Konserwacja okien z elementami aluminiowymi

Konserwacja okien
Wykorzystanie aluminium w oknach powoduje, że z zewnątrz, czyli ze strony, z której są najbardziej narażone na zniszczenie, okna są lepiej zabezpieczone.

Nowoczesne okna to skomplikowane konstrukcje, zaawansowane technicznie. Wykorzystywane są w nich drewno, PVC i aluminium. W efekcie powstają systemy okienne, które mogą wydawać się skomplikowane w konserwacji. Nic bardziej mylnego, konserwacja okien drewniano-aluminiowych lub PVC z nakładką aluminiową, jest bardzo łatwa i nie wymaga wiele wysiłku.

Ochronne działanie aluminium
Wykorzystanie aluminium w oknach powoduje, że z zewnątrz, czyli ze strony, z której są najbardziej narażone na zniszczenie, okna są lepiej zabezpieczone. Nie wymagają zatem żadnych specjalnych zabiegów.  - Okna drewniano-aluminiowe wymagają mniej zachodu w konserwacji niż typowe okna drewniane. Od zewnątrz nakładka aluminiowa daje ten komfort, że praktycznie nie trzeba używać żadnych specjalnych specyfików. Aluminium wystarczy przemyć wilgotną szmatką i przetrzeć. Można do tego użyć ogólnie dostępnych środków czystości – mówi Dariusz Olszewski, specjalista.
Rozwiązania stosowane w procesie produkcji okien sprawiają, że drewno, znajdujące się w oknie od strony wewnętrznej, również nie wymaga specjalnych zabiegów. Wystarczy przecierać je od czasu do czasu miękką wilgotną szmatką, ewentualnie z dodatkiem środka do pielęgnacji drewna.
Podobnie jest z oknami wykonanymi z PVC, oferowanych z nakładką aluminiową od zewnętrznej strony. Także w tym przypadku aluminium w zasadzie nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów, a jedynie przemycia od czasu do czasu. - Może się zdarzyć, że nakładka aluminiowa ulegnie mechanicznemu uszkodzeniu. Jeśli jest ono niewielkie, to wystarczą specjalne sztyfty, którymi można ubytki uzupełnić – mówi Dariusz Olszewski.
Wewnętrzna strona okien z PVC wymaga większej uwagi. Można je czyścić ogólnie dostępnymi środkami czystości, ale pod warunkiem, że nie zawierają amoniaku. Może on bowiem wchodzić w reakcję i uszkodzić zewnętrzną powłokę okna.

Zawiasy i uszczelki
Raz do roku powinno się konserwować uszczelki i okucia. W niektórych oknach stosowane są specjalne uszczelki ze sztucznego kauczuku EPDM, które dobrze poddają się konserwacji. Uszczelki można konserwować wazeliną techniczną. Natomiast wszystkie elementy metalowe, czyli zawiasy, suwnice, narożniki dobrze jest raz w roku zakonserwować specjalnym olejem do okuć, który można nabyć w sklepach.

Serwis wynikający z gwarancji
Klienci, którzy zdecydowali się kupić okna u dobrego producenta, mogą korzystać z serwisu, który polega na regulacji okien i dokonywaniu konserwacji, w ciągu trwania gwarancji. Także po zakończeniu okresu gwarancyjnego można skorzystać z usług fachowców. W niektórych firmach produkujących okna funkcjonuje specjalny system zapewniający funkcjonalność okien przez 30 lat, pod warunkiem, że konstrukcja ramowa, czyli rama i skrzydło nie będą wykazywały uszkodzeń. Ten okres rozpoczyna się od dnia produkcji okna. Jak zatem widać, nie należy obawiać się konserwacji nowoczesnych okien. Technologie produkcji i jakość rodem z Austrii sprawiają, że okna są bardzo wytrzymałe i potrzebują jedynie podstawowych zabiegów.

 

 

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także