Klamka - element drzwi

drzwi wewnętrzneKlamka to element, który  musi się znaleźć w każdym mieszkaniu. Warto zadbać, by była dopasowana do drzwi.
W dzisiejszych czasach służy nie tylko do otwierania i zamykania drzwi, ale również jako ozdoba.

Dawniej i dziś
Dawniej klamki w różnych kształtach i z różnych stopów metali były wykonywane na zamówienie i sprowadzane z odległych miejsc przez zamożnych ludzi. Dziś są stosunkowo tanimi akcesoriami do drzwi. Rodzaj niektórych miejsc i pomieszczeń oraz ich przeznaczenie automatycznie kojarzą nam się z określonym wyglądem klamek, np. zabytkowy zamek czy góralska chata.
Kiedyś dominowały klamki masywne, bogato zdobione, dziś najczęściej mają prostą formę, chociaż sporym zainteresowaniem cieszą się też klamki stylizowane na stare, które pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym.

Jak dobrać

Klamki, oprócz funkcji praktycznej, spełniają również funkcję dekoracyjną. Dobrze dopasować je do drzwi oraz wnętrza. Wybierając klamkę powinniśmy wziąć pod uwagę grubość drzwi, materiał z jakiego są wykonane oraz ich kolor. Warto trzymać się zasady, że im większe i grubsze drzwi tym masywniejsza klamka. W ofercie  Invado dostępnych jest aż 17 modeli klamek, w różnych kolorach i stylach – do wnętrz klasycznych będzie pasował model Apollo, do nowoczesnych zaś modele Faro, Agueda i Lizbona.

klamka klamka do drzwi klamka posrebrzana klamka pozłacana
Klamka musi mieć solidną konstrukcję i zapewniać komfort użytkowania. Powinna być wykonana z odpornego materiału, z użyciem trwałych części mechanicznych. Jest to ważne szczególnie w przypadku drzwi, często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania. Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki i upewnić się, czy jest wygodna. Klamki nie są sprzedawane razem z drzwiami lecz oddzielnie.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Invado Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także