Konserwacja drzwi

Myciedrzwi z PVC, czyszczenie, konserwacja – to czynności konieczne, by drzwi służyły nam przez wiele lat. Trwałość, funkcjonalność, efektowny wygląd zapewnimy drzwiom, dbając o nie tylko regularnie, lecz także rozsądnie, a więc adekwatnie do materiału, z którego zostały wykonane. PVC, drewno, aluminium – to trzy różne tworzywa, wymagające odrębnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Drzwi z PVC
Ich konserwacja nie przysporzy nam większych problemów, jeśli będziemy stosować się do pewnych zaleceń. Do usunięcia zabrudzeń z drzwi PVC wystarczy woda z dodatkiem łagodnego detergentu, np. mleczka lub emulsji czyszczącej, mającej właściwości myjące i odtłuszczające. Unikajmy natomiast środków czyszczących, które zawierają substancje ścierne
i związki chemiczne, rozpuszczające lub penetrujące jak: alkohol, octany
i rozpuszczalniki. Ich stosowanie może powodować matowienie powierzchni i tworzenie się mikroporów. Brud, który tam wniknie, niezwykle trudno usunąć. Raz zniszczonych drzwi PVC,
nie da się skutecznie odnowić. Można jedynie ratować sytuację, używając past do naprawy drzwi z tworzyw sztucznych lub specjalnych pisaków, by zamalować drobne rysy.

Drzwi drewnianedrzwi drewniane
Drewnianą powierzchnię najlepiej czyścić delikatnymi środkami, przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Przed nałożeniem specjalnego mleczka (miękką bawełnianą szmatką), można umyć je wodą z płynem typu „ludwik”. Tak jak w przypadku drzwi z PVC, należy unikać żrących substancji i rozpuszczalników, które mogłyby naruszyć strukturę drewna. Drzwi drewniane bez trudu poddają się różnego rodzaju metamorfozom. Można je zarówno trochę odświeżyć, uzupełniając ubytki farby, jak i przemalować na zupełnie nowy kolor: farbą do drewna lub specjalnym lakierem renowacyjnym. Bardzo zniszczone warto odnowić gruntownie: oszlifować, oczyścić i pomalować bejcą lub lakierem koloryzującym.

Drzwi z aluminium
Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabrudzenia wystarczy zmyć wodą
z łagodnym detergentem, przy użyciu miękkiej szmatki. Drzwi aluminiowe szczególnie narażone są
z kolei na korozję. Można jej zapobiec, stosując np. środki przeznaczone do konserwacji karoserii samochodowej. Tego typu rozwiązanie, zapewni drzwiom wejściowym z aluminium ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Oceń artykuł
3,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Zbigmet

Polecamy Ci również

Zobacz także