Kolory okien

Kolory okien

Kolory okien mają istotne znaczenie zarówno dla wnętrza, jak i elewacji budynku. Podczas wyboru nie warto kierować się tylko trendami. Zmieniają się one tak szybko, że niezwykle trudno za nimi nadążyć. Niezmienne pozostaje natomiast znaczenie barw.

Okna PVC dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów. Folie stosowane do oklejania profili mogą mieć barwę jednolitą lub drewnopodobną – imitującą różne gatunki drewna, co pozwala zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta.

Okna stanowią ważny element wystroju, dlatego powinny tworzyć spójną kompozycję z aranżacją wnętrza. Dużym ułatwieniem jest możliwości zastosowania innej barwy po każdej ze stron okna, dzięki czemu nie trzeba szukać złotego środka pomiędzy elewacją a pomieszczeniami.

Każdy z kolorów niesie ze sobą inne skojarzenia i w specyficzny sposób oddziałuje na nastrój. Projektując wnętrze, warto zatem zapoznać się wcześniej z ich symboliką, by móc osiągnąć wymarzony efekt.

Symbolika barw

białe oknoBiały jest neutralny i działa uspokajająco. Kojarzy się przede wszystkim z czystością oraz niewinnością. Okna w tym kolorze odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają pomieszczenie i optycznie je powiększają. Ich atutem jest uniwersalizm, bowiem z łatwością można łączyć je z pozostałymi barwami.czerwone okno

Czerwony jest bardzo emocjonalny. Symbolizuje miłość i radość. Okna w tymniebieskie oknokolorze będą przyciągały uwagę. Warto więc stosować je, gdy mamy atrakcyjny widok za oknem.

zielone okno

Niebieski inspiruje. Przywodzi na myśl niebo oraz morze. Okna w tym odcieniu działają uspokajająco.

brązowe oknoZielony jest nieco ekscentrycznym kolorem w przypadku stolarki. Kojarzy się przede wszystkim z ekologią oraz nadzieją.

Kolory okien - zdjęcie 6Brązowy budzi skojarzenia z naturą. Daje szerokie możliwości, ponieważ oprócz jednolitych odcieni możemy wybierać spośród całej gamy wzorów drewnopodobnych. Znakomicie sprawdza się w klasycznych aranżacjach.

Szary podobnie jak biały jest kolorem neutralnym, dlatego stanowi dla niego dobrą alternatywę. Na ogół kojarzy się z tajemniczością. Matowy odcień doskonale sprawdza się w starodawnych wnętrzach, natomiast metalizowany jest chętnie stosowany w modernistycznych aranżacjach.

Oceń artykuł
3,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ewa Kalicka

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także