Kolektory słoneczne - inwestycja

kolektory słoneczneNawet 100% pokrycia zapotrzebowania na energię do podgrzania wody użytkowej w miesiącach letnich, a 60% w skali całego roku. Te dane szacunkowe pokazują, że inwestycja w kolektory, choć ciągle dość droga, jest opłacalna.

Kolektory słoneczne - ważna jakość

O efektywności pracy instalacji solarnej w dużej mierze decyduje jakość kolektorów. Ważne jest zatem, aby ich zakupu dokonać u znanego, renomowanego producenta. Na jakości w tym przypadku z pewnością nie należy oszczędzać.

Wysokiej jakości kolektory są droższe, ale zachowują sprawność absorbowania promieniowania słonecznego przez około 20 lat. Dzięki temu inwestycja szybciej się zwraca. W kolektorach gorszej jakości sprawność pochłaniania promieni słonecznych może spaść już po kilku latach, a to oznacza mniejsze oszczędności energii. A przecież chcemy uzyskać efekt odwrotny.

Dobre kolektory mają wysokiej jakości absorber i odpowiednią izolację. Pod wpływem promieni słonecznych powierzchnia kolektora, na której jest absorber, ulega stopniowemu zużyciu i tym samym spada jego zdolność pochłaniania promieni słonecznych. Ważna jest też selektywność powłoki kolektora - im wyższa, tym mniej promieni odbija, a tym samym więcej pochłania. Wysokoselektywnym pokryciem absorbera jest np. czarny chrom - maksymalnie wykorzystujący energię promieniowania słonecznego. Warstwa ta, dzięki odporności na "starzenie się", zapewnia niezmiennie wysoką sprawność kolektora słonecznego w całym okresie jego eksploatacji. Ochronę kolektora (powłokę zewnętrzną) stanowi również szkło hartowane odporne na uderzenia i naciski mechaniczne, umożliwiające jednocześnie wysoką przepuszczalność promieniowani słonecznych do wnętrza kolektora.

elementy systemu solarnegoKoszty inwestycji

Same kolektory nie są bardzo drogie - jeden kolektor to wydatek rzędu 2-3 tysięcy złotych. Pakiet zawierający dwa kolektory płaskie o powierzchni ok. 4 m²  w zupełności wystarczy na zaopatrzenie w ciepłą wodę 2-4-osobową rodzinę. Pamiętajmy jednak, że na instalację solarną składają się nie tylko widoczne na dachach kolektory. Należą do niej ponadto: zasobnik z zestawem przyłączeniowym i montażowym, zespołem hydraulicznym i sterowaniem za 8-15 tys. zł, co wraz z pozostałymi materiałami i kosztami wynosi w sumie od 11 do 20 tys. zł.
Przykładowo u jednego z producentów koszt systemu solarnego do podgrzewania wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny wynosi 9980 zł netto. W skład systemu wchodzą dwa  kolektory słoneczne o powierzchni 4 m², stacja solarna z pompą, sterownik, naczynie wzbiorcze i zasobnik ciepłej wody pojemności 300 l oraz płyn roboczy. Ceny dla kompletnej instalacji wspomagającej również c.o. zaczynają się od 24 090 zł netto. Na kolektory producent udziela 5-letniej gwarancji. Zapewnia również opiekę serwisanta podczas montażu.
Warto wspomnieć, że najtańszą instalacją solarną jest ta wkalkulowana w koszty budowy nowego domu. Wówczas od razu montuje się kolektory w połaci dachowej, rezygnując z części pokrycia, a pojemnościowy zbiornik ciepłej wody użytkowej to obecnie niezbędne wyposażenie większości nowoczesnych, niskotemperaturowych systemów grzewczych. Modernizacja już istniejącej instalacji grzewczej będzie zawsze większym wydatkiem, ale i tak w perspektywie jest to inwestycja opłacalna i nie oznacza demontażu części pokrycia - kolektory montuje się również na pokryciu dachowym.

kolektory słoneczne na dachuOpłacalność

Inwestycja w kolektory słoneczne na pewno się opłaca i przynosi spore oszczędności. Producenci kolektorów podają, że dzięki nim możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet do 60% energii zużywanej na podgrzewanie wody. Oszacowanie jednak dokładnego okresu zwrotu kosztów nie jest łatwe. Najprościej można go obliczyć, dzieląc wartość inwestycji przez wielkość rocznych oszczędności. Ale trudno przecież przewidzieć dokładne oszczędności. Zużycie wody w różnych okresach użytkowania, ceny energii, a nawet stopień nasłonecznienia w kolejnych latach ulegają często zmianom. Przewiduje się, że okres amortyzacji przy aktualnych cenach energii, w zależności od powierzchni kolektorów i usytuowania domu, to kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto też zwrócić uwagę na to, że w dobie stale rosnących cen nośników energii (zwłaszcza elektrycznej) okres zwrotu inwestycji w instalację solarną może okazać się krótszy.

Termomodernizacja - przykład z życia

Inwestując w kolektory, niekoniecznie bierze się pod uwagę perspektywę zwrotu kosztów poniesionych na początku, zwłaszcza że odzyskuje się je sukcesywnie w ciągu kilku lat. Dla niektórych to czas dość odległy i nie każdego przekonuje takie podejście. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzięki instalacji solarnej każdego roku, od kwietnia do października, a może nawet dłużej z ciepłej wody korzysta się za darmo. W pozostałe zaś miesiące, przy dobrej pogodzie płaci się za nią nieco mniej.

przykład instalacji kolektorów

Świadomość comiesięcznych oszczędności przekonała właścicieli prezentowanego domu z bali. Budynek (o powierzchni ok. 160 m²) ogrzewany był grzejnikami elektrycznymi oraz piecem typu koza. Ogrzewanie elektryczne okazało się jednak i drogie, i niewystarczające, gdy temperatura spadała poniżej -5°C - trzeba było dogrzewać dom kozą. W październiku 2008 roku właściciele podjęli decyzję o założeniu instalacji gazowej (gaz do budynku był już doprowadzony kilkanaście lat wcześniej), w tym także kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Instalację, wykonaną z miedzi, poprowadzono na zewnątrz ścian - miedziane rurki na tle drewnianych bali wyglądają estetycznie i nie rzucają się w oczy. W dość przestronnym pomieszczeniu, pełniącym dotychczas funkcję tylko spiżarni, znalazło się miejsce na wiszący kocioł kondensacyjny oraz zasobnik o pojemności 300 l.
Inwestor twierdzi, że wcale nie trzeba się dobrze znać na instalacji solarnej, aby dobrać odpowiedni system. Firmy oferują bowiem gotowe, kompletne zestawy solarne, które dobiera się do swoich potrzeb (wybór padł na instalację firmy Viessmann). Nie trzeba zatem dobierać poszczególnych elementów instalacji. Kupując cały zestaw u jednego producenta, mamy pewność, że wszystkie jego elementy będą ze sobą idealnie współpracować. Dostępne są też różne zestawy montażowe do kolektorów, dopasowane do określonych rodzajów pokryć dachowych (tutaj kolektory montowano na pokryciu z gontów bitumicznych). Inwestor nie mógł wyjść z podziwu, jak prosto i szybko montuje się kolektory. Całkowity koszt instalacji grzewczej (razem z kotłem kondensacyjnym i przewodami gazowymi) wyniósł około 30 tys. złotych.
Nawet zimą, gdy niebo się przejaśnia instalacja solarna skutecznie wspomaga podgrzewanie wody. Kolektory są więc w stanie wykorzystać każdy promień słońca.

Nie tylko bieżące oszczędnościkolektory na domu jednorodzinnym

Dyrektywa Unii Europejskiej 2002/91/WE o jakości energetycznej budynków, obliguje inwestora do przeprowadzenia audytu energetycznego. Obecnie także w Polsce każdy nowy budynek oddawany do użytku musi mieć świadectwo energetyczne (tzw. paszport energetyczny). Wprowadzenie tej dyrektywy ma na celu poprawienie standardu energetycznego budynków. Od tego roku świadectwa energetyczne są wymagane nie tylko w przypadku obiektów nowo budowanych, ale również już istniejących. Na podstawie informacji zawartych w paszporcie energetycznym każdy, kto będzie chciał kupić lub wynająć dom albo mieszkanie, będzie mógł obliczyć koszty ogrzewania. Co się z tym wiąże? Budynki o dużej energochłonności stracą na wartości. Warto więc wziąć to pod uwagę i zainwestować w alternatywne systemy ogrzewania, np. właśnie kolektory słoneczne. To kolejny argument za inwestycją w instalację solarną. Nie zapominajmy też, że świadczy to o naszej trosce o środowisko naturalne.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Viessmann, Schueco, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także