Kolektory – co o nich wiemy?

Kolektory – co o nich wiemy?

Choć kolektory słoneczne są coraz chętniej stosowane, wciąż wiemy na ich temat za mało. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z ich instalacji.

Z badań wynika, że co dziesiąta osoba  zainteresowana instalacją kolektorów obawia się, że ich montaż oznacza zbyt dużą ingerencję w architekturę domu. Jak skomplikowane jest to przedsięwzięcie zależy w dużej mierze od wybranego miejsca montażu. Najczęściej jest to instalacja w miejscu zapewniającym największy pobór ciepła słonecznego, a więc na południowej stronie dachu budynku. Jednak możliwe jest również montowanie kolektorów na ścianach budynków, a także na gruncie – wówczas kolektory nie powinny bezpośrednio stykać się z podłożem. Z reguły podstawowy zestaw montażowy ze stelażem dołączany jest do solarów i w przypadku istniejącego już domu jego zainstalowanie oznacza wywiercenie na dachu kilku otworów, które nie powodują jednak uszkodzeń dachówki. Co ważne, nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia, aby zamontować kolektory, czego obawia się część Polaków (16%).

kolektory słonecznekolektory na dachu

Bariery architektoniczne oraz administracyjno-prawne, o których często myślimy przed podjęciem decyzji o zakupie kolektorów w rzeczywistości nie stanowią dużego problemu. Instalacja kolektorów nie wymaga pozwolenia. Oczywiście zmienia się wygląd istniejącego budynku lub musimy wykonać fundament naziemny.

Kolektory skuteczne nie tylko latem
Kolektory słoneczne najefektywniej działają latem, kiedy mamy najwięcej słonecznych dni. Wówczas mogą zapewnić zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 100%. Ponieważ o ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, a w minimalnym stopniu temperatura powietrza, nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy za ich pomocą wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu.

Stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce w poszczególnych miesiącach.
Prawidłowo dobrany zestaw solarny pozwala przez większą część roku zapewnić odpowiednią dla potrzeb całej rodziny ilości ciepłej wody. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Co istotne, zestaw solarny najlepiej instalować w połączeniu z innym, tradycyjnym nośnikiem energii np. gazem, który zapewni nam ciepłą wodę w mniej słoneczne dni.

Efektywność solarów zależy m.in. od ich powierzchni oraz wielkości zasobnika na ciepłą wodę. Dla czteroosobowej rodziny, zamieszkującej 160-metrowy dom, przeciętna czynna powierzchnia kolektorów wynosi ok. 5,5 m². Pozwala to w okresie letnim, wiosennym, a także częściowo jesiennym zapewnić 80-90% zapotrzebowania na wodę. Prawidłowo działające kolektory mogą ogrzać dziennie nawet 200 litrów wody do temperatury ok. 60ºC. Aby kolektory służyły nam sprawnie przez długie lata konieczna jest ich odpowiednia konserwacja i regularna – co dwa lata – wymiana płynu solarnego (glikolu).

Strefy klimatyczne
W Polsce istnieje podział na strefy klimatyczne i w zależności od zamieszkiwanego regionu użytkowanie kolektorów może być bardziej lub mniej efektywne. Największe korzyści z instalacji zestawu solarnego będą mieli mieszkańcy wschodniej, centralnej oraz południowej Polski, gdzie średnie roczne nasłonecznienie jest większe niż w pozostałych częściach kraju. Zastanawiając się nad zakupem kolektorów słonecznych, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które przyczyniają się do ich efektywnego działania.

Pamiętajmy, iż jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i człowiekowi, które pozwala dbać o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz znacznie ograniczyć wydatki na energię. Koszt instalacji zestawu solarnego zwraca się już po ok. 5 latach. Ponadto, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację solarów ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który w czerwcu podpisał umowę z wybranymi bankami, na udzielanie kredytów z dopłatami na słoneczne instalacje.

Klienci indywidualni mogą otrzymać nawet 45% dofinansowania na instalację zestawu solarnego. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat blisko 300 mln zł i nie wyklucza zwiększenia tej puli w przypadku dużego zainteresowania programem.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Gaspol

Polecamy Ci również

Zobacz także