Kolektory - niewykorzystany potencjał słońca

Kolektory - niewykorzystany potencjał słońca

Corocznie na Ziemię dociera ze Słońca 1500 razy więcej energii niż zużywa się na całym świecie. Gdyby na każdym domu w Europie zainstalować jeden kolektor słoneczny pozwoliłoby to znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia program dotacji dla inwestorów indywidualnych na zakup i montaż kolektorów słonecznych, na który przeznaczy 300 milionów złotych.

Jak wynika z doświadczeń firmy, energia słoneczna w dobrze zaprojektowanym domu może wystarczyć nie tylko do ogrzania ciepłej wody i domu, ale również do produkcji energii elektrycznej. W domu modelowym Home for Life w Danii okna połaciowe umożliwiają ogrzanie pomieszczeń zimą, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, a kolektory słoneczne pokrywają 65% zapotrzebowania na energię wykorzystywaną do centralnego ogrzewania i podgrzania wody użytkowej. Budynek produkuje średniorocznie 60kWh/m² energii, z czego blisko 10 kWh/m² stanowi nadwyżkę. 

kolektory słoneczne velux kolektory słoneczne velux

Ważny jest estetyczny i trwały sposób montażu kolektorów, a także możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej połaci dachu np. poprzez instalację w zestawie z oknami. Przy montażu, trzeba wziąć pod uwagę usytuowanie dachu względem słońca, a także kąt jego nachylenia. Na każdą osobę w mieszkaniu powinno przypadać średnio 1,5 m² powierzchni kolektora. Szacuje się, że koszt inwestycji zwróci się średnio po 6-8 latach, a to zależy od wcześniej stosowanego źródła ogrzewania, a także tego ile wody zużywamy. Warto pomyśleć o kolektorach już na etapie projektowania domu, ponieważ ewentualne przeróbki instalacji mogą być kosztowne.

Dzięki dotacjom okres zwrotu z inwestycji może być jeszcze krótszy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz pierwszy uruchamia program wspierający wykorzystanie energii odnawialnych skierowany do inwestorów indywidualnych. W latach 2010-2014 będą mogli skorzystać z 300 milionów złotych przeznaczonych na dotacje, które pokryją 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Do dofinansowania będą się kwalifikowały koszty w wysokości 2 500 zł/m² powierzchni całkowitej kolektora. Dzięki temu programowi kolektory słoneczne może będą powszechnej stosowane, co pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię z tradycyjnych źródeł, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
Szacuje się, że do 2050 r. światowe zużycie energii elektrycznej wzrośnie o dwie trzecie. Tymczasem, całkowite zasoby paliw kopalnych są ograniczone.

Słońce jest największym, naturalnym źródłem energii. Wytwarzana przez nie rocznie energia wielokrotnie przekracza całe ziemskie zasoby paliw. Średnio rocznie instalacje do podgrzewania ciepłej wody użytkowej mogą zaspokoić około 60% wymagań grzewczych.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także