy okna nadają się do wymiany

Jak (nie)wytrzymałe jest okno?

Zastanawiasz się jak najefektywniej sprawdzić poziom wytrzymałości okna? Sposób na weryfikację jest bardzo prosty – wystarczy zastosować... próbę opony samochodowej. Fragment koła z impetem ląduje na oknie. Stary, słabej jakości model na starcie przegrywa nawet z niezbyt ciężką oponą. Jak widać na zaprezentowanym wcześniej jednym z odcinków cyklu OknoplastLab - nowe okno można też poddać cięższej próbie. Na modelu Pixel od Oknoplast wylądowało ciężkie koło samochodowe nie wyrządzając nawet mikro szkody. Oczywiście niekoniecznie namawiamy do podobnych eksperymentów w domowych warunkach, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić, czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki.

– Warto też sprawdzić, czy okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem – certyfikat RC1 informuje nas o pełnym pakiecie zabezpieczeń. Jeżeli natomiast produkt ma oznaczenie RC2, cechuje go najwyższy poziom ochrony antywłamaniowej – radzi G. Bułat z firmy Oknoplast.

(Nie)bezpieczne drzwi tarasowe?

By dowiedzieć się też, czy drzwi tarasowe nie wymagają wymiany, poddaj je powyższym testom. Może się też okazać, że problem z otwieraniem czy przesuwaniem wystarczy, by podjąć tę decyzję. Tym bardziej, jeśli mieszkamy na niskim piętrze w bloku lub w domu – złej jakości drzwiom na balkon/taras podołają nawet mało wytrawni złodzieje. Jeszcze gorzej jeśli mamy małe dzieci – przypadkowo zamykające się drzwi lub/i wysokie progi starych modeli nie są bezpieczne dla naszych pociech. Wybierając nowoczesne drzwi tarasowe, jak np. HST Premium, zapobiegniemy wszystkim wyżej wymienionym potencjalnym zagrożeniom. Zwróćmy uwagę na takie udogodnienia jak niski próg, bezpieczne hamowanie, mikrowentylacja i powierzchnia przeszklenia. Więcej w poniższym wideo:

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy Twoje okna lub drzwi tarasowe wymagają wymiany, skonsultuj się z fachowcami z branży budowlanej. Wątpliwości na pewno rozwiejesz w salonach Oknoplast, których lokalizację wyszukasz dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce.

Wyszukiwarka: Znajdź salon Oknoplast

Powodzenia!

Grupa OKNOPLAST z początkiem kwietnia ruszyła z nowym projektem OKNOPLAST LAB - serią spotów, które w prosty sposób opowiadają o wszystkich zawiłościach związanych z oknami. Sprawdź→ OKNOPLAST LAB

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Oknoplat

Polecamy Ci również

Zobacz także