Konserwacja okien

Konserwacja okien

Okna to gwarancja ciepła, energooszczędności oraz bezpieczeństwa w domu.  Aby spełniały swoje właściwości, trzeba o nie odpowiednio dbać.

Okna są stale narażone na działanie warunków atmosferycznych. Ramy i uszczelki okien są wystawione na działanie słońca, deszczu i silnego wiatru, a okucia okienne zużywają się podczas otwierania i ryglowania skrzydeł. Podczas mycia szyby mogą zostać zarysowane, a następnie pod wpływem różnicy temperatur ulec drobnym pęknięciom. Dlatego ważne jest odświeżanie okien poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, takich jak: wykorzystywanie środków myjących, konserwacja uszczelek, smarowanie zawiasów i okuć obwiedniowych. Należy pamiętać, że brak lub nieodpowiednia pielęgnacja jest często przyczyną szybszego starzenia się mechanizmów okiennych i uszczelek, ścierania powłok ochronnych okuć i ram, a w rezultacie zmniejszenia trwałości okien i komfortu ich użytkowania.

okna w domu

Sposób na piękne i funkcjonalne okna PVC jest prosty. Wystarczy stosować właściwe środki pielęgnacyjne, które nie będą naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram. Oznacza to, iż środek nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i przedostających się do tworzywa PVC, zaś powinien mieć dobre właściwości myjące i odtłuszczające. Stosując środki myjące, które zawierają substancje ścierne, czy też związki chemiczne można spowodować zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikroporów, w które będzie wnikał brud (nie do usunięcia). Poza typowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, należy również pamiętać, iż zaraz po montażu okien istotne jest zdjęcie folii ochronnej z profili PVC. W przeciwnym razie folia pozostająca na profilach przez dłuższy czas może utracić swoje właściwości - jej usunięcie może być trudne i spowodować uszkodzenie powierzchni profili.
Podobnie dla zapewnienia długotrwałej jakości okien drewnianych należy je regularnie czyścić
i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego, co przedłuża żywotność okien. Okna trzeba myć nie tylko, aby ładnie i czysto wyglądały, ale również po to, żeby brud nie niszczył ich powłoki. Zestaw pielęgnacyjny do czyszczenia czyści wnikając głęboko w pory drewna, szybko schnie i można go rozcieńczyć z wodą. Z kolei okna aluminiowe wymagają zmywania powierzchni miękką szmatką zwilżoną wodą z dodatkiem łagodnych środków do mycia naczyń. Do konserwacji okien aluminiowych można też używać środków konserwujących stosowanych do karoserii samochodowych.

Konserwacja okuć okiennych

Okucia decydują o prawidłowym funkcjonowaniu okien. Ich pierwsza regulacja powinna się odbyć niedługo po zamontowaniu okien, zwłaszcza jeśli są to duże, ciężkie skrzydła. Konieczna jest wówczas niewielka korekta ustawienia skrzydła. Aby okna i drzwi balkonowe działały prawidłowo, istotne jest przynajmniej raz w roku sprawdzenie, czy elementy okuć w miejscach odpowiadających za bezpieczeństwo są dobrze i mocno zamocowane, oraz przeprowadzenie kontroli ich zużycia. Jednocześnie należy pamiętać, że częstotliwość regulacji okuć zależy od warunków, w jakich pracuje okno. Należy także uwzględnić prawidłowość, że im okna są starsze, tym większej dbałości
i częstszej pielęgnacji wymagają. Co więcej, dbałość o okucia sprowadza się również do smarowania lub oliwienia wszystkich części ruchomych. Do czyszczenia i pielęgnacji należy stosować tylko takie środki, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

Konserwacja uszczelek okiennych

Uszczelki w oknach szczególnie silnie podlegają wpływom czynników atmosferycznych. Najszybciej niszczą się uszczelki w dolnej części ramy - na tę część najsilniej oddziałują promienie słońca, deszcz i brud. Konserwacja uszczelek polega przede wszystkim na smarowaniu ich odpowiednim środkiem (opartym na żywicy silikonowej) zabezpieczającym przed czynnikami atmosferycznymi
i zapobiegającym przymarzaniu uszczelek do profili okiennych w okresie zimowym. Uszkodzone uszczelki wymagają natomiast wymiany.

Konserwacja okien powinna być przeprowadzana co najmniej dwa razy w roku, przed i po okresie zimowym, zaś smarowanie okuć najkorzystniej przeprowadzić po każdym myciu ram - radzi Rafał Gierszewski, dyr. ds. handlowych firmy Drutex.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Drutex

Polecamy Ci również

Zobacz także