Klamki wewnętrzne

0
Klamki wewnętrzne

Jest jednym z tych detali, które choć niewielkich rozmiarów, odgrywają ważną rolę w codziennym życiu. Oprócz funkcji użytkowej, klamka ma ogromne znaczenie dla estetyki wnętrza, stawiając w nim swoistą kropkę nad „i”.

Klamka jest zazwyczaj pierwszym elementem wyposażenia, z jakim mamy do czynienia odwiedzając jakieś miejsce.  Je wybór powinien być zatem przemyślany nie tylko pod kątem estetyki, ale także wygody i funkcjonalności.

nowoczesne wnętrze

Wygląd ma znaczenie

Jeśli nasze wnętrze nawiązuje do klasyki, a drzwi mają tradycyjne kształty, klamka powinna posiadać długi szyld, taki jak Tina z kolekcji Invado. Dobrze jeśli kolorystycznie nawiązuje do rodzaju okleiny, tworząc ze skrzydłem drzwiowym oraz  ościeżnicą harmonijne i spójne wrażenie. Z kolei we wnętrzach modernistycznych, do których wybierzemy nowoczesne drzwi, dobrze wyglądają klamki na szyldach kwadratowych lub okrągłych. Tu warte uwagi są między innymi modele dostępne w najnowszej kolekcji Invado: VIP, Quanta, Nesh czy Lotus, które dodatkowo podkreślą charakter urządzanego mieszkania. W przeciwieństwie do rozwiązań tradycyjnych, możemy pozwolić sobie na kolorystyczne szaleństwo, w nowoczesnych wnętrzach kontrasty są bowiem mile widziane. W obu przypadkach wybarwienie klamki powinno jednak pasować do koloru zawiasów i okuć. Tu eksperymenty grożą aranżacyjnym bałaganem, który niewiele będzie miał wspólnego z dobrym designem.

klamka z długim szyldem - TinaPraktyczność ma znaczenie

Kiedy wiemy już dokładnie jak ma wyglądać klamka, której szukamy, warto zwrócić uwagę na solidność jej konstrukcji i komfort użytkowania.
– Klamka powinna być ergonomiczna. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję zakupową, warto wziąć ją do ręki. W związku z tym, że korzystać z niej będą wszyscy domownicy, powinna pasować zarówno do dorosłej, jak i dziecięcej dłoni. Proponuję też wykonać prosty test, polegający na sprawdzeniu, czy wybrana klamka, po naciśnięciu i puszczeniu, od razu i bez oporu wraca na swoje miejsce –  tłumaczy Adam Hucz, odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado. Solidni producenci, zanim podejmą decyzję o przekazaniu nowego modelu klamki do sprzedaży, testują ten proces nawet 100 tysięcy razy, co przekłada się na co najmniej 10 lat bezproblemowego użytkowania. Trwałość klamki zależna jest także od odporności materiału i sposobu, w jaki została wykonana. Godne polecenia są klamki galwanizowane.
Galwanizacja to metoda wykonywania odpornych powłok, dzięki której powierzchnia klamki jest wyjątkowo trwała, odporna na odbarwienia i praktycznie nieścieralna – wyjaśnia A. Hucz. 

Montaż ma znaczenie

Sposób montażu zależy od tego czy klamka osadzona jest na długim szyldzie, czy na dzielonym. W pierwszym przypadku, zanim rozpoczniemy montaż, części klamki poruszające całym mechanizmem smarujemy olejem maszynowym. Do zamka wkładamy trzpień kwadratowy, tak aby jego rozcięcie znajdowało się od strony wkrętu imbusowego. Ważne, by trzpień po obu stronach miał taką samą długość. Przytrzymując go, z jednej strony wsuwamy klamkę  i za pomocą śrub przelotowych montujemy szyldy klamki. Korzystając z klucza imbusowego, dokręcamy śrubę imbusową znajdującą się z boku albo pod spodem klamki. W ten sam sposób montujemy klamkę po drugiej stronie drzwi.

Jeśli kupiliśmy model na szyldzie dzielonym, najpierw oddzielamy zewnętrzną osłonkę od korpusu klamki. W drzwiach nawiercamy otwory. Tak jak w przypadku klamki na długim szyldzie, w zamek wkładamy trzpień kwadratowy, uważając  by jego rozcięcie znajdowało się od strony wkrętu imbusowego. Przytrzymując trzpień, wsuwamy klamkę z jednej strony, a  przy pomocy śrub montażowych mocujemy korpusy z klamkami. Dokręcamy śrubę imbusową, dociskamy osłonę do korpusu klamki i… gotowe. Choć  brzmi groźnie, przy wsparciu obrazkowej instrukcji, nie jest to wcale trudne.

klamka nowoczesna - Neshklamka do nowoczesnego wnętrza - Lotus

Czystość ma znaczenie

Klamki są jednym z najczęściej dotykanych elementów w naszym domu, dlatego, nawet jeśli nie widać na nich brudu, warto systematycznie je czyścić. Wystarczy do tego woda, płyn do mycia naczyń i miękka szmatka. Ważne by nie stosować ostrych drapaków, gąbek, ani mocnych płynów chemicznych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię klamki. Do czyszczenia zakamarków przyda się dodatkowo mała szczoteczka, na przykład taka, jakiej używamy do mycia zębów. Chcąc zapobiec powstawaniu nieestetycznych zacieków, na koniec warto przepolerować klamkę miękką ściereczką.

klamka wewnętrzna Quantaklamka wewnętrzna VIP

Klamka ma wielkie znaczenie

Choć na tle całego wnętrza klamki są niewielkim elementem, mają wyjątkową moc przyciągania uwagi. Niestety zwłaszcza w sytuacji, kiedy są nieodpowiednio dobrane. W takim przypadku potrafią popsuć cały dekoratorski wysiłek, jaki włożyliśmy w urządzanie domu. Klamki sprzedawane są oddzielnie od drzwi. Należy o tym pamiętać podczas zakupów i postarać się wykorzystać jak najlepiej możliwość wyboru odpowiedniego modelu i koloru. Tylko w ten sposób osiągniemy zamierzony efekt aranżacyjny.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Invado

Polecamy Ci również

Zobacz także